| CautandFericirea a întrebat:

Sunt fata, clasa a X-a si am o problema. Nu prea am prietene. Am doar cateva fete cu care ma inteleg bine, dar ele nu au aceeasi viziune despre viata ca si mine. Fetele astea, care-mi sunt prietene sunt interesate mai mult de baieti, isi povestesc tot timpul ,,povestile lor de iubire``, barfesc, vorbesc destul de urat, ceea ce mie nu-mi place deloc. Sunt genul de fata mai linsitita, studioasa si interesata de psihologie, filosofie, cultura, educatie... Vreau sa va intreb: Cum as putea sa-mi fac prietene care sa aiba acelasi interes ca si mine? Cateva idei?
Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Ana94 a răspuns:

Pot spune că şi eu mă regăsesc în descrierea ta.Sunt tot în a X-a şi nu am prea multe prietene.Din clasa mea doar cu câteva fete mai vorbesc şi doar una din ele pare interesată şi de alte lucruri decât băieţii, în rest toate vorbesc între ele despre iubiţii lor, mă mai bat pe mine la cap că de ce n-am prieten şi fac ele presupuneri total aiurea cum că eu n-am avut niciodată un prieten şi nu ştiu ce e aia o relaţie (am avut vreo 2 relaţii dar de scurtă durată,din ambele ieşind dezamăgită şi distrusă,respectul meu de sine scăzând şi mai mult... de aia am preferat să nu vorbesc cu ele sau cu oricine altcineva despre aceste relaţii eşuate,că vreau să le uit şi să găsesc şi eu un băiat cu care să am o relaţie mai lungă).Şi eu-s genul de fată mai liniştită, timidă, visătoare şi interesată de limbi străine (mai ales engleza şi franceza) şi culturi străine şi de geografie şi puţin de psihologie (asta ca să reuşesc să mă înţeleg pe mine însămi). Cred că ai putea să-ţi găseşti prietene cu aceleaşi pasiuni ca şi tine interesându-te şi înscriindu-te într-o activitate extraşcolară care să se potrivească cu pasiunile tale şi unde eşti tu sigură că ai să găseşti fete cu interese ca ale tale.

| xXxℋﻉℛoOinaxXx a răspuns:

Buna.Nu stiu cat o sa te ajute raspunsul meu.Dar totusi si eu sunt intr-o situatie asemanatoare cu a ta.Imi plac aproape aceleasi lucruri. Faza e ca nu trebuie sa ai o gramada de asa zisi ''prieteni'' trebuie sa ai cativa, dar adevarati. Daca tu consideri ca nu aveti nimic in comun, mai e mai bine sa nu fii prietena cu ele.Pff.aici e mai greu.Prietenii iti poti face oriunde, pe internet pe messenger.Totusi trebuie sa fie mai multe fete cu tine in clasa, si inceraca sa te imprietenesti cu cea care ti se pare mai de treaba.cam cu aceleasi hobby-uri si sa fie o persoana de incredere.Sau din alte clase.in pauza.sau vecinele tale.Sunt mai mica cu 2 ani.Si eu am doar 1 prietena cu care odata ma inteleg foarte bine odata foarte prost, pentru ca avem un stil total diferit.de asta iti spun si tie sa iti alegi prietenele.decat sa fii prietena cu toate fetele.sa u te prea bage in seama.sau se te faca sa barfesti.sa vorbesti urat.sa te lasi de invatat sau sa va certati.mai bine alegeti o persoana de incredere.Totusi daca vrei sa vorbim pe messenger mai multe.lasa-mi un mesaj cu id-tau. Sper ca te-am ajutat, iar daca e asa please fundita.Bye