| andreea2346 a întrebat:

Buna. Nu stiu daca asta poate fi considerata o problema, imsa as vrea sa merg la psiholog, simt nevoia sa vorbesc cu cineva, insa imi e teama ca atunci cand familia mea va afla, ma va face "nebuna", pentru că mentalitatea lor e foarte greșită si învechită. Ei nu pot sa inteleaga ca a merge la psiholog sau psihiatru, nu te face "nebun". Ei cred ca afecțiunile mentale si ale sistemului nervos nu sunt importante/reale

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parintii nu au cum sa afle daca tu mergi la psiholog sau psihiatru, daca tu nu le spui!
Pur si simplu inventezi o minciuna ca mergi undeva si mergi la medic, fiindca medicul nu va chema parintii sa vorbeasca cu ei, iar tu nu ai de ce sa le spui.

| T0T a răspuns:

Păi un nebun știe vreodată că e nebun?
Ba sunt mari șanse să fii nebun dacă mergi la psihiatru.

| GabehAle a răspuns (pentru T0T):

Nu trebuie sa fii nebun ca sa mergi la psihiatru. Poti ajunge acolo si pentru afectiuni mai usoare, de la depresie, anxietate si pana la probleme cu somnul.

| T0T a răspuns (pentru GabehAle):

Recitește ce am scris, vezi ce înseamnă „nebun" și mai vorbim.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Pare ca treci printr-o situație sensibilă Andreea. te inteleg cu părinții, nu s-au adaptat inca vremurilor
Au ramas tot la gândirea veche
Nu te încurajez sa minți, nu te încurajez nici sa ascunzi ceva de ei
Vreau doar sa iti spun ceva
Dumnezeu mi-a schimbat viata intr-o zi iar de atunci sunt o persoana liberă
El m-a eliberat de țigări, alcool si am simtit cum lucrează in viata mea
Vreau doar sa te încurajez sa il cauți. poate o sa spui ca nu crezi
Ei bine, ca vrem sa credem sau nu, El exista si intr-o zi o sa ne judece
Deoarece cineva trebuia sa ne fi creat pe noi, cu toate adapările noastre. uita-te la urșii polari ce bine is adaptați climatului
Uita te la dungile zebrei cu câtă înțelepciune o fost făcută
Cauta-l pe Dumnezeu si se va lăsa găsit
E cel mai bun sfat pe care ti-l pot da
Multă liniște si pace
O sa incerc sa ma rog pentru tine

| Allemando a răspuns:

Sunt. Nu cred că o să le placă să aibă o fată în sanatoriu. Bineînțeles că este o problemă, dar poate că problema lor este prețul (?). Poți să mergi la preot dacă găsești unul bun, că poate să-ți răspundă la multe întrebări sau poate să te lămurească cu privire la mersul la psiholog. Dar probabil familia ta o să aibă și mai multe probleme legate de mersul la preot. Și nu toți sunt pricepuți la chestii de genul. Poți să le zici că dacă te cred acum nebună și nu te lasă să mergi la psiholog, o să ai nevoie de psihiatru și chiar vei înnebuni de tot!
Mentalitatea greșită poate proveni din faptul că nu toți își rețin materia de biologie, unde se vorbește despre importanța sistemului nervos, etc. și învață pentru lucrările de control.

| andreea2346 explică (pentru Allemando):

Preotul nu ajuta cu nimic in situatii de genul, însă mersi de raspuns

| stefiiii3 a răspuns:

Decat sa se agraveze, mai bine te duci. La mijloc este sanatatea ta, nu a lor.

| alexandru3107 a răspuns:

Incearca sa discuti cu ei cat mai des pe tema asta, si daca ii cunosti foarte bine, gaseste o metoda prin care sa ii faci macar sa te lase sa te duci. Nu recomand insa sa mergi fara sa-i anunti, pot aparea probleme si pshihologul trebuie sa vorbeasca cu parintii tai, in caz ca esti minora. Daca ai implinit varsta de 18 ani sau chiar mai mult, nu vad de ce i-ai consulta in aceasta privinta.

| andreea2346 explică:

Insa*

| Uden a răspuns:

Mersul la psiholog poate fi din multe cauze, desigur, aici se încadrează și persoanele cu tulburări mentale mai severe, dar sunt și persoane cu alte probleme, cum ar fi: depresia și anxietatea, consumul de substanțe, persoane care au trecut printr-o tragedie, cum ar fi pierderea unei persoane dragi, persoane care doresc să facă niște adjustări sau pentru a-și îmbunătăți cunoștințele despre ei.

Eu te îndrum să iei decizia de a te duce, lucru pe care l-aș sfătui fiecărei persoane în situația ta. În viață experimentăm evenimente neașteptate și trecem prin niște condiții umane pentru care nu are rost să eviți să ceri ajutor, cum ar fi stresul, neliniștea, ne simțim copleșiți, triști sau îngrijorați.

Poți ține acest lucru secret, pentru început, și să ceri sfatul asupra acestei îngrijorări chiar psihologului. El o să îți dea cel mai bun sfat.

Mult noroc în continuare, sper să îți revii și să poți vedea viața prin optimism, din nou.