| Deea_3705 a întrebat:

Buna,sunt Deea, as vrea sa ma ajutati cat se poate de repede.Am 17 ani si 1.53 inaltime.Ce as putea sa fac sa ma cresc, macar pana la 1.60.Astept raspunsuri de la voi.Multumesc

9 răspunsuri:
| GregHouse a răspuns:

Poti incerca sa alergi, sa faci un sport unde e nevoie sa sari (handbal, baschet, volei), sa eviti ridicarea si transportarea greutatilor, sa ai un regim alimentar echilibrat si cat de cat sanatos, sa dormi intre orele 22 si 2 (am citit undeva ca radiatiile lunii ar stimula cresterea in acest interval de timp, nu l-am testat pentru ca de obicei sunt treaz in acel interval big grin).
Dar conteaza si parintii tai cum sunt...
Sanatate!

| Deea_3705 explică (pentru GregHouse):

Sa fiu sincera tata are cam 1.70 iar mama 1.67.Dar fratele meu este mai mic decat mine si are 1.73.As dori doar 8 cm, macar

| GregHouse a răspuns (pentru Deea_3705):

He he, eu fac indata 17 si n-am mai crescut din clasa a VII-a, si fac si sport. 1.70 am, nu e grozav pentru un baiat. Uneori nu conteaza cat de mult te chinui, tot bondoc ramai.

| JustMusic a răspuns:

Basketul si inotul te ajuta sa cresti cel mai repede in inaltime. Daca nu esti fana a sportului se gesesc hormoni de crestere la unele farmaci, dar nu ti recomand fiindca iti dau peste cap tot organismul.

| Deea_3705 explică:

Am uitat sa va spun ca am incercat sa fac baschet dar am depistat ca imi este frica de inaltimi cand arunc mingea, iar de sport am 44 kg si imi este frica sa nu slabesc

| UncolorRainbow a răspuns (pentru Deea_3705):

Nu ai cum sa mai slabesti daca ai 44 kg facand sport. Sportul iti lucreaza muschii si te ajuta sa scapi de grasimea nedorita. Cum a spus si Charlotee, incearca inotul.

| AleWhatever a răspuns:

Incearca sa faci un sport, ceva. Basket poate big grin

| PaulTheBoneBreaker a răspuns:

Cativa kilometri de alergare usoara pe zi

| glitchMirror a răspuns:

Joacă handbal.