| Denisa a întrebat:

Exista prietenie adevarata? eu am o prietena de aporximativ 5-6 ani. Ma considera cea mai buna prietena si eu pe ea, insa mi se pare totul de fatada. Nu ma asculta deloc, nu pot sa'i zic de un baiat care imi place sau de un baiat cu care vorbesc pentru ca incepe sa'i critice, sa ma critice. Am impresia ca e invidioasa pe mine, desi nu are de ce. Eu trebuie sa o ascult mereu, daca vorbim la telefon(de obicei mult) eu sunt doar de rolul de ascultator. Cum incep sa'i povestesc ceva din viata mea, de ceea ce ma preocupa sau nu, ea schimba repede subiectu si incepe din nou sa-mi vorbeasca de ce i s-a intamplat. Degeaba "suntem cele mai bune prietene" daca nu pot sa-i spun ce am pe suflet. Cel putin asta vad eu prin prietenie. O relatie de fraternitate, ceva sacru in care ajuti si esti ajutat. Cuiva cui sa poti sa-i spui tot ce simti, cuiva cui sa i te destainui si sa ii povestesti tot ceea ce te macina, dar sa si asculti si sa dai sfaturi. Mereu am vrut sa am o prietena adevarata. Am o multime de prietene... dar stiti cum e, realitatea e cruda si toate sunt bune confidente dar pe la spate te barfesc si te vorbesc doar de rau. Prietena mi-e mama, insa nu'i pot spune chiar totul, ma simt ciudat sa vorbesc cu ea despre baieti, despre iubire.desi are experienta si m-ar putea sfatui. Am prieteni pe mess care imi sunt foarte alaturi, insa sunt baieti si nu le pot spune chiar tot. De aici vine si intrebarea mea: exista prietenie adevarata fara un interes ascuns? aveti parte de o asemenea prietenie? v-a fost tradata vreodata increderea de prietena/prietenul cel mai bun?

6 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Şi eu am un aşa-vrut prieten care face exact la fel. Vorbeşte mult, dar când e să asculte nu are timp, nu poate etc. Cred că există prietenie adevărată (asta fie e adevărat, fie sunt eu naivă). Într-o oarecare măsură am parte de o asemenea prietenie, iar despre prieteni buni... ultima "cea mai bună prietenă" pe care am avut-o s-a dat la prietenul meu (asta a fost în urmă cu vreo 5-6-7). De atunci nu am mai avut o prietenă foarte bună. Am avut în schimb un prieten foarte bun, pe care l-am dezamăgit la un moment dat, dar acum e totul ok (în măsura în care poate fi).

| Denisa explică:

Va multumesc pentru sfaturi:* chiar daca nu va cunosc stiu ca sunteti niste prieteni cu adevarat buni.

| Dianna a răspuns:

Si eu am vrut o prietena adevarata si cand credeam ca am gasit`o s`a dovedit a fi exact ca prietena asta a ta.nu poti vorbi despre prietenie pana nu treci prin lucrurile astea.Imi pare rau pentru tine, incearca sa fii putin mai indiferenta cu ea >big grin

| alisaaa a răspuns:

Maai incearca sa privesti si partea buna adica din moment ce si ea te considera prt ei cea mai buna inseamna ca totusi tine la tine, poate ar trebui sai spui cum te simti tu cand ea nu te asculta.
si eu am o asa zisa prt foarte buna, dar numai eu o consider prt mea cea mai buna, pentru ea eu sunt a 5a sau a 6a, desi la inceput a 2a, pentru ca mi se pare foarte normallca nu o poate schimba pe prt ei cea mai buna p care o stie de mica si se vede foarte des, pe cand eu o vad foarte rar:-|, pentru ca ea a trecut la liceu si eu de abia la anul ajung acolobig grin, si uneori am impresia ca nu ii pasa de mine, adica eu acum d cateva zile n-am fost nici p net si nici nu o vad prea des si nah am vrut sa vad cui iipasa credeam eu ca o sa ma sune macar de revelion, dar degeaba:-|, sincer nu stiu ce sa mai cred:-|

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel ca tine am patit si eu. Si n-a mai rezistat mult. Ea mi-a mai facut anumite faze, mai dure, ce imi aratau ca e invidioasa, falsa, ipocrita, egoista maare, si n-am mai rezistat, am decis sa ma indepartez incet incet, nu imi plac relatiile de prietenie false.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mnoh. exista, dar trebuie sa ai noroc ca sa gasesti. happy Eu am doua prietene, una bogata, are fite dar in ultimul timp i-am cerut sa se schimbe.si vad ca chiar a facut-o. Nu mai e ca inainte. iar cealalta e sensibila, buna. poate prea buna. Vorbesc tot cu ele, ma asculta, le ascult, ne dam sfaturi...deci,exista!:X Nu va lasati batute, exista si pentru voi macar o prietena pe lumea asta mare>big grin