| anonim_4396 a întrebat:

Buna happy recent mi-am facut curat prin camera si am gasit o multime de monede ( vreo 7 lei de 5 bani. vreo 30 de lei de 10 bani si inca pe atata de 50 de bani ) siiii ma gandesc sa ii schimb pentru ca totusi sunt niste bani si nici sa ma duc sa imi cumpar ceva cu ei nu am unde (e cam ciudat sa ma duc la casa sa platesc cu o punga unde sunt 4 kg de maruntlaughing )deci unde as putea sa ii schimb? la banca?

4 răspunsuri:
| ۰A۰n۰i۰m۰e۰ a răspuns:

Sa nu te duci la bancă laughing că o să se facă mișto de tine. Ai putea cere la părinți tăi asta ( ei mereu au nevoie de mărunt în portofel ) sau te duci la un magazin ( cineva cunoscut de preferat ) și îi spui să ți schimbe ( și ei au nevoie de mărunțiș )

| Lyndsey a răspuns:

Buna! Si eu am foarte multe monede. Insa, le pastrez pentru atunci cand voi avea nevoie: imi pun in portofel cativa de 50 de bani si cativa de 10 bani-> cand se termina, iar pun. Astfel, nu va trebui sa schimb bani de un leu sau de 5 lei. Daca nu vrei sa faci ca mine, te sfatuiesc sa le spui parintilor ca ai monede si ca vrei sa iti schimbe monedele in bancnote. Sigur vor fi de acord. Daca nici asta nu merge, du-te la un magazin cu produse alimentare ( la o alimentara ), asteapta sa iasa lumea din magazin, scoate "punga de aur" si roag-o pe vanzatoare sa iti schimbe banii sau cumpara paine. De exemplu, daca te trimite mama la magazin cu 3 lei sau 5 lei sa cumperi paine, baga bancnotele in buzunar si cumpara ceea ce iti zice din maruntei. Sa nu-ti fie rusine! Pana la urma sunt banii tai, le poti spune economii personale.

| Aaxell a răspuns:

Wow, esti sigura ca era camera ta si nu fundul unei lazi cu comori?! Eu sincer te sfatuiesc sa te duci la un magazin in apropiere, sigur se gaseste cineva sa iti schimbe " punga de 4 kg marunt ". Numai bine :*.

| IasminaMaria a răspuns:

Nu te du la banca laughing du-te la un magazin oarecare, sunt foarte doritoare de marunti mai ales cele alimentare