| TheCubeBoy a întrebat:

Sunt clasa a VIII-a si nu stiu ce profil sa aleg, imi place doar matematica partea de geometrie in rest nimic."
Ce profil sa aleg?

Răspuns Câştigător
| roberta7087 a răspuns:

In locul tau as merge pe matematica-informatica pentru ca dupa poti face orice meserie, in schimb daca dai pe filologie nu poti face meseri in care trebuia sa stii matematica ( Ex:contabil, economist, inginer etc )
Si eu sunt tot clasa a 8-a si merg pe matematica-informatica

3 răspunsuri:
| iulianr a răspuns:

Mergi la matematica-informatica. E adevarat ca nu mai faci geometria din generala, dar daca iti place matematica, inseamna ca ai o gandire logica si cu siguranta te vei descurca. Si poate vei descoperi alte materii care sa iti placa. Eu am ales tot mate-info, chiar daca nu imi placea matematica si desi la inceput spuneam ca am ales profilul gresit, acum sunt bucuros de alegerea facuta. Te va ajuta si mai departe. De exemplu, la facultate, am colegi care au fost la profil uman si le-a fost mai greu sa se acomodeze cu matematica, chimia, etc., dar mie mi-a fost mai usor deoarece aveam cateva cunostinte de baza din liceu. Treaba ca nu poti face orice meserie de la profil uman nu e chiar adevarata. Poti sa devii medic sau inginer chiar daca faci profil uman in liceu, dar iti va fi mai greu la inceput deoarece trebuie sa recuperezi din urma.

| Robert-Nick_Revnic_1996 a răspuns:

Îți place matematica,e ok.Dar depinde și de celelalte hobby-uri sau preferințe ale tale.Dacă îți plac calculatoarele și informatica mergi la mate-info.Dacă înclini spre partea de doctor,farmacist, chimist, biologist du-te la științe ale naturii. Dacă vrei să fii electrician mergi la un profil de electrică. Dacă te pasionează avocatura sau limbile străine mergi la filologie. Dacă îți palc mașinile și mecanica în general, mergi la un profil de mecanică. Poate îți place sportul și vrei o carieră din asta, mergi la un liceu cu profil sportiv.E greu de spus după matematică ce trebuie să-ți alegi.Geometria merge foarte bine cu arhitectura, asta pe când vrei să mergi la o facultate.Acuma tu știi...

Răspuns utilizator avertizat