| leuuL a întrebat:

Bună seara,
Până la ce vârstă cresc băieții?
Eu am auzit ca media este de 18-20 de ani, însa am auzit şi de cazuri în care nişte prieteni au crescut şi după 20 de ani. Eu am 20 de ani şi 178.5 cm, însa am verişori, unchi, bunici care sunt de 180 cm, iar unii verişori au si 183 cm +.
Mai am şanse să cresc?
Dacă da, cam câți cm?
La un verişor i-am spus ca am 178.5, şi mi-a spus ca mai am mai am vreo 2-3 ani de crescut, aşa e?
Din câte ştiu eu tata când era tânăr avea 180 cm, acum 178.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cresterea la baieti se incheie la 18-20 de ani si este infleuntata de mostenirea genetica de la parintii lui, cat si de hormoni de crestere ai fiecaruia. Acesti hormoni pot fi stimulati sau blocati, caz in care stagneaza cresterea.
De exemplu:
-hrana mancata zilnic, bogata in fructe proaspete si legume, aduce un aport de vitamine in corp care stimuleaza cresterea.
- sportul facut zilnic, stimuleaza cresterea.
Sala pe de alta parte blocheaza hormonii de crestere, de aceea este recomandata sa nu se faca decat dupa 20 de ani, cand corpul si-a incheiat deja dezvoltarea.

Din pacate, tu la varsta asta nu mai poti creste, fiindca deja ti s-a incheiat cresterea. Ai ramas la 1.78m din motive stiute probabil doar de tine.
Nu-ti fa probleme ca sunt mii de fete la 1.60m sau chiar mai micute de statura, deci nu vei ramane singur happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

"Sala blochează hormonii de creștere" rolling on the floor

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, exercitiile facute la sala de UN ADOLESCENT (Copil in crestere si dezvoltare), pot bloca hormonii de crestere.
Sunt studii medicale care spun acest lucru si noi avem un medic pe forum, care confirma acest lucru!
Ia de citeste ce a scris aici acest medic:
"în 6 Ianuarie 2018 | Brigaela a răspuns:
1. Poate opri sau incetini cresterea, fiindca va deturna sinteza de proteine catre forarea unor mase musculare mari. Daca muschii spatelui nu sunt bine dezvoltati inainte de a incepe sa ridici greutati sau daca oasele nu sunt complet maturizate (19-20 de ani), poti avea srprize sa ti se taseze vertebrele. Nu ridica greutati decat la indicatia medicului de medicina sportiva, nu dupa ureche sau la indicatia unui antrenor care poate nici nu are studii in domeniu.
2. Nu neaparat, depinde.
3. Daca incluiesti cu fructe sarace in zahar si calorii, alte alimente bogate in acestea. Adica, de exemplu, daca consumi mere Renet sau visine sau portocale in loc de dulciuri, paine, paste si cartofi.
4. Este doar temporara, depozitele de grasime se vor reechilibra apoi.
5. Da, poti. Vei face insa muschi puternici si rezistenti, dar nu atat de voluminosi. Daca cosești, de exemplu, vei face niste bicepsi foarte frumosi si de foarte buna calitate. Sigur, nu vor fi umflati cu pompa, vor fi mai mic, fiindca muschiul de buna calitate este dens.
6. Nu. Mai degraba antrenamentul in frig si la aer curat"

sursa:
https://www.tpu.ro/......-lucratul/

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Incapabil sa intelegi ce explica un medic?
Mai citeste odata!

"în 6 Ianuarie 2018 | Brigaela a răspuns:
1. Poate opri sau incetini cresterea, fiindca va deturna sinteza de proteine catre forarea unor mase musculare mari. Daca muschii spatelui nu sunt bine dezvoltati inainte de a incepe sa ridici greutati sau daca oasele nu sunt complet maturizate (19-20 de ani), poti avea srprize sa ti se taseze vertebrele. Nu ridica greutati decat la indicatia medicului de medicina sportiva, nu dupa ureche sau la indicatia unui antrenor care poate nici nu are studii in domeniu.
2. Nu neaparat, depinde.
3. Daca incluiesti cu fructe sarace in zahar si calorii, alte alimente bogate in acestea. Adica, de exemplu, daca consumi mere Renet sau visine sau portocale in loc de dulciuri, paine, paste si cartofi.
4. Este doar temporara, depozitele de grasime se vor reechilibra apoi.
5. Da, poti. Vei face insa muschi puternici si rezistenti, dar nu atat de voluminosi. Daca cosești, de exemplu, vei face niste bicepsi foarte frumosi si de foarte buna calitate. Sigur, nu vor fi umflati cu pompa, vor fi mai mic, fiindca muschiul de buna calitate este dens.
6. Nu. Mai degraba antrenamentul in frig si la aer curat"

sursa:
https://www.tpu.ro/......-lucratul/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faptul că ai ajuns să te măsori cu virgule și zecimale arată că ești incredibil de obsedat de subiect. Amice, am 161 și nu plâng. Și nici nu sper să mai cresc laughing Nu plângi că îți lipsesc 15 milimetri până la magicul 1.80. Dacă te ajută cu ceva, poartă niște ciorapi mai groși și de acum zi că ai 1.80, crede-mă nu va comenta nimeni.