| Rouasima a întrebat:

Sunt din Craiova. Am si eu o problema. Eu sunt fata si am 14 ani si un pic. Sunt de la sat. Anul acesta trec in clasa a 9-a.
Tatal meu este in alta tara si a gasit acolo haine second hand. Le cumpara cu cativa bani si ni le trimite. Eu am aproape toate hainele de la SH. Nu sunt impotriva, chiar sunt dragute. Fratele meu mai mare cu 4 ani tot face misto de mine si imi tot zice ca sunt imbracata de la SH. Oricum are si el haine de acolo, doar ca a mai umblat prin lume, sa zic asa si si-a cumparat din Mall niste haine... mai multe haine. Acum el a uitat de unde a pornit. M-a jignit foarte tare intr-o zi. sad
Ne-am luat amandoi de o problema: el tot zice ca iubita lui are niste pantaloni scumpi, care au costat cel putin 300 de lei. Ea nu se imbraca de la SH, cum fac eu. Si mi-a mai zis: "Te imbraci cu haine de la second hand si te dai nu stiu cum. Tu esti imbracata cap-picioare SH." Asa ceva mi-a zis. M-am simtit extrem de prost. Orice i-as zice legat de hainele de la SH... are ceva sa-mi zica impotriva! Va rog sa ma ajutati! M-am gandit ca acum merg si eu la liceu, am niste bani stransi si voi merge si o sa-mi cumpar si eu niste chestii faine. Ba o sa merg si prin SH-uri. Sa nu cumva sa credeti ca sunt chiar atat de saraca, imbrac si chiloti SH. Nu, doar sunt intr-o familie care investeste in alte chestii.
Ce sa fac? Vreau sfaturi! sad

Răspuns Câştigător
| HubbleBubblle a răspuns:

Parerea mea este ca fratele tau vrea doar sa te enerveze, si pana la urma nu este o rusine sa te imbraci de la SH.E o prostie sa cheltuiesti sume mari doar pe niste haine! Si nu haina face omulwinking Ar trebuii sa ii spui si lui chestia asta! In legatura cu banii stransi, pai da! E o idee buna, ia-ti niste jeansi un tricou dragut si niste balerini/tenisi ce iti place:* ceva accesorii si cu siguranta vei stralucii!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea tare mult sa-ti spun ca nu conteaza ce spun ceilalti atata timp cat tu te simti bine in pielea ta,dar stiu cat de mult afecteaza si ca o iei personal!
Nu trebuie sa te simti jignita pentru ca nu e nicio rusine sa te imbraci de la SH.
Doar persoanele care vor sa iasa in evidenta, care au nevoie de atentie, care vorbesc ca sa nu taca, pot afirma asa ceva!
Pentru ''linistea '' ta, iti poti cumpara niste haine din ''MALL'' laughing, dar nu cred ca o sa te simti mai bine cand vei fi imbracata cu ele.E aceeasi senzatie.Nu au nimic special, in comparatie cu celelalte.
Oamenii rai tot vor face comentarii pripite, ca-ti cumperi haine care nu sunt de la SH, ca nu-ti cumperi!happy
De asta fii sigura.

| Satango a răspuns:

Buna!
Eu am 14 ani sunt de la sat, si da si eu am sa merg la liceu. Nici eu nu am bani sa imi cumpar haine din Mall si cand imi cumpar haine le iau de oriunde dar cu conditia sa imi placa. Daca iti iei o haina din SH si nu e rupta, patata. O speli, o calci (daca e nevoie ) si care e diferenta dintre una cumparata de la Mall? Nu e! Si nu are nimeni de unde sti de unde ai cumparat-o.
NU te ingrijora. Bafta!

| TizZu15 a răspuns:

Nu ar trebui sa te superi nu mi se pare o rusine sa ai haine de la SH, acele haine m-i se par mai interesante.
Daca tu vr sa-ti iei alte chestii este foarte bine.Te sfatuiesc sa nu il mai bagi pe fratele tau in seama cand mai spune astfel de lucruri.Succes.

| alleluiaah a răspuns:

Ignora-l pur si simplu. Si fratele meu ma jignit foarte rau si nu cu ceva minor gen hainele pe care le poti schimba. Si pana la urma care e problema daca sunt de la SH? Atata timp cat sunt curate si nu sunt rupte, ce are impotriva lor? Nu conteaza de unde sunt luate. Eu una cand vad ceva si imi place imi cumpar indiferent de unde ar fi. (Nu te gandi ca sunt genul care sa dea 300 lei pe o bluza. ">_

| Directioner a răspuns:

Pai...nu conteaza parerea celorlalti happy Conteaza sa te simti tu bine in hainele pe care le porti! Doar nu le poarta fratele tau! laughing Si eu am haine de la SH, pentru ca, pur si simplu innebunesc cand vad pe cineva cu aceleasi haine ca si mine angry Urasc chestia asta! :-s Asa ca prefer sa imi iau haine de la SH si stiu sigur ca nimeni nu va mai avea aceleasi haine ca si mine si voi fi diferita si speciala! happy So..continua sa porti hainele care iti plac, indiferent de ceea ce zice fratele tau!
P.S: Cu banii pe care ii ai stransi, mai bine iti iei ceva make-up big grin Un maskara, blush, pudra happy

| Rouasima explică:

Va multumesc mult pentru pareri! Sunteti foarte draguti!

| K1dduu a răspuns:

Paiiii, in primul rand nu conteaza de unde ai hainele atata timp cat te simti bine in ele, ar trebui sa nu-ti pese de parerea altora.winking