| Roxannna18 a întrebat:

Bună seara. De ceva vreme ma confrunt cu o anumita problema.
Tatăl meu acum un an si ceva si a inceput o noua viata cu iubita lui de 26 de ani. El are 38 ani.
La inceput imi părea o fata de treaba si simteam ca pot sa ma inteleg cu ea. Cu fosta iubita a lui nu m-am inteles deloc am avut probleme mai mereu.
In fine revenind la subiect.
Eu nu prea am o legatura strânsă cu tata. Stau cu el doar de 5 ani.
Astăzi au fost aici părinții iubitei lui si au povestit cum fiecare castiga.
Tata a zis ca castiga o suma mare de bani. Iar momentan si iubita lui face parte din firma.
M am simtit prost pentru ca de vreo 6 luni am nevoie sa ma duc in Romania ca sa imi fac documentele pierdute. Iar cum părinții mei sunt despărțiți mama a trimis procura. Si când a ajuns i am spus. A zis sa iau procura la mine ca va trata de asta. Nici pana azi nu a tratat.
Cât despre iubita lui. Ea nu lucrează. Uneori vin acasa sa mănânc la 13:00 iar ea se trezește din pat. Iar eu după ma întorc si ies in fiecare zi la 18:00 de la liceu.
Nu e doar odată pe luna. Ci asta e zilnic.
Ea isi face unghiile din 3 in 3 saptamani.
Are haine noi mai mereu etc.
Nu sunt invidioasă pentru asta. Insa ma deranjează pentru ca tatăl meu încă voia ca sa ma duc sa lucrez pe camp toata vara. Eu am mers câteva zile. Insa iubita lui tipa la mine ca nu stiu sa fac si ca stric tot. Asa ca am renunțat.
Iar astazi. cum toti am mâncat. Ei vorbeam. Mama ei m-a intrebat cum e la liceu i am raspuns si i am spus de o profesoară. Iar răspunsul lui tata a fost " profesoara nu ti a zis ca trebuie sa speli vasele "?
M am simtit enorm de prost.
M am simtit o furnică față de ei.
Nu pot sa spun ca sunt vreo proastă caci in clasa sunt considerata deja de 3 ani cea mai buna elevă.
Am bun simț si respect.
Nu i am facut niciodata probleme. Si totusi spune ca eu stiu doar liceul si sala ( am inceput de nicci 48 de ore sala pentru ca spunea mereu ca sunt grasă. Chiar daca am 50 de kg

13 răspunsuri:
| Vanishgold a răspuns:

Câți ani ai? Dacă as fi în locul tău, eu aș face-o pe aia să-l părăsească pe taică-tu. Aș băga frica în ea fără să o ating cu un deget. Comportamentul tatălui tău e total deplasat și pentru asta as face scandal. Și-a luat slugă și nu te-a informat?
Ia-te în gură cu iubita sa, nu te înjosi in fața ei! Arata-i că lucrurile nu stau cum crede ea. Ți-e frică de taică-tu? Haha, ce glumă bună! E important de știut vârsta ta, dar soluții să-i faci sa te respecte, există o grămadă.

| Roxannna18 explică (pentru Vanishgold):

Am 17 ani. Curând fac 18. Insa adevarul e ca mie nu imi plac problemele. Am deja multe pe cap cu ei. Si asa prefer sa evit ca sa nu mai creez altele. Intr o parte el mereu imi spune ca m ar bate. Ca intr o zi " o sa iti sparg gura " cum spune el. recunosc a mai încercat odată ca sa ma lovească insa a încetat. Pana la urma el nu are motive ca sa ma lovească. Pentru ca niciodata nu ii răspund. Oricum ei au probleme cu tot. Daca vede o firmitura pe jos. Gata toata casa e plina de gunoi. Ah inainte sa uit. Iubita sa acum ceva timp imi închidea baia cu cheia. Si puteam sa fac baie doar când voia ea. L am sunat pe tata si acolo a luat masuri. Cel putin asta cred eu. Motivul ei pentru care a facut asta a fost ca cică eu murdaresc tot si ca ea sterge toata ziua. Sau ca umblu la ei in camera si lucrurile ei.
daca nu spăl vasele sau pe jos ea nu o face naiba.
Iar acum in prezent isi închide dulapul cu lacătul. Iar tatăl meu este conștient de asta.

| Vanishgold a răspuns (pentru Roxannna18):

Vai vai, aia merită bătută în mare fel. Pune-te pe ea, fă-i viata un coșmar nu mai fi așa fricoasa că te ia de proastă cutra aia. Folosește-ti imaginația și fă-i viata un coșmar, dar în așa fel încât vina să nu cadă asupra ta și ceartă-te cu ea în timp ce te dai pe lângă taică-tu ca fiind fata bună și cuminte. Trebuie să aibă el o latură sensibilă unde să-l atingi și la fel și cu duduia aia, caută punctele sensibile și atac-o!

| Roxannna18 explică (pentru Vanishgold):

Nu am cum daca ii spun ceva tata repede sare cu gura si ii ia apărarea. Am mai încercat când inventa sa ii spuneam ca minte. Insa tata repede sare spunând ca raspund deja mult si sa tac din gura.
Amândoi sunt la fel. Iar eu fiind singura nu e usor.
Cum fac 18 ani. M am gandit ca după ce imi fac documentele la vara sa ma mut cu iubitul meu. Nu am sa ma las de liceu. Am sa continui si voi lucra. Aici fac 10 ore de liceu. Iar in Londra fac nici 5 pe zi si pot si sa lucrez.
Nu stiu daca asta e solutia insa aici in portugalia nu am un viitor bun. Mai ales cu ai mei.
Asa ca prefer sa plec langa el. Este primul meu iubit si suntem împreună de doi ani. Insa momentan el e in Londra iar eu aici. Sper ca plecarea mea sa imi fie de folos.

| Vanishgold a răspuns (pentru Roxannna18):

Nu știu, nu poți pleca fără să ai o siguranță sub picioare. E riscant să pleci la iubi că nu știi ce are și ăla in cap și să rămâi singură într-un oraș străin nu prea e bine. Înainte să faci pasul ăsta trebuie să te gândești la absolut toate variantele pentru că nu e ușor și e foarte riscant ce vrei tu să faci.

| sofisis a răspuns (pentru Roxannna18):

Nu poti pleca la mama ta? Sau nu te poti angaja si pleca de la ei?

| Roxannna18 explică (pentru sofisis):

Eu nu imi cunosc mama deloc. M a lăsat când m-am nascut.
Cât despre lucru. In zona unde eu stau nu gasesc deloc de lucru. Iar ca sa merg in afara ai mei nu m ar lasa. Oricum nu imi vor da un ajutor anume.

| Roxannna18 explică (pentru Vanishgold):

Stiu. Insa adevarul e ca ori aici ori acolo. Tot nu o sa fie bine. :/

| Vanishgold a răspuns (pentru Roxannna18):

Nu e bine cum gândești. Caută soluția care să te avantajeze pe tine cel mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| Roxannna18 explică:

AICI ESTE INTREBAREA COMPLETĂ!

Bună seara. De ceva vreme ma confrunt cu o anumita problema.
Tatăl meu acum un an si ceva si a inceput o noua viata cu iubita lui de 26 de ani. El are 38 ani.
La inceput imi părea o fata de treaba si simteam ca pot sa ma inteleg cu ea. Cu fosta iubita a lui nu m-am inteles deloc am avut probleme mai mereu.
In fine revenind la subiect.
Eu nu prea am o legatura strânsă cu tata. Stau cu el doar de 5 ani.
Astăzi au fost aici părinții iubitei lui si au povestit cum fiecare castiga.
Tata a zis ca castiga o suma mare de bani. Iar momentan si iubita lui face parte din firma.
M am simtit prost pentru ca de vreo 6 luni am nevoie sa ma duc in Romania ca sa imi fac documentele pierdute. Iar cum părinții mei sunt despărțiți mama a trimis procura. Si când a ajuns i am spus. A zis sa iau procura la mine ca va trata de asta. Nici pana azi nu a tratat.
Cât despre iubita lui. Ea nu lucrează. Uneori vin acasa sa mănânc la 13:00 iar ea se trezește din pat. Iar eu după ma întorc si ies in fiecare zi la 18:00 de la liceu.
Nu e doar odată pe luna. Ci asta e zilnic.
Ea isi face unghiile din 3 in 3 saptamani.
Are haine noi mai mereu etc.
Nu sunt invidioasă pentru asta. Insa ma deranjează pentru ca tatăl meu încă voia ca sa ma duc sa lucrez pe camp toata vara. Eu am mers câteva zile. Insa iubita lui tipa la mine ca nu stiu sa fac si ca stric tot. Asa ca am renunțat.
Iar astazi. cum toti am mâncat. Ei vorbeam. Mama ei m-a intrebat cum e la liceu i am raspuns si i am spus de o profesoară. Iar răspunsul lui tata a fost " profesoara nu ti a zis ca trebuie sa speli vasele "?
M am simtit enorm de prost.
M am simtit o furnică față de ei.
Nu pot sa spun ca sunt vreo proastă caci in clasa sunt considerata deja de 3 ani cea mai buna elevă.
Am bun simț si respect.
Nu i am facut niciodata probleme. Si totusi spune ca eu stiu doar liceul si sala ( am inceput de nicci 48 de ore sala pentru ca spunea mereu ca sunt grasă. Chiar daca am 50 de kg

| Roxannna18 explică:

Găsiți aici întrebarea completă :

Bună seara. De ceva vreme ma confrunt cu o anumita problema.
Tatăl meu acum un an si ceva si a inceput o noua viata cu iubita lui de 26 de ani. El are 38 ani.
La inceput imi părea o fata de treaba si simteam ca pot sa ma inteleg cu ea. Cu fosta iubita a lui nu m-am inteles deloc am avut probleme mai mereu.
In fine revenind la subiect.
Eu nu prea am o legatura strânsă cu tata. Stau cu el doar de 5 ani.
Astăzi au fost aici părinții iubitei lui si au povestit cum fiecare castiga.
Tata a zis ca castiga o suma mare de bani. Iar momentan si iubita lui face parte din firma.
M am simtit prost pentru ca de vreo 6 luni am nevoie sa ma duc in Romania ca sa imi fac documentele pierdute. Iar cum părinții mei sunt despărțiți mama a trimis procura. Si când a ajuns i am spus. A zis sa iau procura la mine ca va trata de asta. Nici pana azi nu a tratat.
Cât despre iubita lui. Ea nu lucrează. Uneori vin acasa sa mănânc la 13:00 iar ea se trezește din pat. Iar eu după ma întorc si ies in fiecare zi la 18:00 de la liceu.
Nu e doar odată pe luna. Ci asta e zilnic.
Ea isi face unghiile din 3 in 3 saptamani.
Are haine noi mai mereu etc.
Nu sunt invidioasă pentru asta. Insa ma deranjează pentru ca tatăl meu încă voia ca sa ma duc sa lucrez pe camp toata vara. Eu am mers câteva zile. Insa iubita lui tipa la mine ca nu stiu sa fac si ca stric tot. Asa ca am renunțat.
Iar astazi. cum toti am mâncat. Ei vorbeam. Mama ei m-a intrebat cum e la liceu i am raspuns si i am spus de o profesoară. Iar răspunsul lui tata a fost " profesoara nu ti a zis ca trebuie sa speli vasele "?
M am simtit enorm de prost.
M am simtit o furnică față de ei.
Nu pot sa spun ca sunt vreo proastă caci in clasa sunt considerata deja de 3 ani cea mai buna elevă.
Am bun simț si respect.
Nu i am facut niciodata probleme. Si totusi spune ca eu stiu doar liceul si sala ( am inceput de nicci 48 de ore sala pentru ca spunea mereu ca sunt grasă. Chiar daca am 50 de kg

| LILAA a răspuns:

Uite...
Nu este un raspuns prea frumos
Dar in locul tau aș face scandal cu ea.
Daca mai tipa la tine
Te prefaci ca nu o asculti
Eu zic sa o tratezi pe iubita tatalui tau cum te trateaza ea pe tine
Ca daca vede ca lași garda jos te ataca mai tare
Iar despre tatal tau
Sper sa ai curajul sa vorbesti cu el despre ce se intampla si sa te inteleaga.
P.S
Daca tot are haine noi mai mereu zic si eu sa o murdaresti cu cevawinking
(Asa nu e obligatoriu)