| Ana190089494849 a întrebat:

Buna, ma puteti ajută rapid va rog?
Mama mea are o prietena foarte bună cu care ma inteleg care are un baiat de 15 ani eu având 14 și nu stiu cum sa ma bag in vb cu el pentru ca îl plac de 6 ani.El nu e genul vorbăret. Si i-am spus odată ca îl plac si el a zis ca nu ma place, dar din comportamentul lui ma place. Peste 2 zile ma duc cu el la patinoar si la sf lunii la munte 4 zile.Cum sa îl fac sa ma placa?

Răspuns Câştigător
| ANAHsneaman a răspuns:

Salut.
Eu nu o sa îți țin o predica plictisitoare... Dar lasă ma sa îmi spun părerea, eventual sa îți dau un sfat, de care poți tine cont sau nu, e alegerea ta.
Ești la vârstă la care încă descoperi lucruri. E frumoasa dragostea adolescentina.
Dar ți ai pus întrebarea ce anume e dragostea? Ce simți tu cu adevărat. Și ce simte cealaltă persoana? În afara de sentimentele tale de ce anume mai ești sigura? Ești 100% ca băiatul respectiv te place? Unii băieți se comporta ca niște frați mai mari, tine minte. Sunt protectori, te ajuta, te sprijină.
Nu confunda astfel de gesturi cu dragostea. Si deși va suna dur trebuie sa îți spun,, nu mai visa cu ochii deschiși,,
Merita sa pierzi o prietenie de atâția ani? Puneți întrebarea asta. Eu îți spun din propia experienta. Ca nu merita.
Sfatul meu e următorul nu încerca să faci nimic. Pur și simplu lasă lucrurile sa se așeze singure. Tu păstrează respectiva relație de prietenie, bineinteles dacă și băiatul respectiv dorește asta.
Căci nu prea merita sa ții oameni lângă tine care nu își doresc asta. Nu mai insista pe subiectul asta atât de mult în preajma lui.
Se vede clar ca ție îți place de el. Dar el?
Gândește-te și la sentimentele celorlalți din jur, nu doar la ale tale.
Îl poți pune într-o postura inconfortabila te ai gândit și nemaisuportand asta poate înceta astfel respectiva prietenie. Nu complica lucrurile. Lasă le. Dacă între voi se va închega ceva în viitor va fi ceva normal, nu ceva forțat.
În plus nu e singurul băiat din lume... Încă ești la început de drum. O sa vezi cum sentimentele tale se vor schimba. De asemenea și modul de gândire. Ai sa descoperi multe.
Numai bine! Sper totuși ca lucrurile sa decurgă natural și sa fie bine într-un final!?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ti-a zis ca nu te place, crede-l!
faptul ca-i politicos si se poarta frumso cu tine, nu-i pentru ca te place, ci pentru ca asa a fost educat, sa se comporte.
da-i pace, ca s-ar putea sa te repeada si nu cred ca-i convenabil sa te faci de ras.
Invata sa respecti si sa asculti de parerile omului, ca nu-i papusa sa o fortezi sa faca ce vrei tu si nici nu poti sa-i faci ceva, sa te placa.
Daca baiatul ala ti-a spus ca nu-i placi, atunci, chiar asa este.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să petreci timp cu el, să faceți ceva împreună.

| Andreeush a răspuns:

Dacă ți-a zis că nu te place acceptă asta.

| Sofer a răspuns:

Poate mai tarziu o sa ajungeti impreuna. Lasa timpul sa treaca.

| Swae a răspuns:

Lasa baiatul in pace. Aveti timp sa va indragostiti mai incolo.

| DeathReaper123 a răspuns:

Esti la o varsta mica nu ar trebui sa te deranjeze lucrurile astea lasa lucrurile sa se intample sa vina de la sine nu ar trebui sa iti faci griji doar comportate normal si sincer daca o faci s-ar putea sa te plac sa si el daca este genul acela de baiat nu te stresa prea tare cu relatile iti zic eu parerea mea