| MaRiA_1012 a întrebat:

(funda +vot)nelamurirea mea e cam sumbra...(heeellllppp plzz) De cand am intrat in clasa a8-a tot mai rau imi merge, certuri cu colegii prieteni(am descoperit celalalta fata a multor persoane, prietenul meu este un nesimtit i-am dat a 2-a sansa a irosito... dar pe a-3 a nu i-o mai dau) tatal meu (natural) am aflat ca a fcaut ulcer, e in italia plecat ca toti ceilalti. adica din acelasi motiv. Mi s-a pus pata si mi-am facut mana stanga franjurisad i-am aratat mamei si spre marea mea mirare am inceput sa ma inteleg din ce in ce mai bine cu ea, insfarsit m-a inteles.Totul era lapte si miere pana cand m-a prins tatal meu vitreg ca fumam, nu i-a spus mamei dar a aflat de la o colega de clasa ca vezi draga doamne am iesit din baia de la scoala mirosind a tigara si a dat cu sifonul repede, imi vine sa o omor pe fetisoara aia e de o seama cu mine insa mama ei e bff cu mama,(greu tare) semestrul trecut am scazut in note si m-iau sarit in cap si mama si tata vitreg. Am vrut sa plec de acasa aveam totul pregati, insa nu am putu sa o fac, remuscari, m-am intors si am inghitit toate aberatiile mamei cum ca ma face pachet la tata sa vad eu ca nici el nu ma vrea la cat de tampita si nesimtita sunt(mult mai multe dar astea is cuvinte frumoase pe care le pot spune aici) si tot asa ca o sa ma puna sa muncesc in branci sa fac curat in case si ma tot ameninta ca, casa asta e a ei daca vrea ea imi face vant imediat si cand ii zic ca daca tot vrea sa imi faca vant sa ma duc pai plec dar nu la tata caci sunt constienta ca as fi un ghimpe in talpa si acolo si ea nu domne aici stai, sa stau aici sa imi faca creierii varza.Mama nu ma bate nici tata vitreg doamne fereste dar in schimb mama imi spune niste vorbe de nu le voi uita niciodata nu inteleg ce vrea de la mine cuminte sunt (fata mare sunt) probleme de genu asta nu a avut cu mine. Afara nu ma lasa ca de cateva ori cand am iesit afara s-a inchis telefonul (cade bateria din spate) si ori sau imi mai scoteam cartele ca ieseam cu fetele si o scoteam sa o puna pe a ei( a unei fete) sa sune si ea etc. si atunci se gasea sa ma sune si facea crize ca unde e copilulcrying nu mai pot imi vine sa imi iau campii voi ce ziceti?

2 răspunsuri:
| ΛŁ3ЖΔЙĐЯΔ a răspuns:

Stai linistita...adica nu stiu e complicata povestea ta. Faza e ca in a 8a devii mai rebela, adica la adolescenta stii, si incepi sa faci lucruri pe care nu le credeai vreodata facute de tine, insa nu stiu ce sa zic, trebuie sa revizuiesti comportamentul. Ce cautai thu sa fumezi sau sa stai cu cineva care fumeaza? e si varsta cand vrei sa fii libera si mai matura, dar nah, si faza cu taiatul, e un gest disperat, deci chiar ai atins o limita. Cauta si thu un sprijin in cineva, preferabil mama, ea nu te intelege ca esti adolescenta, nu are cum sa inteleaga ceea ce simti. Adica iti cauti personalitatea si daca nu ii explici ca trebuie sa te inteleaga si cu toata purtarea ei de grija, sa aiba incredere in tine. Crede-ma ca asa facea si mama pana intr-o zi cand i-am zis sa ma lase, ca nu am 3 ani, pot sa imi port de grija si sa aiba incredere in mine. Cat despre cuvintele adresate...sad e foarte rau ca te face sa te simti asa, ar trebui sa o faci sa inteleaga ca esti sensibila si nu trebuie sa zica asa orice, ca pui la suflet si nu vrei sa suferi pentru niste lucruri spuse la nervi dar despre care thu nu stii cat de reale sunt si nah, iti faci probleme cand te gandesti la ele. NUj cu ce sa te ajut, numai cei apropiati te pot ajuta, explica-le ce te deranjeaza si vor intelege. Noroc!winking

| jcjdfh3748 a răspuns:

Naspa, ce sa zic... Faza cu taiatul e totusi penibila si patetica... Da-o dra*u, situatia ta nu e asa grava... Altii mor de foame prin Africa la 3 ani... Uite ce as face eu:
As asculta rap dur din america
M-as relaxa
Mi-as cere familiei iertare pentru ce am facut si le-as cere pacea... Norocwinking