| ajutorvarog02081994 a întrebat:

Buna seara tuturor! Am 21 de ani si am mari probleme de sanatate, mai exact probleme cu stomacul, intestinele ect..., va rog incurajati-ma sa plec la medic, sincer imi este frica sa nu imi gaseasca ceva rau si sa fiu operat.

Răspuns Câştigător
| Nextone a răspuns:

Buna! Daca stii ca ai probleme ar trebui sa te duci, operatile se fac in cele mai rele cazuri, nu trebuie sa te gandesti la ce e mai rau. Trebuie sa infrunti realitatea, daca o sa mai stai si o sa amani problemele o sa se agraveze si atunci cu siguranta ajungi la operatie. Ce e mai important: sanatatea si viata ta viitoare sau frica si raul? Raspunde-ti la aceasta intrebare si alege. Multa sanatate!

| ajutorvarog02081994 explică (pentru Nextone):

Multumesc frumos pentru sfat, dar ma simt vinovat pentru asta, am aceste probleme de citiva ani, dar tot evit sa trec controlul medical, sunt foarte fricos, ma tem de medici, traiesc in minciuna din cauza acestor probleme.

6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Pai.uneori daca te duci din timp la medic poti sa gasesti tratament pentru suferinta pe care o ai, daca nu te duci, boala se acutizeaza si totul devine mai grav. Daca iti place viata si vrei sa traiesti, mergi la medic.happy

Sanatate multa.

| ToKen a răspuns:

Draga ajutorvarog,
Te rog sa mergi la doctor, chiar daca iti este frica. Treci peste ideile pe care ti le-ai facut singur pentru ca, te impiedica sa te faci bine. Nu este usor, imi dau seama ce nasol te simti, dar, amanarea nu este o solutie. Mai ales cand ti se pot agrava problemele.
Cu cat amani mai mult, cu atat cresc sansele ca doctorul sa-ti gaseasca ceva nasol. Doar..mergi acolo si o sa vezi ca dispare teama pe parcurs.
O sa fii in regula.

| ajutorvarog02081994 explică:

Plus la toate astea din cauza problemelor intestinale, persista si mirosul urit al guriisad mii rusine sa vb cu prietenii, fara gume de mestecat nu ies nicaieri.

| SonOfLucifer14 a răspuns:

Salut,1.daca nu te duci la timp poti sa o agravezi mult mai mult, 2. ce conteaza daca te opereaza important e ca daca decurge totul bine o sa fie mult mai bine pentru tine 3.la 14 ani mam operat in afara de coloana si nu am murit nici tu nu o s-o faci, bafta happy

| ajutorvarog02081994 explică (pentru SonOfLucifer14):

Hey am avut operatie la un an de zile, atunci nu ma temeam dar acum mii frica, multumesc frumos pentru sfaturi!