| RaMi1529 a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep .1.Deci sunt intr a 9 la liceu și am niște colege cu care am fost di clasa I.Toate niște barfitoare și și pana acum ba ma înțelegeam "foarte bine "cu ele ba ma bârfești la toți și mna...
Acum efectiv au ajuns sa vorbească lucruri neadevărate despre mine din cauza ca vezi domne nu le am spus ca mi am făcut iubit
Și tot ziceau ca bine ca ele îmi spun totul și eu nu le-am zis despre mine. Simteam ca nu am încredere in ele de aia nu le am spus și bine am și făcut pentru ca acum ajungea și ala subiect de bârfa.Am o singura prietena cu care ma inteleg bine dar in rest numai prefăcute Ce pot face ca sa nu mai vorbească așa urat cu mine
2.Ma simt complexata când îmi vad colegele ca și trase prin inel, eu am 170 cm și 55 de kg și ma vad foarte foarte grasa.Nu mai stiu ce sa fac.Am zis ca ma apuc de înfometare dar de fiecare data când începeam după 4 zile gata începeam sa mănânc. Desi nu mănânc mult, un sandwich dimineata la amiaza ceva după și seara ceva felul 2 depinde, mi se pare ca ma îngraș.De diete nu m-am apucat pentru ca mama face un fel de mâncare și nu mai poate sa mi gătească și mie separat. Ce pot face in privința asta?! Vreau sa slăbesc, sa ajung la 50 kg.

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu crezi ca exagerezi un pic?
Cat vrei sa slabesti? Ai 1, 70 cm iar greutatea ideala ar fi 60kg.
Poate doar in mintea ta te vezi grasa. Dar daca consideri in continuare ca trebuie sa slabesti poti merge la sala.
Cat despre colegele tale nu le baga in seama, lasale sa spuna ce vor. Mereu vor exista persoane invidioase dar trebui sa mergem inainte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Şi eu am avut până am ajuns la liceu aproape numai colege bârfitoare, fițoase, genul ăla mai "piți", care se lăsau pipăite de toți băieții din clasă(şi ăia majoritatea vai de capul lor), dar care desigur nu aveau nimic în cap.La fel ca şi tine aveam numai o colegă cu care mă înțelegeam bine,pe restul încercam să le evit cât de mult puteam. Când am ajuns la liceu am scăpat de fetele alea şi am avut noroc să pic în clasă numai cu fete de treabă. Încearcă să le eviți, ignoră-le, stai numai cu colega aia cu care te înțelegi bine, mai fă-ți prietene din alte clase.Cât despre greutatea ta, mie mi se pare ok.Nu văd cum ai putea să fi grasă dacă ai 1.70 şi 55 kg.Depinde şi de conformație, dar tot nu văd cum ai putea fi.Eu de exemplu am 1.57 şi 50 kg şi nu mă consider grasă şi nimeni nu mi-a zis vreodată că aş fi.În loc să începi să te înfometezi mai bine apucă-te de sport şi mănâncă mai sănătos dacă chiar consideri că ai ceva "colăcei" pe ici-colo de care vrei să scapi (oricum astea două nu strică chiar dacă nu ai probleme cu greutatea). Înfometarea nu aduce nimic bun. Poate ajungi să slăbeşti, dar îți va fi greu să te menții şi te mai trezeşti şi cu cine ştie ce probleme de sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu ma vorbi cu ele. Dar eu nici pana in ziua de azi nu prea inteleg de ce fetele berfesc.

| SingPlicti a răspuns:

Nu le poti opri din barfa. ce poti face? "pretuieste-le" roaga-le sa te barfeasca cat mai mult dar cel mai important cat mai multe. teoria e simpla. nu vorbesc despre cineva care "nu merita" atentia lor. daca despre tine ar vorbi/barfi 10 persoane nu e mare smecherie. daca despre tine barfesc 1k sau 10 k chiar 100k atunci deja e de bine. fa-ti un canal Youtube si ai un venit auxiliar. daca e o nisa anume de oameni poti sa faci reclame., si multe, multe alte chestii. asa ca incurajeaza-le sa nu se limiteze la grupul lor de 5 sau 10 fete. Oricum nu le poti opri macar distreaza-te sau profita. be smart si integra convingerilor tale.
eu nu m-as infometa in locul tau. eu n-as zice ca esti grasa. nu merita sa te imbolnavesti inutiil. si daca e cineva cu care esti impreuna cred ca aceea persoana imi impartaseste ideile.