| apostola a întrebat:

sint la filologie a 9-a. in generala nu am facut engleza decat 2 ani. luni dam test si ma tem de moor. dam din timpurile present simple continuous si past simple si continuous. mi-e frica, jur. plang mult si ma tem. nu sttiu ce sa fac sa inteleg mai bine. parintii zic sa iau macar un cinci, sa nu mai iau ore ca... na. off. nici nu as vrea, parca,. oricum nu stiu ce sa fac. aveti ceva exercitii? daca se poate gata rezolvate, teste, fise? va imploor. am plans azi foarte mult. vreau o nota mare. :-(

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In loc sa plangi, invata. 2-3 ore in fiecare zi si 5-6 ore sambata si duminica o sa te ajute, ca fara efort mare, sa fii buna in cateva luni la engleza. Zici ca ai plans mult azi. daca ai plans 10 ore, sa zicem, gandeste-te cata gramatica invatai daca in aceste 10 ore lucrai intensiv exercitii.

| apostola explică (pentru Brigaela):

Dar nu am de unde. crying

| Brigaela a răspuns (pentru apostola):

Le-ai terminat pe toate din manual? Mergi al biblioteca si ia-ti o culegere de exercitii. sau citeste o pagina pe wikipedia in engleza, scoate toate cuvintele necunoscute, trece-le in vocabular, cauta-le in dictionar si invata-le, scoate toate verbele din text si conjuga-le, fa un rezumat pe scurt al textului citit (in engleza), apoi imagineaza-ti un dialog in care discuti cu un prieten (in engleza) o problema cu care nu esti de acord din acel articol. Uite o sugestie: http://en.wikipedia.org/wiki/Volcano Este un articol interesant, bun de lucrat pe el si care o sa te si informeze. In plus, nu ai nevoie de rezolvari sau verificare, poti sa te verifici singura cu dictionarul sau cu siteuri de pe net http://www.marplo.net/engleza/gramatica; http://www.gramaticaengleza.com/

| apostola explică (pentru Brigaela):

Merci!