| Tmcn a întrebat:

Bună, o prietenă are o dilemă:

La cor a cunoscut un băiat pe care nu îl simpatiza, dar l-a cunoscut, şi, părându-i-se de treabă, l-a adăugat în lista de mess.

După un timp, ea s-a îndrăgostit de el, mai ales că el îi dădea motive : vorbea frumos, îi făcea complimente, trimitea multe emoticoane drăguţe, i-a zis chiar că ar fi cu ea.

Acum două zile s-a despărţit de prietena lui şi era foarte supărat fiindcă i-a făcut şi nişte faze urâte. Prietena mea l-a sunat, a mai vorbit cu el pe mess, şi s-a ajuns la faptul că ea e îndrăgostită de cineva. el insista să afle cine e, dar la un moment dat a spus că speră să nu fie vorba de el şi să nu recunoască, fiindcă ar fi foarte complicat. Ea a minţit şi a spus că nu e vorba de el, dar nu poate discuta în acel moment despre persoana respectivă, iar el a zis că ar fi păcat să strice prietenia lor (în cazul în care era vorba despre el).

Eu chiar credeam că o place.nu pot să îmi explic comportamentul lui... Voi ce credeţi? Ceva sfaturi? Dau fundă.

3 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Dupa o despartie iti trebuie un anumit timp pentru a-ti reveni.Si prietena ta ar trebui sa inteleaga asta daca vrea o iubire sincera.Altfel ar putea fi considerata ca a speculat pe baza locului gol din sufletul lui.

| eu1508 a răspuns:

Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, numai ca in cazul meu nu a existat o despartire. tipul e singur, dar nehotarat, nici el nu vrea sa strice relatia noastra de prietenie.eu cred ca prietena ta ar trebui sa ii acorde resprectivului baiat putin timp pentru a-si reveni dupa despartirea de prietena lui, mai ales daca cei doi au avut o relatie serioasa si de lunga durata, dar asta nu inseamna ca nu poate flirta cu el. daca face asta tipul va fi mai increzator in el, si prietena ta la fel, pentru ca spuneai ca ea nu a mai putut vorbi cu el de atunci.

| tpatrusel a răspuns:

Cred ca i-a oferit un raspuns destul de clar prietenei tale. Nu are sens sa intre intr-o relatie complicata. Daca tine la el si el nu tine la ea (in adevaratul sens al iubirii) atunci o sa cunoasca o dezamagire. Totusi. recomandarea mea este sa-i mai dea putin timp baiatului apoi sa gaseasca momentul oportun pentru a-i spune ceea ce simte pentru el. Inca o mentiune. mess-ul nu rezolva nimic... sincer ar fi mult mai ok daca ar incepe sa iasa impreuna ca si amici. apoi sa vada felul in care reactioneaza.
Toate cele bune,
Traian.