| sskrillex96 a întrebat:

Bună la toată lumea. Am o problema legata de iubita mea. Faza e ca de vreo 2 luni nu prea are timp sa vorbească, si nu e ca nu vrea, chiar nu poate. Și eu nu prea am înțeles asta, de fiecare data când aveam impresia ca ar fi putut sa facă ceva sa dea și ea un mesaj și nu o făcea, începeam sa ii reproșez. Si m-am supărat de atat de multe ori încât nu mai suport nici cea mai mica "greșeală". Chiar daca nu am motiv. Ce sa fac sa scap de stările astea? I-am spus deja asta dar realizez ca problema e la mine (Menționez și faptul ca comportamentul ei din fericire încă e unul bun, se supara când ii reproșez dar încerca în același timp sa ma facă sa înțeleg ca nu e asa cum cred eu)

5 răspunsuri:
| haileewatson a răspuns:

In interior ai anumite insecuritati care te fac sa reactionezi asa. Faza e ca trebuie sa stai putin sa te analizezi, sa intelegi de unde pornesc starile astea si cum poti sa le invingi. Ai fost abandonat de catre un parinte? Ai fost mintit, inselat in alte relatii? Nu ai incredere in tine in viata de zi cu zi?

| sskrillex96 explică (pentru haileewatson):

Am fost înșelat și părăsit tocmai din cauza aceleiași probleme. Geloziile mele și reproșurile. Si fix asta vreau sa rezolv pana nu e prea târziu. Am vorbit deja cu ea, și am întrebat-o daca e suparata, a spus ca nu este și ca nu are de ce, și ca încearcă sa imi înțeleagă toate nemulțumirile(care sunt în capul meu) Și i-am spus sa uite tot, ca de fapt eu am o problema și o sa încerc sa fiu altfel... Si ea a spus ca ii pare foarte bine ca am spus asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oare chiar nu are timp sau nu vrea?
Nu cumva e un pretext faptul ca nu are timp?
E eleva, studenta, angajata?
De ce nu are timp?
Nu cumva te manipuleaza dupa bunul plac si te minte ca sa te țină la distanta datorita faptului ca si-a pierdut interesul față de tine?

| aam498 a răspuns:

Incearca sa o intelegi si sa ii oferi timp. Stiu ca poate e prea ocupata cu alte chestii care poate pentru tine nu par asa de importante, dar sunt sigura ca nu incearca sa te raneasca in vreun fel. Poti sa stabilesti cu ea zile din saptamana cand puteti sa va vedeti si sa petreceti timpul impreuna fara sa se preocupe de activitatile care o opresc din a-ti mai da mesaje. In felul asta poate puteti compensa timpul in care ea are alte preocupari.

| sskrillex96 explică (pentru aam498):

Înțeleg doar ca e greu. Când vorbim la telefon de exemplu fără sa aibă alte preocupări e totul perfect, iar cand nu poate am mereu senzația ca nu vrea, într-un fel sunt dezamăgit de schimbarea asta asa brusca. De asta nu știu cum sa scap. Zi-mi un fel de "exercițiu" ca să spun asa, chiar dacă îmi vine greu acum, sa încerc sa fiu altfel și cu timpul sa ma obisnuiesc