| AnaMaria2719 a întrebat:

In prezent sunt eleva la un liceu, este un liceu frumos,profesorii sunt cumsecade, colegii de altfel sunt si ei draguti. De mult exista o tenta de a ma muta la alt liceu,acela despre care se spune ca este cel mai bun,am auzit destul de multe lucruri bune dar si mai putin bune precum ca sunt copii de bani gata, notele uneori nu sunt pe merit, iei note mici daca nu iei ore. In momentul de fata invat chiar foarte bine si aici unde sunt insa nu ma baga nimeni in seama,in ciuda faptului ca am rezultate atat de bune nu sunt implicata in niciun fel de proiect,concurs... nu se intereseaza sa te formeze pentru viitor. si unele ore pot sa spun ca sunt chiar lejere. In schimb la celalalt liceu se fac multe proiecte, multe activititati extrascolare in care fiecare este implicat. Mai am 2 ani de liceu si am o mare dilema fiindca deja sunt legata de aceasta clasa si am format multe prietenii,dar imi doresc ceea ce e mai bun pentru mine si nu sunt sigura ce e mai bun, liceul oare e cel mai important sau facultatea? Daca tot au trecut 2 ani sa mai stau inca 2 aici? Sa stric prieteniile? Cine stie cum voi fi intampinata la celalalt liceu? oh... foarte multe semne de intrebare, mult prea multe.
Cineva care stie ce spun si este sau a trecut prin liceu.Va multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| MasterOfDisaster a răspuns:

Buna.
Eu zic ca nu ar trebui sa iti schimbi liceul. In 2 ani ai ajuns deja sa iti cunosti bine colegii, si cum spui si tu sa legi multe prietenii si in afara clasei.
Intotdeauna la liceele cu o reputatie mai buna se vor face diferente intre elvi, si vor exista nedreptati. La liceele bune merg toti copii oamenilor bogati, asa ca normal ca nici un profesor nu il va lasa pe fiului primarului corijent, chiar daca asta e prost de da in gropi.
Plus, toata adunatura asta de rasfatati se comporta foarte urat, si ma gandesc ca tu vei fi cam ca o ''intrusa'', sau o persoana numai buna sa isi poata bate joc.
Si eu am fost la un liceu mic dintr-un orasel mic, am invatat foarte bine si m-am simtit foarte bine. Cred ca asta conteaza cel mai mult -sa te simti bine.
Eu zic ca mai bine nu te-ai muta. oricum, liceul mi se pare neimportant. Facultatea e cea care conteza, la liceu nu inveti o meserie, ci inveti lucruri mult mai generale, si la drept vorbind unele lucruri sunt si inutile.
O seara buna!

| AnaMaria2719 explică (pentru MasterOfDisaster):

De chestia ca nu te implica in proiecte in alte tari sau altfel de activitati extrascolare ce spui?

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru AnaMaria2719):

Asta este intr-adevar destul de naspa.
Dar chiar conteaza atat de mult? Daca inveti bine si iei note mari, poti avea dupa liceu o bursa la o facultate in strainatate. La un liceu de fite nu vei lua note foarte mari, pentru ca se vor gasi altii cu bani care sa si le cumpere.
Un exemplu: am cunoscut o fata care invata bine, a mers la un liceu bun unde a inceput sa ia note mai mici, si altii prosti bata dar cu parinti bogati au intrecut-o. Ea cu toata invatatura ei crezi ca ar avea acces la o bursa? Nu, ca i-au luat-o altii inainte. Asa ai pati si tu.
Si cu proiectele, stii tu sigur ca in liceul respectiv s-au organizat ceva proiecte in strainatate? Daca stii sigur ca s-au organizat, ar trebui sa vorbesti cu ceva prof cu care te intelegi despre proiectul respectiv, il intrebi cine va participa, si te poti oferi si tu. Asa numele tau va fi luat in discutie.
Cat despre activitatile extrascolare--esti in Romania! Nu sunt activitati extrascolare. Daca vrei asa ceva, ar trebui sa mergi la un liceu in strainatate.
Cand am inceput clasa a 9-a o colega s-a dus la un liceu ''bun'' din orasul mai mare. Peste 2 luni a venit la liceul mic, unde eram si eu. Spunea ca in astea 2 luni a slabit vreo 4 kg, a spus ca toti erau fitosi, cu nasul pe sus, cu super telefoane si super haine, trebuia sa faca si naveta, si ca sa tina pasul cu materia a spus ca ajungea acasa si se punea direct pe invatat 4-5 ore pe zi.
Poate prietenii tai nu te vor ajuta toata viata, dar chiar conteaza atata ce castigi dintr-o relatie? Cred ca mai mult conteaza amintirile, clipele frumoase. Si asa nu vei mai fi in scoala prea mult timp, apoi vei ajea un loc de munca, facturi, etc. Mai bine distreaza-te acum, cat inca nu ai foarte multe responsabilitati!
Iti urez succes!

4 răspunsuri:
| BrStefan a răspuns:

Intr-adevar este foarte greu sa renunti la colegi actuali. dar daca ai gandirea asta in viata nu este bine, pana la urma in viitor nu o sa mai depinzi de colegi sau prieteni. te ajuta o data, de doua ori, dar nu toata viata. ai o decizie greu de luat dar sper sa fie cel mai bine pentru tine. parerea mea este sa incerci si ceva nou. incearca si varianta de a te muta si a pastra legatura cu vechi colegi!

| AnaMaria2719 explică (pentru BrStefan):

Da iti multumesc frumos. si da vreau ceva nou dar ma gandesc si la dezavantaje...