| StilSanatos a întrebat:

sunt in situatia urmatoare:invat in alt judet si stau in camin. cea pe care o consideram cea mai buna prietena sta s ea in camin si cum nu avea unde sta am luat-o in camera cu mine.de ceva timp ne-am certat si i-am zis ca de cand stam in aceiasi camera nu ne mai intelegem ca inainte si i-am reprosat ca am facut o greseala ca stam in aceiasi camera.si ea cu toata nesimtirea mi-a zis ca daca nu-mi comvine sa ma mut din camera.la orice m-as fi asteptat dar numai la asta nu.si de multe ori cand suferea venea la mine, o ajutam la teme de multe ori si ea mai apoi mi-a intors spatele.intr-o seara mi s-a intamplat o chestie si plangem iar ea a vazut si a continuat sa manance seminte in continuare. m-a durut asa de mult. mi-am dat seama cat sunt de naiva. mi-am gasit gazda si intentionez sa ma mut dar fetele celelalte care-mi sunt alatuti nu ma lasa sa plec, au zis sa n-o bag in seama, sa nu mai pun atata la suflet. vreau sa plec caci poate o sa nu intelegem iar ca inainte sau macar sa n-o mai vad toata ziua cum o face pe nesimtita, bine ca nu suntem in aceiasi clasa, dar nu stiu daca e bine sa las tot eu de la mine. fetele zic ca sa nu plec ca sa-i fac ei pe plac.va rog ajutati-ma.gazda astepta raspunsul definitiv, fetele se supara daca plec iar sufletul meu asteapta mangaiere, voi ce ati face in locul meu? astept raspunsurile voastre.

Răspuns Câştigător
| larisa_8487 a răspuns:

Salut si eu aceeasi prb numai ca tipa in cauza nu e prietena mea cea mai buna! in fine, de o saptamana mi-a facut cateva faze si am ajuns la concluzia ignor total! cat timp ma inteleg cu celalte fete e oke...nu te muta, nu renunta'!winking pur si simplu ignor-o ca asta doare mai tare, mai devereme sau mai tarziu va realiza greseala facuta! deja mi-am facut zeci de amici noi cu care ma inteleg super...ai sa cunosti foarte multa lume stai linistita, doar socializeaza! app, in ce oras esti? eu in iasi la fac de fizica medicala! multa bafta!:*

8 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, nu meriti sa se poarte asa cu tine, deci dupa ce ca ai luat-o in camera cu tine, tot ea s-a purtat urat...de ce sa pleci tu? nu ii fa pe plac, sa plece ea si asa e cel mai bine, ea nu e prietena adevarata, scapa de astfel de fata, ca nu merita o fata ca tine sa ii fie prietena, vb cu ea si daca nu se schimbe sa plece.

| cary a răspuns:

Eu cred ca nua r trebui sa te muti la gazda...nu ar trebui sa ii faci pe plac, poate ea asta chiar asteapta! crede-ma...am fost in aceeasi situatie ca si tine si nu m-am mutat... din contra mi-am facut cat mai multi prieteni, m-am imprietenit si cu pedagoga si pe ea am lasat-o pe dinafara... apoi ea venea dupa mine... o sa fie bine...stai linistita si nu lua nici o decizie de pe urma careia vei avea de regretat!

| Alissa193 a răspuns:

Tradarea vine de la acei la care nici nu te astepti.Nu ai de ce sa lasi totul de la tine. Ea e cea vinovata, atunci tot ea sa suporte consecintele. Din cite am inteles ai alaturi alte prietene care te sustin deci trebuie sa fii puternica si sa preluezi controlul.Nu cred ca daca te muti ve-ti deveni din nou cele mai bune prietene.De fapt ea ti-a aratat deja latura cea "rea" si poate nici nu in totalitate.Stii cum e-daca a vazut ca poate sa fie nesimtita cu tine 1 data o va face si data viitoare.Asa ca ar fi bine sa-i spui ca daca nu-si schimba atitudinea sa plece.Intre timp fii si tu indiferenta fata de ea(macar incearca) si petrece mai mult timp cu celelate fete cu care te impaci.

pe de alta parte daca te muti la gazda doar din cauza ei dar in realitate iti place mai mult la camin, atunci nu face pasul gresit din care ar avea de cistigat ea.Fii puternica, detine controlul asupra situatiei, adopta principiile tale si vei reusi sa mergi inainte.Bafta!

| thizizme a răspuns:

Daca nu te vei intelege cu gazda? Nu pleca. Nu vrei ca dupa ce ai plecat sa te intorci umilita! Incearca sa treci peste. Mai ales daca celelalte colege iti sunt alaturi. 3 contra 1 (presupun ca sunteti 4 in camera) => ea o sa cedeze pana la urma.
Ca o paranteza: am observat ca baietii (colegi de camera) se cearta (se mai si bat) acum, dar peste putin timp se impaca si sunt prieteni, iar fetele se cearta non stop si maximizeaza totul ajungand la tragedii. De ce?

| 4Fun a răspuns:

Daca e camera ta, da`o afar, cum sa pleci tu?` straight face .Si zii ei sa se duca la gazada aia daca vrea, daca nu sub podu Grand laughing`

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Da-o afara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa-i cand faci bine si ai incredere in prietena ta.intai iti ia toata mana dupa aia sotul, prietenul si te da si afara din casa.alta data ai grija; pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti.

| 1111111 a răspuns:

Fi indiferenta loveste-o cu indiferenta ta, cand incearca sa te jigneasca nu o asculta fi cu zambetul pe buze tot timpul iar de plecat nu i da de inteles ca vrei sa pleci din propria camera