| Maiky a întrebat:

Buna nu stiu cum sa incep dar am un coleg in clasa foarte fraier nu se ridica din banca si toti fac caterinca de el si il batjocoresc il bat iar cand il baga in seama o fata se sperie si mie cam mila de el imi spuneticum sal ajut.si fara sa ma mandresc sau de asta dar sunt destul de popular prin scoala si am o reputatie de pastrat deci sfaturi?

8 răspunsuri:
| Ralluca25 a răspuns:

Pai tu vrei sa.l ajuti fiindca ai o reputatie de pastrat si sa vada lumea ca esti super cool? laughing) sau fiindca tie iti este chiar mila de el pentru ca daca e asa poti deveni prietenul lui si sa.l ajuti. smug

| DBlack a răspuns:

Il ei cu tine peste tot happy. dar niciodata sa nu-l consideri sageata ta, sau sa-l pui sa se duca la magazin, sa te mandresti tu ca esti "Boss". asta il va ajuta mult, il tii mult dupa tine, gen cand pleci pe afara, il ei cu tine. chiar daca el este tacut asa, o sa vina, si se uita la tine, si la ceilalti cu care vorbesti, o sa se schimbe pe parcurs.il pui sa se ia de altii, care stii ca sunt mai tolomaci asa. ii tii pe altii il pui sa dea in ei. chestii de genu, invata-l sa fie tupeistwinking.

| HasisS a răspuns:

Imprieteneste-te cu el.Cand ceilalti rad de el,spune-le sa termine dar intr-un stil caterincos, Nu fi serios ca o sa rada de tine. Zile razand...''mai lasati-l waiii, gata!'' tongue'

| Llillium a răspuns:

Incearca sa-i faci pe ceilalti sa inteleaga ca trebuie sa-l ajute sa se schimbe si ca nu trebuie sa-si bata joc de el. Poate ca baiatul respectiv este asa de "moale" datorita firii sale sau poate ca isi doreste si el sa schimbe acest lucru,dar nu poate, pentru ca nu are pe cine se baza sau cine sa-l sprijine.
Daca il bagi cate putin in seama, poate restul colegilor sai vor vedea ca nu e un tip asa de rau si il vor trata altfel.Depinde.e greu sa ajuti pe cineva cu adevarat fara sa te implici complet...

| Didiy a răspuns:

Daniel daca iti este asa de mila de acest baiat, si daca esti asa de popular, ar fi frumos sa ii iei apararea in fata celorlalti colegi. vorbeste frumos cu colegii sa nu.si mai bata joc de el.si dk u esti asa de popular precum spui o sa te asculte iar in scurt timp o sa.l lase in pace

| RadXx a răspuns:

Ancearca sai fii prieten si fii alaturi la bine si la greu si ajutal funda?

| Ellenna a răspuns:

Pana acum erai batjocorit de colegi si acum esti popular?! CINE SA TE CREADA?!

| lavy_2651 a răspuns:

Pai iai aparare, explica-i ca nu e bine sa fie chiar asa de cuminte, incearca sa il faci sa fie mai rock mie mereu mi-a iesit cu toate ca am vb doar cu ei si le-am dat sfaturi