| Mirela a întrebat:

Buna

spuneti-mi si mie pe ce materii se bazeaza profilul "filologie"? se da teza la latina straight face? la ce se mai da teza?
dintr-a 11-a nu se face mate, chm, bio. fzk?

Multumesc!

Fundita happy

Răspuns Câştigător
| Veve :X a răspuns:

Profilul filologie se bazeaza pe romana, latina, engleza, franceza, istorie. daca pui optiunea engleza intensiv dai teza din engleza si faci optional engleza. da, se da teza din latina dar am auzit ca este usor, acum cat de usor este nu stiu, stiu doar ca la teze de obicei se da sa faci o compunere in care sa explici o maxima sau un proverb in latina. din a11a nu se mai fac matee, fizica, chimie si bio.

Bafta :*

6 răspunsuri:
| Veve :X a răspuns:

Aa si se mai da teza la romana, istorie, engleza sau franceza si fizica sau chimie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt la profilul de filologie simplu, adica se bazeaza mai mult pe franceza decat engleza dar facem si ore de engleza, eu trec acum clasa a 11a dar pana acum am dat teza in fiecare semestru la latina, franceaza, romana si istorie sau geografie (la alegere). poti sta linistita fiindca teza la latina este foarte usoara o fraza de treadus si cateva cuvinte de analizat.asta depinde si de profesor, de cum doreste el sa isi organizeze materia...

| Anna :) a răspuns:

Bună,

Eu sunt la profil filologie, şi pot spune că este unul "lejer". Materiile de bază sunt româna, limbiile străine ...etc

Teză dau la : română, latină, istorie/geografie (la alegere), şi o limbă străină, in cazul meu spaniola (pentru că sunt la intensiv ).

| OaNa112 a răspuns (pentru Anna :)):

Ana imi poti spune te rog si mie, ca vreau si eu sa dau la filologie dar aici nu scrie nimic de intensiv spaniola ca asa as vrea si eu dar nu e, imi spui si mie te rog si din ce oras estibig grin
si ce clasabig grin

| Matache_Elenaa_1998 a răspuns (pentru Anna :)):

Buna.:* si eu vreau sa dau ca filo si am auzit ca trebuie sa dai un test la engleza inainte. asa e?

| miham a răspuns:

La profil de filo dai teza din romana, engleza, latina si istorie sau geografie la alegere(din care vei da bacu). materiile de profil real le faci pana in clasa a10a.