| Inferno a întrebat:

De ce este necesar sa ucidem oameni in numele "creatorului"?
Va rog sa imi explicati cat se poate de clar, ca eu am lipsit la ora de religie si nu sunt familiarizat cu asemenea obiceiuri.

14 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

In ultimul secol a fost mai "necesar" sa fie ucisi oameni in numele ateismului. Oare de ce?

| danay72 a răspuns:

Din nefericire, oamenii care scot din context unele versete, ajung sa comita atrocitati.Cei care analizeaza atent intreaga Biblie, vad ca Dumnezeu nu cere acest lucru, ba din contra azi crestinii adevarati nici nu practica razboiul.Isaia2:2-4.Dar tu cunosti aceste lucruri si le intelegi.

| ania a răspuns:

Eu așa îmi explic omuciderile din partea de Vechi Testament a Bibliei că Dumnezeu Creatorul a intenționat ca națiunea în care urma să se întrupeze Fiul Său să aibă un anumit teritoriu și trebuia să supraviețuiască fizic până la nașterea lui Iisus. Evreii nu aveau în Tora porunci pentru a cuceri toată lumea sau a obiga pe cineva să se închine Dumnezeului lor.În Noul Testament nu este nici o poruncă de a omorî pe nimeni, Hrstos însuși nu a omorât pe nimeni, spre dezamăgirea conaționalior proprii, dimpotrivă să le faci bine dușmanilor, să te rogi pentru ei, să-i iubești.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ania):

De fapt, nu intentiona Creatorul ca natiunea sa supravietuiasca pana la nasterea lui Mesia, ar fi avut in continuare aprobarea lui Dumnezeu, dar ei nu l-au recunoscut ca Mesia, l-au respins la insistenta fariseilor, ei au aranjat sa fie omorat de soldatii romani si hiuduit de iudei...tocmai pentru asta a pierdut acea natiune aprobarea divina. in rest chiar mi-a placut comentariul tauwinking

| Doub a răspuns:

Nu ştiu, pe mine Dumnezeu m-a învăţat să iubesc, nu să ucid.

| J0B0MAT a răspuns:

Nici eu nu stiu, pentru ca ascultam muzica la ora de religie sau desenam.

| Idris a răspuns:

Cine spune ca e necesar sa ucidem oameni in numele Creatorului?

| OmniSpirit a răspuns (pentru Idris):

Pai in cartile asa zise sfinte. Si ca sa fie si nebunia mai mare se si exagereaza pana la extreme. Evident guvernele le amplifica iar nebunia umana nu are limite.

| Idris a răspuns (pentru OmniSpirit):

In cartile sfinte da, e adevarat, cel putin din punct de vedere al Islamului, intr-adevar in Qur'An zice :

2:191. Omorati-i unde-i prindeti si alungati-i de acolo de unde v-au alungat!

2:244. Asadar, luptati pe calea lui Allah si sã stiti cã Allah este Cel care Aude Totul, Atoatestiutor

Si alte asemenea versete, insa acestea sunt scoase din context si trebuie citit intregul capitol pentru a le intelege, pentru ca ele fac referire la evenimentele din trecut si sunt plasate istoric. Aceste versete au fost revelate in timpul profetului Mahomed (SAW) pentru ca dupa cum stiti, Mahomed (SAW) si multi altii care au adoptat aceasta religie au fost prigoniti, ucisi si alungati din orasele lor. Apoi intr-o zi Allah (SWT) a revelat aceste versete facand referire la bataliile de la Badr, de la Uhud si asa mai departe, pentru a ii incuraja sa se intoarca in orasele lor, iar ATENTIE sa lupte cu ei in cazul in care acestia vor sari la ei, deci in nici un caz aceste versete nu sunt instructiuni pentru noi in ziua de astazi in a ucide si a lupta etc. asa cum interpreteaza multa lume. Citi Qur'An-ul intelegeti-l iar apoi trageti concluziile. Si ce e mai important pe langa toate aceste versete, multa lume nu le citeste continuarea care spune :,, ...insa iertarea este mai buna,,. Deci se va recurge la lupta in ultima instanta ca sa zicem asa, pentru a-si apara vietile. Sper ca m-am facut inteles Inshallah, iar pentru alte nelamuriri scrieti aici.

| Idris a răspuns (pentru OmniSpirit):

Si ai dreptate atunci cand zici ca guvernele amplifica aceasta nebunie. Stim cu totii cine invadeaza acele tari pretinzand ca apara oamenii si aduc pacea, insa ei terorizeaza lumea dar pe ei nu ii considerare nimeni teroristi. De ce? Pentru ca se incearca manipularea populatiei cu fel si fel de organizatii create si finantate tot de ei. Inca odata stim cu totii despre cine e vorba.

| OmniSpirit a răspuns (pentru Idris):

Sincer omul este liber sa il interpreteze pe Creator cum doreste. Nu asta este important.
Important pentru noi ca si suflet este sa ne reintoarcem la Sursa la acea stare in care putem simtii inca o data divinitatea in tot ce exista.
Terra nu este singurul loc unde se practica religia. Deci fiind budist, islamist, crestin care o mai fi ca sunt atatea si atatea nu este o problema, pana in momentul in care vezi separat si ataci alte fiinte/popoare doar pentru ca nu urmeaza calea lor.
Diferenta intre noi si alte civilizatii este ca ei au invatat ca religia sau iubirea cu forta nu se face iar diversitatea face parte din viata.

La noi se generalizeaza, daca un musulman a facut ce a facut in Paris toti sunt vinovati. Si cu siguranta sunt oameni care urmeaza aceasta religie si nu ar pune mana pe nicio arma doar pentru ca nu este din aceeasi tabara.

Multi dintre noi inca nu isi pun o intrebare inainte de a trage concluziile.
Si datorita acestui fapt cei care creaza problemele pot manipula usor si chiar din pacate isi ating si scopurile.

| OmniSpirit a răspuns (pentru Idris):

Pai ce pretentii sa avem de la o cultura creata de niste rebeli si care au starpit aproape toti ameridienii pentru a traii ei acolo. Si tocmai constitutia lor si mentalitatea lor este cea de libertate. Ipocrizia maxima.
Ei se considera legea planetara cand nu pot face legea nici in tara lor si aia furata prin varsare de sange.
Poate par critic dar este realitatea dura.

Oamenii trebuie sa uite de frica in a se exprima caci altfel elita planetara va castiga. Si cel putin eu nu doresc asta.

| OmniSpirit a răspuns:

Fiecare dintre noi este responsabil de cum gandim si actionam.
Este o simpla legea a atractie, ce vei da aia vei primii.

Dumnezeu nu are nicio legatura cu legile salbatice si bolnave pe care societatea pamanteana le arata zi de zi.
Sunt unele organizatii religioase foarte populare precum crestinismul si islamismul care au ucis milioane de oameni si inca continua sa o faca.
Religia este una din uneltele sitemului sa divida omul si sa ii creeze o stare de separare.
Ameridienii aproape ca au fost rasi de pe fata planetei " in numele lui dumnezeu". Si nu numai.

Fiecare este liber sa creada in ce doreste dar nimeni nu are dreptul sa ia viata altei fiinte doar pentru scopul sau bolnav.

Ti.ai facut un bine ca nu ai stat la ora de religie spusa de atatia ipocriti.

| YouDieAsYouLived a răspuns:

Ba da ateu esti, sa-ti dovedesti credinta in "El", evident. Pe sistemul la 1, 2, 3 si, stati in maini si aplaudati.