| FaraNume1245 a întrebat:

Sunt intr-o situatie nasoala. Foarte nasoala. Sa va povestesc:
Seara de Revelion. Acasa la un prieten, eram 6. Inceput frumos, ne distram, radeam, beam, etc. Am baut cam mult (nu doar eu). A fost frumos, pana cand eu si cu un prieten (daca il mai pot numi prieten), ne-am imbatat. M-am dus la baie sa-mi fac treburile, iar astuia i s-a facut rau. L-am auzit ca vine catre baie, dar n-am stiut daca vrea la baie sau sa mearga afara. S-a oprit brusc, n-a batut la usa, n-a zis nimic si l-am auzit cum vomita. Am iesit de la baie si am calcat la el in voma. M-am enervat, va dati seama. Am mers jos (baia e la etaj) si l-am intrebat de ce nu a zis nimic, ca-l lasam linistit la baie sa vomite. El zice ca-s eu de vina, ca cica as fi inchis usa pe dinauntru si n-a putut intra. M-am certat cu el, de zici ca eram in piata, nu intre prieteni. Restul incearca sa ne calmeze (mai mult pe mine), totusi acuzandu-ma ca eu as fi inchis usa, eu ii resping si i-am injurat pe unii dintre ei. A venit maica-sa prietenului asta la care am fost acasa si eu m-am dus sa ma culc. Cand m-am trezit, am mers din nou jos, mi-am luat geaca si telefonul si am plecat acasa. Am vorbit cu unul dintre baieti de atunci si vad ca nu prea vrea sa vorbeasca cu mine. Mi-a zis ca inca e suparat rau pe mine si ca nu ma iarta pentru ce am facut, mai ales ca l-am injurat (probabil grav, ca nu s-a mai suparat pana acum pe mine) si ca si ceilalti is suparati pe mine. A zis ca le-am stricat distractia si ca au plecat acasa dupa.
Vreau sa subliniez ca sunt constient ca nu-i bine si nici normal ce am facut, dar nu ajuta la nimic acum. Cum as putea drege situatia? Incerc sa vorbesc cu ei si sa-mi cer iertare, dar vad ca nu prea functioneaza.

#Edit: Am vorbit cu gazda si a zis ca cu el sunt ok.

14 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Intai cere-ti iertare de la ceilalti cu cine nu te-ai certat apoi ii rogi sa vorbeasca cu acel prieten cu care te-ai certat in numele tau sa ceara iertare ca ai fost beat si nu ai stiut ce facea-i etc Bafta!

| FaraNume1245 explică (pentru lpavel):

M-am certat cu toti. Acela care era si el beat, ma gandesc ca nu prea stia nici el ce se intampla, din moment de a vomitat pe jos la alt om in casa. Nu consider necesar sa-mi cer iertare de la cel cu care m-am certat ca pe maidan, ci de la restul.

| lpavel a răspuns (pentru FaraNume1245):

Pai restul te vor ierta daca nu i-ai injurat si pe ei... laughing iar daca i-ai injurat o sa le treaca daca sunteti prieteni adevarati! happy

| FaraNume1245 explică (pentru lpavel):

Cei care vreau sa ma ierte imi sunt prieteni. Adica, au fost mereu acolo pentru mine cand am avut nevoie. Altfel, nu mi-ar pasa de ei si n-ar fi prieten, si eu la randul meu, cu ei. I-am injurat si pe ei, cum am spus si in intrebare. Nu-mi amintesc, dar cei doi cu care am vorbit mi-au confirmat.
Nu as putea, cumva, grabi "procesul"?

| FaraNumePls a răspuns:

Era beat. Lasă-l, împacă-te cu el. Poate ai fost și tu de vina dar și el. Putea să iasă afară, nu?

| FaraNume1245 explică (pentru FaraNumePls):

Era, eram si eu, dar asta nu scuza actiunile noastre. Vreau sa ma impac cu restul, nu neaparat cu el. Normal ca am fost si eu de vina, eu am pornit scandalul. De aceea ma simt si mai prost.

| 1231242 a răspuns:

Uau ce intens...

| FaraNume1245 explică (pentru 1231242):

De ce nu ajuti cu ceva, in loc sa dai un raspuns aiurea?

| 1231242 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Din răspunsul meu aiurea, ar fi trebuit să înțelegi că v-ați certat aiurea.

| FaraNume1245 explică (pentru 1231242):

Sunt de acord cu asta, dar tu nu m-ai ajutat cu nimic sa rezolv problema. Daca o reparam cerandu-mi scuze, era reparata de mult.

| DiyanAndorea a răspuns:

Hmm...vad ca ai avut o seara de neuitat. Imi pare rau ca s-a intamplat asta. Pai fii atent ce as face eu. Sun fata, nu ma intelege gresit. Nu beau si nu am atatia prieteni cum ai tu. Dar ceea ce s-a intamplat acolo nu a fost ceva ce ar putea pune capat unor prietenii. Din ce am inteles eu, ai fost la baie, unul a baut ca spartul si a vrut sa vomite. Acum ca n-a putut intra, este alta poveste. Chiar daca inchideai usa pe interior, era dreptul tau. Sau mai bine zis, intimitate. Oricum astfel de lucruri se intampla. Cati ani au? 7? Ar trebui sa gandeasca rational si sa nu mai puna atata suparare in toata treaba.
Tu trebuie doar sa ceri scuze celor care nu aveau nicio vine, pentru ca i-ai injurat. Aluia cu care te-ai certat, poti sa ii ceri iertare de partea ta, pentru ca si el ar trebui sa faca acelasi lucru. Daca si dupa ce ti-ai cerut iertare te ignora si stau de partea celuilalt, atunci nu mai ai ce discuta cu ei. Mai mult de atat nu poti face nimic. Poate daca le dai un bmw de fiecare, le trecewinking No panik. Viata merge inainte, nu trebuie sa te impiedici de o voma. laughing)
Sper ca te-am ajutat. Bafta!

| FaraNume1245 explică (pentru DiyanAndorea):

N-am nici eu asa de multi prieteni pe cat pare. Am vreo 4 pe care ii pot numi intr-adevar prieteni. Restul sunt amici / cunostinte. Ai inteles bine, dar eram si eu beat si, cel mai probabil, de aceea am si facut acea scena. Mersi de sfat.

| NevermindXEXEXD a răspuns:

Alti sunt in depresie si nu nu au prieteni si tu te certi cu ei GG

| FaraNume1245 explică (pentru NevermindXEXEXD):

Da. Asta e viata.
Daca nu ai prieteni, asta e din vina ta, nu a mea ca ma cert cu ai mei. Exceptie facand cazurile de depresie (reala, nu doar in mintea ta). Nu m-ai ajutat cu absolut nimic.