| user643890655 a întrebat:

Buna! Sunt in clasa a 8 a, ma gandeam sa ma pregetesc de acum pentru examen, insa problema este ca nu stiu ce este, adica nu am avut cu cine ca vorbesc despre asta si nu am frati mai mari, adica intrebarile sunt:
-cand se da?
-cand dau proba sa intru la liceu(eu vreau sa merg la liceul de arte)?
-ce inseamna simulari?
-cu cat timp este indicat sa ma pregatesc dinainte?
+mai spuneti voi ceva daca mai stiti ca eu chiar nu stiu nimic.Multumesc anticipat

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inveti tot anul asta pe rupte, fiindca examenul de admitere la liceu se da in Iunie, cand ai terminat a VIII-a.
Simularile de examen se dau in timpul anului scolar prin ianuarie-februarie ca sa va invete cum sa va comportai la un asemenea examen.
Este un exercitiu foarte bun, ca vi se explica ce sa faceti si ce sa nu faceti la un examen!

Pregatirea incepe AZI, invatand pe rupte la toate materiile, lectie de lectie, fiindca la sfarsit de a VIII_a trebuei sa stii deja toata materia, trebuind doar sa o recapitulezi, ca sa intri in examen si sa iei nota mare.

| Crescent a răspuns:

Se da aproape de vacanta de vara. Stai linistit/a. O sa vorbiti in clasa despre asta.
Proba stiu ca se da inainte de examen, poti sa intrebi la liceu sau sa suni peste putin timp.
Simulari, adica un test la fel ca examenul, ca sa vezi cum e si cum arata. E important pentru ca e la fel ca examenul. Fix la fel.
Iar timpul de pregatire depinde de tine. Sunt persoane care incep si acum sa invete, dar si cu o luna inainte. Iti recomand sa o faci din timp. Daca mai ai intrebari poti sa imi scrii.

| user643890655 explică (pentru Crescent):

Trebuie sa sunpeste putin timp la liceul la care vreau sa merg sa ii intreb cand se dau probele?

| user643890655 explică (pentru user643890655):

Sa sun peste*

| Crescent a răspuns (pentru user643890655):

Pai da, trebuie sa afli cand se dau. Daca nu ai cunoștințe sau ceva care stiu, atunci suna. Ai putea sa faci asta prin iarna poate