| reginawow111 a întrebat:

Eu nu inteleg de ce toți colegii mei se iau de mine din orice greseala pe care o fac la un moment dat.Adică eu nu le fac nimic iar ei ma tratează cu ura, ma jignesc și critică mereu. Atunci când primesc o notă buna toți spun că eu sunt incapabilă să primesc așa nota. Azi un coleg m-a înjurat destul de urât. Și poate nu recunosc dar ma afectează lucrul acesta destul de tare și vin acasă și încep să plâng pentru ca eu sunt și foarte emotiva, sensibilă. Incerc sa-i tratez cu indiferență dar tot ma doare. Plus și eu cred de mine ca sunt urâtă, naivă, incapabilă, enervanta dar ar putea să nu accentueze acest lucru.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pentru ca esti timida, vulnerabila, afectata si te vad ca iei note bune, le e ciuda ca ei nu pot asa ca ataca. Copiii mai ales au tendinta asta de a-i ataca pe cei mai slabi decat ei pentru a parea mai mari, puternici, superiori, in cazul asta tu ai fost tinta slaba. Impune-te, nu te mai lasa batjocorita, ia niste masuri si o sa vezi ca n-o sa se mai ia de tine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chiar TOȚI colegii fac asta?
Încearcă să discuți măcar cu unul, una, și să întrebi, de ce?

| Mynameis93 a răspuns:

Îți văd slăbiciunea. Văd în tine un fel de distracție. Vor să se distreze batjocorindu te. Nu conștientizează că îți fac rău. Nu pune la suflet. Și eu sunt în aceeași situație. Detașează te. Ocupa ți timpul de la școala altfel, citind, documentându te. Lasă i să vorbească.