| Erekest a întrebat:

Ieri un unchi a avut un accident de mașină...nu a pățit nimeni nimic, deși accidentul e unul grav....de ieri mi-e foarte frică să merg cu mașina (eu nu am fost în mașina unchiului).
Ce aș putea face să nu-mi mai fie frică?
Țin să menționez că pur și simplu simt că-mi stă inima în loc când merg cu mașina, chiar dacă nu merge cu viteză.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| AnjaAHUI a răspuns:

Bună!

Șocul emoțional este recent. Accidentul s-a întâmplat ieri și un om cunoscut și drag ție a fost implicat. Este normal ca acum să îți treacă tot felul de gânduri prin cap, unele dintre ele complet ilogice. Ai fost cu mașina de sute de ori și nu ți s-a întâmplat nimic, dar acum, după evenimentele de ieri a început să îți fie teamă.

Din păcate și eu am trăit ceva asemănător, am văzut un accident fatal după care-mi-a fost prea frică să mai merg cu mașina. Nu m-am putut urca într-o mașină timp de câteva săptămâni. Am fost și la un psiholog, am încercat să îmi explic că frica mea nu are un raționament solid, dar indiferent ce am făcut frica a rămas. Doar trecerea timpului m-a ajutat. Cu cât treceau mai multe zile de la acel accident cu atât imaginile și șocul erau mai estompate.

Eu îți sugerez să nu te forțezi să urci într-o mașină dacă te simți inconfortabil și să faci lucrurile cu pași mici. Nu urca în mașină cu șoferi pe care nu îi cunoști sau în care nu ai încredere, nu merge pe o distanță prea mare. Așteaptă și o să vezi că frica va trece complet. Până atunci însă, pași mici...

Baftă multă și sănătate!