| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

In primul rand la multi tuturor care citesc, si pentru ceilalti!
Am o problema, nu pot sa ma impui, nu am curaj, sunt o persoana care nu are curaj, nu am curaj sa vorbesc cu fete, cu baieti sunt o persoana inchisa, ma duc acasa si stau si plang si dupa vorbesc singur prin casa, ce sa fac? Adica cum pot sa scap de rusinea asta? Imi blocheaza viata, si cand m-am dus sa ma tung, nu mi-a placut cum m-a tuns si eu put si simplu nu puteam sa-i spun, da am un ten inchis nu sunt alb, si din cauza asta eu imi fac tot felul de idei si dupa acele idei se practica, nu mai stiu ce sa fac, toata lumea si psihiatrul si toti mi-au zis sa fiu eu, dar nu pot, pur si simplu ma blochez, ma rog, am avut foarte multe vizite la psihiatrie pentru tentative de suicid din cauza culorii, dar nu cred ca asta e baza, ci baza rusinii mele e culoarea mea, si de schimbat nu cred ca se poate, un sfat?

8 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Trebuie sa ai simtul umorului, eu asa am trecut peste asta. Faceam haz de necaz si incetul cu incetul.
Ca sa ai incredere de sine rebuie sa gandesti pozitiv, fii comunicativ si exerseaza asta.

| FaraNumePls a răspuns:

Salut, te poate tulbura mult culoare pe care o ai, te temi că ceilalți o să te marginalizeze pentru culoare dar gândește că ești diferit (în sensul bun al cuvântului) si culoarea închisă te ajuta foarte mult ( te apără de razele ultraviolete,nu te arzi la soare -asta depinde cat de închis la culoare ești) si faza cu vorbitul, gândeștete ca cei din jurul tău nu sunt mai presus de tine, ba chiar sunt sub nivelul tău dar nu trebuie să arăți lucrul acesta foarte mult că o să fi si mai marginalizat happy. Aratale ca ești cineva si arata-le calitățile tale, băgate în grupul lor ( bănuiesc că sunt create în clasa ta mai multe grupuri ), băgate în seamă cu un coleg si el te va ajuta foarte mult. Sa ști că și eu am trecut prin așa ceva și încă trec dar încerc să trec peste, învăț lucruri din filme (un exemplu banal) si oarecum copiez ce văd( curajul celui din rolul principal ), pe mine m-au ajutat mult filmele aceste,, Divergent",,, Jocurile Foamei",, Din Adâncuri " sunt filme din care poți învăța multe lucruri. happy
Poate ți se vor părea banale sfaturile mele dar nu contează, eu sunt pe site-ul acesta pentru a învăța lucruri de la alți oameni dar și pentru ai ajuta si acum probabil că alți vor râde pe seama mărturiilor mele.
Îți urez succes si trebuie sa fi puternic si chiar daca eu nu te cunosc totuși chiar cred că poți trece peste, acum este vacanță și atunci când vom începe școlile vreau să fi altă persoană la școală ( mă gândesc că ești la școală-liceu pentru că altfel nu ai fi fost în situația asta sad )
Lumea poate fi rea dar nu trebuie să pui la suflet, cu siguranta ti să întâmplat ceva acu mult timp în urmă și acele,, răni " încă se văd. Succes.

| Ciprianccdlcjmrx explică (pentru FaraNumePls):

Nu stiu, poate sunt si asa din cauza ca a decedat mama, si acum de craciun a murit tata deci.

| FaraNumePls a răspuns (pentru Ciprianccdlcjmrx):

Îmi pare rău, da poate fi si asta o mare cauza dar acum tu stai la rude, nu?

| Ciprianccdlcjmrx explică (pentru FaraNumePls):

Mama biologica care m-a parasit a murit, iar eu sunt luat in plasament, deci sa zicem ca D-zeu le i-a viata pe rand la membrii familei mele biologice, ca in rest cei 8 frati ai mei is la puscarie toti.

| FaraNumePls a răspuns (pentru Ciprianccdlcjmrx):

sad wowbau viața ta este că un roman dala care primește premi multe rolling on the floor
Acum serios îmi pare sincer rău dar nu stiu cum sa te mai ajut, dacă stăm să o luăm așa toată viața ta este o traumă ( mai în glumă, mai în serios) z trebuie să treci peste orice ar fi happy

| FaraNumePls a răspuns:

Si sa ști că nu am mai scris niciodata atât de mult pe TPU.ro happy

| presus a răspuns:

Timiditatea nu o sa te ajute cu nimic in viața. Oamenii timizi de obicei sunt considerati pampalai, prostovani, deci nu ar mai trebui sa fii timid. De timiditate scapi atunci cand nu iti mai pasa ce culoare are tenul tau, cand nu iti mai pasa ce cred cei din jur despre tine. Fii tu insuti si asta e destul pentru a scapa de timiditate. Socializeaza mai mult cu prietenii, daca n-ai prieteni, fa-ti. Iesi mai mult in oras, distreaza-te si scapa de orice stres. Citeste carti de psihologie, incearca sa intelegi anumite lucruri din viata, nu te mai gandi la prostii gen suicid. Numai bine!