| Anonima2335 a întrebat:

Stiu ca suna penibil, dar vreau sa ma sinucid. Mama in fiecare zi imi spune ca nu mai invat si din astea, desi eu ma straduiesc cat pot de mult si am numai 8, 9 si 10. Mereu imi baga de vina in orice fac. Joi am teza la geografie si ma streseaza cu chestia asta. Pur si simplu nu pot sa retin limitele de la toate campiile, dealurile si muntii. Degeaba am invatat mereu lectiile cand ni s-au predat ca tot le-am uitat, am recapitulat mereu si degeaba. Pur si simplu sunt f stresata cu scoala, cu evaloarea nationala si asa mai departe. Am luat anul acesta scolar si 3 de 7. Mi-e frica sa ii spun mamei.
Am incercat sa discut cu ea si am rugat-o sa vorbeasca mai frumos cu mine. Acum cateva zile mi-a zis ca m-a facut din prostie, iar dupa cateva ore a zis ca vai a fost o gluma.
Parintii mei sunt divortati si cu tata vb rar pentru ca munceste mult. Lui macar ii pasa de mine si ma intelege. Inca nu am apucat sa ii spun ce mi-a zis maicamea, dar urmeaza.
Ce sfaturi mi-ati da? Cum sa ma mai comport?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Improvizeaza ceva sa te incui in camera cand e cu tine in casa si nu mai ai probleme cu ea

| Donsavas a răspuns:

Buna. A spus o. Si? Uite ca te a facut,nu mai contează ce si cum. Nu,nu e un motiv sa te sinucizi pentru ca scoala e grea. Bucura te cat inca esti la scoala ca dupa e mai greu la munca,vezi cazul tatălui tau si e mult mai plictisitor sa fi părinte, din cate vezi, mama ta se plictisește atât de tare încât face glume prostesti cu tine.
Ce inseamna sa fi copil intr-un corp de adult! Bucura te cat esti inca tânără! Nu, nu te sinucide. Mai degrabă, în locul tau, eu mi as trata depresia. Cu un antidepresiv prescris de un pedopsihiatru, ti se va regla starea de spirit si te vei simti bine indiferent de ce zice lumea si ce se mai intampla. E păcat sa te stresezi atât pentru niste lucruri trecătoare.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Mynameis93 a răspuns:

Nu sună prostesc.Totuşi,eşti tănără, n-ar fi păcat să-ți ratezi viața din cauza asta?
Am fost şi încă sunt în aceeaşi situație, dar am învățat să nu-mi mai pese.Nu mai pun la suflet toate cuvintele rele şi nici nu mai ascult ce mi se zice. Evită tot ce e toxic în viața ta şi te rog, lasă gândurile cu sinuciderea. Xoxo

| DoctorulManhattan a răspuns:

Problema e clar la mama ta pentru ca notele nu reprezinta ABSOLUT nimic, sunt simple cifre pe hartie. In ele nu se reflecta deloc ceea ce stii. Daca mama ta nu intelege acest lucru ar trebui sa o ignori. Stiu, parintii trebuie ascultati etc dar in cazul acesta e clar ca mama ta nu e normala. Viitorul tau nu e determinat de aceste note si nu ar trebui nici sa inveti pentru ele sau pentru mama ta, ci doar pentru tine si strict ce te intereseaza si stii ca iti va folosi pe viitor (de ex daca vrei la medicina invata doar la bio si chimie etc)
Cat despre sinucidere, gandeste te doar cat de mica e sansa ca tu sa existi. Ca tu sa fii tu. Tu ai degand da renunti la tot ce ai facut, faci si vei face din cauza unei note stupide si a mamei tale
Gandeste te cate clipe frumoase vei rata: Iubitul/ sotul pe care sigur il vei avea intr o zi, toti prietenii si momentele cu ei, viitoarea ta familie. Chiar vrei sa renunti la toate pentru niste prostii de note cand altii sufera de boli grave si tot incearva sa traiasca.
Ramai asa cum esti pentru ca esti o fata desteapta cu sau fara note bune, si o fata desteapta stie ca e o prostie sa te sinucizi.
Bafta

| UnNimeniAltul a răspuns:

Bună!
Părerea mea este că nu trebuie sa ajungi la asemenea idei, și că mai bine încerci să o ignori pe mama ta, și mama mea câteodată mă ceartă în privința notelor, te înțeleg perfect. dar tu înveți pentru tine, și ar trebui că mama ta sa nu te mai judece atât.
Pur și simplu, mama ta acum se răzbună pe tine din cauza tatălui tău. Divorțul o afectează mult, și ar trebui sa o înțelegi pentru că nu este ușor să treci printr-un divorț, având și un copil.
Încearcă să nu mai pui la suflet toate aceste cuvinte rele pe care ți le adresează, și ar fi mai bine să fi mai independenta, nu-i mai spune de toate testele și tezele de la școală, dar tu învăța pentru ele, eu nu-i mai zic mamei mele ce teste o ss am, tocmai de asta, să nu mă streseze cu minunata replică :" LASA TELEFONUL, DU-TE ÎNVĂȚA! "; Mă rog.
In concluzie îți recomand să ți pentru tine ce se va întâmpla la școală, să nu-i mai zici, că sa nu te mai bată la cap că sa înveți, ai deja 14 ani, esti suficient de matura sa distingi ce e bine și ce e rău, cu evaluarea națională într-adevăr, trebuie sa te străduiești puțin mai mult că sa intri la un liceu bun.
Dar o să treci tu și peste asta, ai să vezi, doar fi optimista că vei avea imediat 18 ani și o să te descurci singurică.
Ține minte, cu cât pui mai mult la suflet, cu atât o să suferi mai mult, așa că, ai grijă de tine, nu merită să te sinucizi, eu zic să uiți de ideea aceasta prosteasca pentru că nu merită, ai o viață frumoasă de trăit, este doar o pasă proastă, nu trebuie să te dai bătută de acum!
Haide, am încredere că vei trece peste și că o vei mulțumi atât pe mama ta, cât și pe tine! Baftă!

| Anonima2335 explică (pentru UnNimeniAltul):

Merci mult, parintii mei sunt divortati de cand aveam eu un an, deci cu siguranta nu e divortul o scuza pentru ea.

| UnNimeniAltul a răspuns (pentru Anonima2335):

Atunci, fă ce ți-am zis, pe mine m-a ajutat mult, și acum mă înțeleg foarte bine cu mami, nu mă mai controlează și nu îmi mai dă bătăi de cap.