| bestialu96 a întrebat:

Buna seara TPU. Nu dorm bine, deloc.
De 2 saptamani, ma culc pe la 5-6-7 dimineata. Nu prea mananc sanatos(Chipsuri,ciocolata, cola, sprite)
Si nici nu prea fac miscare(nu mai am alergat sau facut flotari de 2 saptamani). Stau la pc pana la 4 pe facebook, si altele, mai ma pun inca 30 de minute mai mananc.

Sunt confuz, obosit, depresiv si nu ma pot concentra ca inainte(ziua).

Nici nu prea ies pe afara, rareori mai ma duc la un meci de football. (gen inchis in casa)

Astea au inceput de cam cand a inceput vacanta.
Cu ce as putea incepe sa im schimb stilu de viata actual?
sa am o concentrare mai buna sa nu mai fiu confuz (din cauza somnului) sa pot dormi, sa mananc mai sanatos.

Am vrut sa'ncep cu chestia de a sta treaz toata ziua pana la ora 22:00 iar apoi ma culca (somn bustean) pentru ca a 2 a zi sa ma trezesc la o ora normala...9-10.Iar apoi sa imi reintru in acelasi orar.

Parintii...nu prea stau cu mine. Mama e la munca de dimineata pana la 4-5 dupa-amiaza, si nu prea ma sprijina familia. Poate doar sora mai mare, dar nu intotdeauna.

7 răspunsuri:
| Nucreeed a răspuns:

Si eu eram la fel ca tine dar in timpul scolii pentru vreo 4 ani numai asa am tinut'o ..adica mai devreme de 00:00 nu ma culcam. laughing acum in vacanta dorm si eu 7-8 ore ...pe la 10 seara ma ia somnu si ma trezesc pe la 6-7 maxim...

| Anca1989 a răspuns (pentru Nucreeed):

Ca mine cand aveam vreo 14 ani.

| thefighter1 a răspuns:

Apuca-te de un sport. Daca nu vrei asta du-te in fiecare dimineata la alergat(pe la 6-7 dimineata) si alearga 1 ora pana simti ca esti rupt de oboseala. Trage de tine cateva zile si dupa aia sa vezi ce bine ti se schimba ritmu de viata, o sa te ia somnu devreme. Si numai sta atat pe calculator, da-l dracu de facebook, iesi pe afara, plimba-te, fa ceva.

| eaglewatch01 a răspuns:

Pai cel mai bine ar fi sa reduci timpul de stat pe facebook, in general de stat in fata calculatorului, iti gasesti alta preocupare, un parc, o intilnire cu prieteni si seara la ora 22 treci la pat.O sa fie cam greu citeva zile, dupa aceea va merge si vei vedea ca n-o sa mai ai problemele pe care le ai. Oricum trebui sa faci ceva in privinta calculatorului, creeaza dependenta care la rindul ei provoaca neplacerile de care ai situ parte indestulata din cite imi dau seama.INCHIDE CALCULATORUL LA 22!

| sarpeparsiv a răspuns:

Schimba urgent regimu de viata, fi exact pe invers. Daca o sa mai continui asa o sa te imbolnavesti.

| chazzZ a răspuns:

Pur si simplu te pui in pat la ora 22:00 sau 23:00 sau cel tarziu la 00:00. E asa de greu? Chiar daca iti ia poate 2 ore sa adormi..., crede-ma ca poti dormii mai ales daca te intinzi comodwinking
In rest tu decizi ce mananci, in mare parte depinde de voina. Daca nu ai vointa degeaba iti tot zicem noi ce si cum. Daca nu te poti abtine pur si simplu nu cumpara. O data cumparate clar ca nu te poti abtine.

| Lorys a răspuns:

Pff exact asta fac si eu crying P.S am 13 ani