| anonim_4396 a întrebat:

Ma confrunt cu o problema care pur si simplu ma saboteaza: fobia de a vorbi in public/de a prezenta un proiect in fata clasei. Cea mai mare problema este ca imi bate inima foarte tare si nu prea pot vorbi, ceea ce ma distruge pe interior foarte mult. Ce as putea face sa rezolv aceasta problema foarte rapid? Inca incerc autosugestia, insa rezultatele nu prea se vad...Ce ma sfatuti sa fac?

2 răspunsuri:
| polk a răspuns:

Incearca sa iti imaginezi ca oamenii care se afla in fata ta is foarte cunoscuti tie, gen ca membrii fam cu care vorbesti zilnic si de care nu iti e rusine. Imagineaza-ti ca esti cu prietenii. Daca se intampla sa rada cineva sau chestii gen, razi cu ei, la mine functioneaza. Inspira adanc inainte de a spune ceva si sa nu-ti fie frica de oamenii care se uita la tine pentru ca nu iti fac nimic, ei sunt doar ascultatori si tu ai cuvantul in fata lor, deci practic tu esti sefu.

| 21Ratio a răspuns (pentru polk):

Sunt total de acord cu tine. Sunt constienta pe deplin ca e o frica irationala, dar tind sa cred ca am un blocaj in subconstient si de aceea sunt foarte speriata. Iti multumesc din suflet pentru raspuns!