| Marcela_6116 a întrebat:

ma numesc Marcela si am 22 de ani.am si eu o intrebare. Oare am nevoie de psiholog? va spun si de ce.la varsta de 15 ani mi-a murit tatal, am trecut cu greu peste asta, la varsta de 17 ani mi-a murit mama, a cazut cerul peste mine.de atunci am inceput sa imi pierd increderea in toti, am devenit foarte rea, aveam impresia si inca o am, ca toata lumea vrea sa imi faca rau, ca toata lumea ii rea. m-am inchis in mine, nu vorbe-am cu nimeni despre problemele mele, desi simte-am nevoia, dar nu pute-am.ma enervam din orice, ma certam din orice cu toti, eram distrusa.viata mea nu m-ai conta, nu m-ai avea sens. dupa cateva luni am intalnit un baiat, un baiat foarte bun.ne-am indragostit unul de celalalt.totul era frumos.crede-am ca el va fi familia mea, ca v-a avea grija de mine, dar nu a fost asa. dupa 4 ani petrecuti impreuna am aflat ca ma inseala. din nou. a cazut cerul peste mine. o noua dezamagire.il iubeam foarte mult si sunt sigura ca si el ma iubea, dar nu stiu ce a fost in capul lui. l-am parasit. el a ramas cu ea, vor avea un copil impreuna.degeaba vor avea un copil pentru ca, eu stiu ca nu ii fericit alaturi de ea.eu stiu ca se gandeste tot la mine. dar pe mine nu ma m-ai intereseaza.nu pot sa m-ai am incredere in el. din nou mi-am pierdut increderea in toata lumea.am inceput din nou sa ma enervez din orice sa nu m-ai pot comunica cu cineva fara sa nu ma cert.nu m-ai am rabdare.sunt foarte nervoasa tot timpul, stresata.nu am o prietena, un prieten cu care sa vorbesc despre problemele mele. a trecut un an de cand m-am despartit de el si am intalnit un nou baiat.suntem de 3 luni impreuna.este frumos, ma simt bine in preajma lui, daaaarrr, exista un dar.nu prea stiu cum sa ma comport cu el.am impresia tot timpul ca ma va insela.desi nu mi-a dat niciodata motive, dar eu tot asta cred.si ma cam cert cu el.adica il stresez cu intrebarile mele.eu stiu ca ii un baiat bun, vad ca tine la mine, ca isi doreste sa fie cu mine.nu stiu ce sa fac, cum sa fac ca sa fiu m-ai calma, sa am incredere in el.cateodata simt nevoia sa vorbesc cu un psiholog, sa ma ajute. VOI CE CREDETI, AM NEVOIE DE UN PSIHOLOG?
dati-mi un sfat va rog.
VA MULTUMESC!

3 răspunsuri:
| MescaMascalina a răspuns:

Eu cred ca ai nevoie sa stai de vorba putin cu tine. Fii obiectiva si analizeaza situatia. Nu vrei sa iti pierzi iubitul, asa ca ai incredere in el. Nu esti singura care se simte asabatting eyelashes. Sfatul meu este sa fii fericita ca l-ai gasit pe acest baiat si sa nu mai stai cu frica unei noi deceptii. Stiu ca e greu si ai trecut prin atatea, insa crezi in tine si in relatia asta. Spune-i si lui chestiile astea, spune-i ce te roade, el ar trebuie sa fie acum "psihologul" tau, ca sa zic asa. Deschide-te fata de el, chiar ai spus ca e baiat bun:* Si sincer, ai admiratia mea. Esti o persoana curajoasa. Capul sus si mergi inaintebatting eyelashes Fara frica.

| romulusb a răspuns:

Ar fi minunat sa poti sa rezolvi singura, sau cu partenerul; totusi, este extraordinar de putin probabil succesul.
Mai degraba as spune ca ai nevoie de psiholog, avand in vedere faptul ca vorbesti despre o suita de evenimente profund marcante, care ti-au schimbat atitudinea si comportamentul destul de mult.

| barbiebella a răspuns:

Daca tu crezi ca nu mai esti stapana pe tine si ca ai nevoie de un ajutor medical poate ca ar trebui sa faci si acest pas. iti admir curajul cu care ai trecut peste moartea parintilor tai. iar in legatura cu prietenul tau, eu cred ca vrea doar sa te ajute, nu merita sa-l pierzi si pe el datorita reactiilor provocare de situatia din trecut. sfatul meu este sa consulti un medic psiholog sa te ajute sa treci peste. sper ca te-am ajutat cu ceva, daca nu chiar imi pare rau. [ funditabatting eyelashes? ]