| JanaBucov a întrebat:

In urma cu foarte putin timp m-am luat la paruiala cu o colega si ea pus toti colegii sa ma bata. Ce e de facut? Sunt o fire mai sensibila si toti ma urasc numai din simplul motiv ca mai sunt tare in gura uneori. Nu ai cum sa traiesti intr-o clasa ca a mea. Dirigintelui si parintilor lii se falfaie, deci n-am nici-o sansa.Zi de zi colegii rad de mine ma i-au la bataie si imi spun ca-s curva parasuta si altfel numai din motivul ca ma imbrac la moda nu ca altii. Ma fac de ras in toata scoala, nu ii mai suport e super naspa sa fie toti impotriva ta dar incerc sa-i tratez cu indiferenta dar nu reusesc ori incep sa-i i-au la pumni ori incep si plang.

10 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Din ce ne-ai scris problema nu este numai la ei, si e grav ca nu iti dai seama de asta.

| sabin89 a răspuns:

"...si ea pus toti colegii sa ma bata"
Si te-au batut deja? sau urmeaza? Ca n-ai explicat.

| JanaBucov explică (pentru sabin89):

Normal ca da m-au batut

| Doub a răspuns:

"ori incep sa-i iau (nu i-au*) la pumni"-Pai cum adica tu sa-i bati si ei sa nu te bata?
Asta e discriminare.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Tu nu vrei să accepți ca o mare parte din vina este a ta! Ia stai tu cuminte in banca ta, când îți spune cineva ceva te faci că nu auzi si nu o sa mai ai probleme.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Am patit si eu ceva asemanator, dar nu asa de rau. Ai putea sa iti schimbi atitudone si sa nu ii mai iei la pumni pe colegii tai, daca ai ceva sa nu te zgarcesti si sa imparti cu alti, dar sa iti ceri scuza la colega si cel mai mult, sa inferci sa te dai bine pe langa colegi, adica sa ii atragi de partea ta. Incepi cu cate un coleg si incerci sa ii atragi pe toti de partea ta.

| JanaBucov explică (pentru anonim_4396):

Ce face? Sa imi cer eu scuze? De ce? Ca totul porneste de la niste pitipoance care te fac de ras iti strica tot, pune pe altii sa te bata, mint in fata profesorilor, d-au vina pe mine si eu dupa ce primesc toate astea sa-i zic imi cer scuze pentru ce nu ti-am facut nu? Si normal ca imi vine sa le mai zic ceva de parintii

| JanaBucov explică (pentru anonim_4396):

Si se mai intampla ca si toate lucrurile mele sa fie ori la gunoi ori la altii ori prin baia baietiilor

| anonim_4396 a răspuns (pentru JanaBucov):

Am o colega care e exact ca tine: isi gaseste lucrurile in curte, pe hol, la mine in ghiozdan ( colegii ii pun penarul in ghiozdanul meu)...