| Everline a întrebat:

Incerc sa imi prezint problema cat mai scurt posibil ^^
M-am certat acum doi cu un asa-zis prieten dintr-o prostie, el a promis sa imi faca rau si a si facut-o. 6 luni dupa m-am despartit de iubit, lucru ce m-a afectat mult.
Apoi am inceput sa vorbesc cu un baiat care la inceput era foarte prietenos cu mine, dar apoi a avut probleme si s-a instrainat de mine. Acum mor dupa compania lui si el imi da cu sutul, nu vorbim nici 20 de minute ca si pleaca sau inchide telefonul. E foarte ocupat, stiu ca nu ma vrea, dar eu am incercat tot ce am putut, l-am tachinat, am incercat sa fiu o companie placuta, sa ii ascult problemele chiar si cand nu ma interesa pe mine personal, sa il fac sa rada, sa il starnesc doar ca sa avem ce discuta... lucru ce mi-a alterat din stima de sine foarte mult. Aici vreau sa ajung!
Am ajuns intr-o mini-depresie, sa nu mai am chef de nimic, sa am ganduri obsesive, dorinte si vise desarte. Nu pot face nimic, sa urmaresc un film, sa citesc o carte, lucruri pe care din placere le faceam inainte au ajuns sa nu imi mai placa.

Bun, am trecut la rezerva. Am pus ochii pe un alt baiat, dar el ma ia peste picior fiindca si-a dat seama ca sunt dereglata mintal. E doar vina mea ca am ajuns aici. Si am motivele mele pentru care spun asta, am avut probleme cu asta si cand eram mica, acum iau tratament.

De ce toti pe care i-am placut trebuie sa ma respinga? Ma uit la colegele mele cum schimba iubitii odata la cateva luni si la mine nimeni nu se uita. Oare se ataseaza ele de cine nu trebuie si am eu mari mofturi sau chiar sunt bombe sexy? Nici cea mai mare frumusete nu sunt, dar e tot vina mea si pentru asta.

Ma simt ca ultimul om. N-am prieteni, n-am pe mine, si uitati unde voiam sa ajung: nu mai am chef de nimic si de vorbit cu nimeni. Nu stiu sa relationez cu lumea, facebook-ul mi l-am inchis azi din aceeasi cauza (sa nu mai fiu contactata), simt o presiune uriasa cand cineva ma saluta sau ma priveste. Chiar si virtual simt asta. Nu imi face placere sa stau de vorba, simt ca toti sunt mai buni decat mine, nu stiu sa dau un sfat, vreau sa fiu si eu ca ei! M-am saturat! Fiind si o fire mai timida, stiti voi... as prinde curaj daca as avea ceva de zis. Si cum nu am, de unde sa imi extrag ideile, de unde sa am imaginatie daca imi satisfac doar nevoile fizice si atat, nehranindu-mi sufletul? Dar pur si simplu, nu pot, nu se lipeste de mine!

Un sfat, va rog?

7 răspunsuri:
| aclean a răspuns:

Gata gata. Calmeaza-te! Daca toti acesti oameni iti dau cu flit inseamna ca e timpu sa-i lasi in pace pur si simplu. Recurge la orice, dar absolut orice sa-ti ia gandul de la ei. Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare si pur si simplu vad ca asta mi-a facut cel mai bine. Nu te consuma inutil si incearca sa te ocupi cu altceva. La momentul potrivit va aparea baiatul potrovit. andre_andre40 este id-ul meu daca vrei sa mai vorbim.

| PestisorDeAur a răspuns:

Bla bla bla rolling on the floor uite de asta a fugit de tine... Si 20minute la telefon doar pe o singura convesatie?
Concluzie : inceara sa vorbesti mai putin...

| Everline explică (pentru PestisorDeAur):

Taci naibii din gura!
Nu stii nimic!
De fapt, chiar am spus in intrebare ca nu mai am chef de vorbit cu nimeni. Ma simt foarte presata sa vorbesc cu cineva, am o anxietate adica teama fara motiv. Si nu imi face placere sa stau la taclale. Cu ei da, insa, dar si cu ei am o teama, ma grabesc. Ar trebui sa judeci putin mai mult inainte sa ma judeci, ok?

| PestisorDeAur a răspuns (pentru Everline):

Eu sunt obiectiv nu subiectiv, invata ceva mai mult pentru ca o sa ai nevoie, tu aici imi dai in mod indirect motivele pentru care esti singura, de exemplu : nu pot sa tac daca nu vorbesc... Invata sa te exprimi si nu mai "spala hainele in public". laughing

| Just0meeeee a răspuns:

Trebuie sa ai un "best friend" carui sa ii ceri sfaturi si sa te descarci cand esti prea stresata, sa fii libera sa ii vorbesti fara sa iti pese daca o faci prea mult sau gresit.

Incearca sa iti "dai drumu" la gura cu ajutorul prietenilor apropiati.

Fii mai increzatoare si asuma-ti mai des anumite riscuri.

Multa bafta!

| Everline explică (pentru Just0meeeee):

N-am prieteni si mi-e foarte greu sa ii fac daca nu stiu sa ascult si sa discut. Ce ma fac cu tot stresul care apare cand trebuie sa privesc pe cineva in ochi? Pana si pe facebook aveam problema asta. As vrea sa fie cineva cu care sa imi faca placere sa discut, ma simt datoare, nu stiu, as vrea sa nu mai fiu atat de anxioasa si sa stiu sa ma port sad!

| Just0meeeee a răspuns (pentru Everline):

Incearca sa vorbesti cu mama ta! De obicei au sfaturi destul de bune si nu de putine ori mi s-a intamplat sa imi deschida ochii cand aveam nevoie...

E destul de incurcata situatia ta si nu pot sa iti dau prea multe sfaturi dar poti oricand apela si la consiliere psihologica. Te ajuta foarte mult si stie sa te faca sa fii "libera"+ ca beneficiezi gratuit de acest serviciu daca esti eleva.