| Pop_Darius_2000 a întrebat:

Sunt elev in clasa a 8a si as avea o intrebare. Ce ati alege intre mate-info si stiinte ale naturii? Nu sunt sigur daca ma voi descurca la mate (in cazul in care dau la mate-info) si nu ma pricep nici la fizica (in cazul in care dau pe stiinte). Ambele profile mi-ar placea si m-as duce cu placere la scoala, nu vreau sa ajung sa ma duc la scoala cu sila. Pe langa asta, as dori sa dau la un profil care chiar imi va fi de folos, si care ma va ajuta sa intru la o facultate buna, si sa pot sa-mi gasesc de lucru foarte rapid...Voi ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mai bine mate-info, e mai general.
La bio-chimie nu se pune asa mare accept pe fizica, mai mult chimie biologie si mate.

| anss23 a răspuns:

"as dori sa dau la un profil care chiar imi va fi de folos, si care ma va ajuta sa intru la o facultate buna, si sa pot sa-mi gasesc de lucru foarte rapid" Ok, mate-info este profilul de care ai nevoie atunci! In cazul asta cred ca mate-info ar fi cel mai indicat!

| Ara997 a răspuns:

1.la stiinte te duci spre zona medicina, farmacie, agronomie, toate au 4.5.6 ani de facultate.
2. la mate info poti samergi pe automaizari 4 ani sau informatica 3 ani.
ai de ales intre cele doua cu mentiunea ca in zona de it iti gasesti mai repede de munca. cauta informatii legat de locurile de munca in it vs. celelalte domenii. bafta!

| AZŞeEduardAZŞBorta a răspuns:

Du-te la bio-Chimie dacă îți place Chimia. Asta îți va da șanse să ajungi laborant dar și un medic de ce nu. Mergi la Chimie și nu renunța. Ai încredere în tine și în forțele propii și roagăte Domnului ca să îți arate calea pe care să mergi.