| swaggerofachampion a întrebat:

Buna seara, TPU! happy As vrea sa incep sa mananc mai sanatos, si mi-am facut deja o idee despre micul dejun, doar ca nu am nici o idee ce as putea manca " sanatos " la amiaza si de cina. Nu e nevoie sa fie complicate raspunsurile, dati exemple simple de genul: salata de. ( o sa caut eu retetele eventual ). Multumesc anticipat, si bineinteles, cel mai bun raspuns e rasplatit cu fundita happy

7 răspunsuri:
| eliaclodia a răspuns:

Sanatos este orice produs fara chimicale, pesticide, prafuri de coacere, hormoni de crestere si gatit fara sa distrugi sau sa modifici gresit continutul. Despre ulei, temperaturi, alimente, fierbere, piete eco si ...as cauta pe net.

| michelia a răspuns:

Sanatos e sa ai in alimentatie si proteine ( din carne, ciuperci) si glucide ( din fructe, miere, dulciuri) si carbohidrati ( piine cu secara de ex, cereale de preferinta mai putin prelucrate cum sint fulgii de ovaz de la Plafar), lipide( grasimi) si vitamine.
Daca nu ai probeleme cu silueta, maninca ce iti place dar evita prajelile, rintasurile ( sosurile cu faina), maioneza, carnea grasa, salamul si cirnatii, brinzeturile grase, dulciurile in exces, chipsurile, sucurile acidulate.
Maninca legume crude cind se poate si fructe multe, dar nu seara ( ingrasa).
Si nu uita sa te hidratezi bine: acei 2 litri de apa pe zi ( macar 1, 5)!
Daca nu esti gurmanda, o sa poti! happy

| Ame25 a răspuns:

Cel mai bine este ca sa nu sari niciodata peste micul dejum si ar fi ok sa mananci cereale cu lapte sau iaurt sau paine prajita cu unt si banane sau avocado
la pranza o supa cada ar fi buna pentru ca ajuta la stomac si ceva o salata cu carne de pui sau peste, sau niste ciuperci facute cum vrei, sau o salata de legume
pentru seara un iaurt cu putina paine prajita sau o salata simpla ceva usor si sa nu mananci dupa ora 8 seara
cat despre zahar ar trebui sa ti-l iei din fructe pe care le poti consuma ca si gustari

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ame25):

"sa nu mananci dupa ora 8 seara", ce treaba are ora 8?

| Ame25 a răspuns (pentru Cosmin86):

Are pentru ca ce mananci seara se depune si nu e sanatos sa te culci cand stomacul tau inca lucreaza

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ame25):

Ultima masa trebuie sa fie cu 2-3 ore inainte de culcare. Chestia cu ora 8 e valabila doar daca te culci pana in ora 23.

Cum nu prea se intampla asta, e ok sa mananci si mai tarziu.

| minaj a răspuns:

Buna. lasa deoparte dulciurile,si lucrurile nesanatoase care ingrasa, fa-ti o imagine in minte cu ceea ce trebuie sa mananci mere, ceapa, rosia, ardel gras /gogosar. trebuie sa existe in alimentatia ta pentru ca ajuta foarte mult la slabit si au grija de sanatatea ta, nu uita sa bei minim 2 litri de apa pe zi daca poti bea cat mai multa, iti dau exemplu: eu consumam foarte multa apa, si pe masura ma duceam la baie din 10 in 10 minute.hee hee si SPORT inseamna viata, nu uitaaa fara sport nu realizezi nimic, presupun ca aceasta dieta sa zic asa o vrei pentru a slabi. pai mai documenteaza-te pe internet pentru a aflat cat mai multe lucruri, bafta!