| dyaaaa a întrebat:

sunt in clasa a8-a si nu stiu cam la ce profil sa merg, eu m-am gandit la mate-info dar unii spun ca e greu... voi ce credeti? dati-mi si mie un sfatbig grin dau fundita!:*

Răspuns Câştigător
| saku970 a răspuns:

Buna!
Nu ii asculta pe ceilalti daca iti place matematica si informatica nu ar trebui sa mergi la uman deoarece o sa iti fie mai greu pentru ca tu probabil ai ales mate-info deoarece asta iti place deci cum poti tu sa faci timp de 4 ani ceva ce nu iti place?
Si mie imi zic exact la fel colegi mei dar eu tot vreau sa merg la acest profil si nu am de gand sa ma las influentata de ceea ce cred ei deoarece pana la urma este viitorul meu!
Crezi ca ai putea sa imi trimiti si mie un mesaj cu liceul care ti-ar place? Sunt si eu curioasa big grin:X.
Cine stie poate mergem la aceleasi liceu laughing.

7 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

La mate info e greu, nu zic ca nu e. Dar cu profilu asta, poti ajunge foarte departe. De exemplu, tu te duci la mecanica, si vrei odata sa lucrezi la un pc in Germania, ca sef de nu stiu ce. Ei bine, nu te lasa sa te angajezi pe motiv ca nu ai pregatirea in specialitatea aia.
Asa a patit un prieten de-al meu. La mine tata a avut noroc ca a fost specializat pe mecanica si a reusit sa intre in spania la mecanica, la Nissan.
Ideea principala e ca, cu profilul asta poti face multe, dar trebuie sa inveti putin mai mult. Mie daca o sa-mi iasa media acolo vreau sa ma duc, pentru ca am o matusa care lucreaza in televiziune (directoata la nu stiu ce), si daca fac liceul pe profilu mate-info, s-ar putea sa ma bage acolo, pe calculatore, si o sa castig bine.
Ti-am dat exemple dc e foarte bun profilul
Si sfatul meu ar fi, ca daca poti, sa dai cu incredere la profilu ala.
funda?

| BeHappyForMe a răspuns:

Daca stii ca te descurci la mate du-te daca iti plac stiintele naturii adica bicologie chimie fizica te duci pe stinta daca iti place sa citesti limbile straine te duci pe profil uman, eu m-am dus pe stinte petru ca mi-a placut mult biologie se fac cam aceleasi ore ca in generala numia ca ai 3 ore de biologie.

| Grimalkin a răspuns:

Depinde la ce te pricepi. Daca esti buna la limbile straine, romana etc opteaza spre uman si daca esti buna la mate, chimie, fizica si bio, spre real. Eu sunt la stiinte sociale si e destul de usor.

| flow_3204 a răspuns:

Buna sa stii ca asta e problema mai multor copii de varsta ta, daca te descurci la matematica si iti plac pc-urile inseamna ca poti merge la mate-info daca nu esti prea buna la astea alege ceva mai lejer cum ar fi stiinte ale naturii sau stiinte sociale e foarte frumos eu sunt la stiinte ale naturii si nu e nici foarte greu dar nici foarte usor e undeva la mijloc... sper ca ti'am fost de ajutor...

| Claudiw a răspuns:

Poi depinde... daca esti bun la mate, fizica, chimie, bio si chiar iti plac materiile astea, mate-info e cea mai buna alegere... sau daca vrei mate mai usurica alege stiintele naturii.
Daca iti place romana, limbile straine, geografia si istoria iti recomand filologie sau stiinte sociale.
Sper ca te-am ajutat!happy

| Rain_1754 a răspuns:

E greu, nu e greu, ce treaba are? Nu te duci la scoala sa stai degeaba (chiar daca e destul de la moda chestia asta in ultimul timp). Gandeste-te ca e in joc viitorul tau, deci alege ce crezi mai folositor, avand in vedere ce vrei sa faci dupa liceu si gandeste-te si la ofertele de munca actuale (putine, dar sunt).

| stef87 a răspuns:

Tu stii cel mai bine ce te atrage mai mult. Daca iti plac cifrele si te bazezi mult pe logica in gandire, iti recomand partea realista (matematica, economie...). Daca iti place mai mult sa citesti, sa filosofezi, sa dai sfaturi, alege partea umana.
Usor/ greu, important e sa-ti placa si sa fie conform "skillurilor" tale.