| byenkutzyk a întrebat:

M-am despartit de prietenul meu acum o luna.Acum cateva zile am cunoscut un baiat (16 ani)... M-a invitat la un suc si bineinteles am acceptat.Nu mi-ar fi placut sa il refuz, poate s-ar fi simtit prost. E foarte dragut... Dar dupa intalnirea aceea am observat ca e prea copilbig grin... E micut...Nu e genul meuhappyNu imi place cum gandeste...Nu imi place felul lui de a fi.Sau poate ca ar trebui sa il cunosc mai bine ca sa imi dau seama...Sa nu credeti ca ma deranjeaza varsta...Nicidecum! Dar nu ne potrivimtongue... M-a intrebat daca vreau sa fim impreuna si i-am zis ca o sa ii dau raspunsul cand ajung acasa...Cand am ajuns acasa...Nici nu am apucat sa ii dau raspunsul cand imi srie pe mess:"E mai bine sa ramanem amici"straight faceSi m-am mirat...Ma intrebam oare ce patise pentru ca, cu putin timp inainte ma intrebase daca vreau sa fim impreuna...De ce credeti ca a zis asta? In drum spre casa ne-a vazut cel mai bun prieten al fostului... Iar acesta l-a sunat pe fostul si i-a dat vestea.Fostul probabil s-a enervat si a facut rost de numarul baiatului cu care am iesit si l-a sunat, amenintandu-l! Iar eu il avertizasem pe baiatul cu care iesisem ca o sa se i-a fostul de el, dar a zis ca nu e nici-o problema.In fine...Problema e ca fostul meu prieten nu ma mai cauta, dar nici eu pe el. Daca nu ii mai pasa de mine, ca asta a dovedit pana acum, atunci de ce se mai baga in viata mea? Nu ma mai vrea el dar nu vrea nici sa ma vada cu altcineva... Oare mai tine la mine si din cauza ca e prea orgolios nu face el primul pas? Deasta se comporta asa? Sau care credeti ca ar fi problema? Ce as putea sa fac sa inteleaga odata sa ma lase in pace? Scz daca am scris prea mult.Multumesc!kiss

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Draga mea,
Cred ca este cazul sa faci o pauza si sa stii mai intai tu ce vrei, ce fel de baiat iti place, cum sa se poarte, cum sa gandeasca si apoi, sa vezi daca un baiat de genul pe care il preferi tu, te va aborda si vei putea sa incepi o noua relatie.
Nu stiu ce varsta ai insa, cred ca esti inca foarte tanara si ar trebui sa-ti lasi mai mult timp pentru invatat si mai putin pentru relatiile cu baietii, care oricum la aceasta varsta foarte tanara, inca nici ei nu prea stiu ce vor si sunt in cautare de aventuri, "zburand din floare in floare".
Eu nu mi-as face probleme, in legatura cu fostul prieten pentru ca relatia cu acesta a incetat si nu are rost sa privesti inapoi. Despre noua relatie insa cred ca te-ai pripit apreciind ca acesta s-ar fi speriat de amenintarile vechiului prieten, sunt simple supozitii si nu este cazul sa-l judeci dupa acestea, pentru ca ele nu sunt confirmate si nu contin realitatea.
Fiecare dintre noi, la timpul potrivit isi gaseste perechea potrivita si cred ca, atunci cand va fi cazul, o sa-ti dai singura seama de acest lucru, dar cred ca pana atunci mai are de trecut "multa apa pe ***".
Daca va fi interesat baietelul de 16 ani, te va contacta si atunci vei clarifica daca vei putea avea o relatie de prietenie cu el, insa nu este cazul ca, tu sa-l fortezi in vreun fel, sa-ti dea un raspuns asupra faptului ca s-a rasgandit, dupa propunerea ce ti-a facut-o.
Sa cresti mare, sa fii sanatoasa si sa ai rabdare ca, timpul le rezolva pe toate asa cum este mai bine.

11 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Fostu este neinteresant, al doilea este copil.al treilea? cand ni-l prezintibatting eyelashes
Acum serios, lasa-i in durerea lor si cautáti un baiat de categoria ta.

luciana
| luciana a răspuns:

Draga mea, te rog sa ai coloana vertebrala si sa nu intrebi pe nimeni de ce nu vrea sa fiti prieteni, sa stai dreapta, sa strangi din dinti, sa fi neclintita si astepti sa faca el primul pas, oricat de curioas vei fi, - ca nu sti ce alege respectivul... de fapt tu trebuie sa il lasi pe el, sa faca primul pas, chiar daca sa astepti cu sufletul chircit de emotie daca vei fi sau nu aleasa ...Nu te grabi, ca nu cade cerul, ai destul timp sa astepti sa fi prietena cuiva... Sunt materii grele in orice an ai fi,- Eu, as alege sa fiu mai atenta la cum imi inmagazinez bagajele de cunostinte cu care, in timp, sa ii demonstrezi cat de citita, de inteligenta de educata sau cat de destepata esti, fata de EI...Si pentru a face sex, trebuie sa ai langa tine omul potrivit, sexul nu se face azi cu unul, maine cu altul si dupa aceea cu altul si altul... Esti prea tanara, orice act sexual vei avea, nu va fi facut din IUBIRE, caci ce iubire poate exista, acum, cand el, zboara din floare in floare, avand experiente cu celelalte, ce cad usor la pat...nici un baiat ce nu e pregatit sa iubeasca, (dat fiind aceasta varsta frageda cand ei nici nu sunt bine dezvoltati fizic si nici sexual ) fiindca nu asta e varsta de a alege ci acum o faceti ca sa fiti la fel, sa nu fiti mai prejos, din curiozitate, fara sa aveti pic de demnitate, de orgoliu, de respect fata de voi insiva, voi vreti doar sa fiti egale cu celelalte, de parca in asta consta intrecerea voastra ( la cat de multi cuceriti voi ). Sunteti tinere, actul sexual se face din dragoste si nu din curiozitate, se face cu grija sa nu fi lovita, brutalizata, cu gingasie si cu atentie, sa simti ca esti a lui si ca te protejeaza, ca te intelege, nu te bruscheaza nepasator, doar pentru. ca el sa rezolve acest act si de multe ori cu durere, pentru tine ( daca ai sti ce urmari vor fi in timp ) caci sunt nepriceputi si orgoliosi in aceasta arta necunoscuta deplin ...Lucien.

| mada12 a răspuns:

Esti sigura ca din cauza fostului el nu vrea sa mai fiti impreuna? Poate ca sa razgandit intre timp... poate ca nici lui nu ii place cum gandesti etchappy...Intrebal ce s-a intamplat de sa razgandit.probabil ca vrea doar sa vada ce o sa faci.winking nu da vina pe cineva fara sa stii adevarul... poate fostului nici nu ii pasa...sau poate ca da.cine stie? Mai bine il intrebi pe (baiatul nou) si ii spui ce sa int...laughing cred ca am mai scris odata asta.oricum.nu conteaza.happy

| sHock a răspuns:

Sti,,,
eu cred ca e d parerea ca daca nu esti a lui nu esti nici a altuialaughing
oriqm .baietii is de neintselesoh go on

| byenkutzyk explică:

@mada12 sunt foarte sigura...winkingExact asta s-a intamplatsad...Acum nu stiu ce e in mintea lui. A zis ca e mai bine sa ramanem amici deocamdata si mai tarziu poate ca o sa fim impreuna...Nu stiu daca ii e frica de fostul meu prieten...Nu stiu de ce a ales asa...Am vorbit cu el dar cand l-am intrebat de ce sa ramanem doar amici mi-a raspuns:"asa"straight face... O sa mai vorbesc cu elkiss

| byenkutzyk explică:

Am inteles ca fostul prieten l-ar fi amenintat... I-ar fi zis ca il bate daca sta cu mine si el zice ca nu are chef de cearta acum...Adica nu vrea sa se certe pentru fete niciodata...si din cauza asta s-a hotarat sa nu stea cu mine...Pentru mine e o usurare... Dar imi pare rau ca se baga tocmai cine nu trebuiestraight faceDecat sa avem o relatie si sa stim ca se baga el mereu, mai bine delocstraight faceVa trebui sa imi caut unu mare si tare, poate asa nu se mai baga fostullaughingAltfel, o sa raman singura pana cand o sa imi permita el sa am un prietenlaughinglaughing...In fine va multumesc mult pentru sfaturi!kiss

| byenkutzyk explică:

@allinna...Normal ca nu! Aici ii dau dreptate si luiwinkingPai nu ar avea rost doar pentru ca il plachee heeDaca erau sentimente la mijloc poate as fi luptat pentru el dar asa nu m-as complica...Nu as avea pentru cehee heeBv`o, bine ziskiss

| :*:*Dya:*:* a răspuns:

Cred ca in sufletul lui mai tine inca la tine...

| cozz a răspuns:

Mai stai putin singura... timpul le rezolva pe toate dar tipul cu care ai iesit probabil ti-a zis "e bine sa ramanemamici "dupa ce el ti-a cerut sa fii iubita lui...pentru ca unele fete nu spun adevaru da amana o chestie... te gandesti daca a zis ca imi da raspunsul acasa probabil a zis ca nu vrei sa fi cu el big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Super scris, fara greseli, grozav de urmarit, pai lucrurile stau asa, este orgolios, ce-a fost a lui vrea sa nu mai fie a nimanui, de lasat in pace eu am inteles ca te-a lasat definitiv, in fine, relatia cu al doilea n-o sa mearga din pacate ai dat peste un alt orgolios, nu i-a cazut bine ca l-au lasat sa astepta. Cauta-l pe al treilea laughing, nu glumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca intalneai un baiat si acesta ti-ar fi spus, vezi ca o sa te sune fosta mea prietena o sa se ia de tine chiar o sa te ameninte, ai fi dorit sa ramai prietena cu el?