| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU!
Nu stiu ceea ce vreau de la viata. Mereu am primit sfaturi "Du-te la medicina si va fi bine", "fa informatica si o sa castigi f bine", insa nu e ceea ce imi doresc sa fac. Am o latura mai artistica, imi place muzica, imi place actoria. Nu mi-ar placea sa stau inchis intr-un birou fara sa ma pot exprima. Eu mereu am fost si inca sunt timid, chiar daca nu pare, in interiorul meu simt. In scoala generala imi placea mult matematica, insa acum am un profesor care m-a facut sa o urasc, sa nu inteleg nimic, am parte de un colectiv f nasol, colegii mei mereu isi bat joc de mine cu prima ocazie pe care o gasesc. Vin dintr-un loc modest, nu am fost niciodata cel mai bun, iar un liceu de fite, unde toti se cred crema nu a fost o alegere buna pentru mine...
Sincer nu stiu cum sa trec peste problemele de la scoala si ce sa aleg sa fac, mai ales ca Romania in afara de medicina si info nu iti ofera alt ceva.

1 răspuns:
| PlutonieruTheRealOne a răspuns:

Buna seara! In primul rand trebuie sa te intreb cati ani ai? Bun acum in legatura cu problema ta.Eu locuies in Germania si aici sunt posibilitatii foarte mari.De exemplu:
Daca stii engleza poti veni aici si sa te angajezi ca un ghid pentru americanii, daca faci aici Clasa a 11/12 (se cheama Ausbildung)Poti intra foarte usor pe un profil de muzixa, de actorie(acolo e mai greu.)Sau te poti duce in america, Desi va trebui sa ai oe.cineva de incredere care deja locuieste acolo ca sa ai un loc de dormit asigurat si alte chestii..Sunt sigur ca deja stiai toate astea, dar soer ca ti-am fost macar putin de ajutor si sper ca ai sa iti gasesti vocatia.