| Gabrielaaaaaaaa a întrebat:

Buna straight face Sunt intr-o stuatie foarte dificila, sunt in clasa a IX si m-am certat foarte rau cu mama, deoarece eu vorbeam cu un baiat prin sms si ea a descoperit, si a inceput sa ma certe sa imi spuna ca sunt nebuna, ca nu se asteapta sa vorbesc cu un baiat.Ea nu ma lasa deloc nici macar sa le spun ce faci? Nu am voie deloc cu baieti pana la facultate dar ea nu intelege, si imi spune ca vreau sa am prieten de acum, eu i-am explicat ca nu vreau si acum este foarte suparata pe mine si vrea sa ma transfere la alta scoala, dar mie imi place unde sunt ce sa fac, ce sa fac ca sufar asa de mult si nu mai pot as vrea sa fac ceva, sa ii para rau de ce mi-a spus, ce sa fac, eu nu pot sa vb deloc cu ea ce sa fac ajutati-ma va rog!

Răspuns Câştigător
| amdr001 a răspuns:

Daca iti mai face asa, spune-i: haide mama, dar unde suntem chiar? in jungla? serios, esti clasa a 9a, totusi ai dreptul la libertate de'acum, ai peste 18 ani, esti majora (sau o sa fii, dar presupun ca in viitorul apropiat), si mai tarziu, nici nu vei sti ce inseamna viata, sa nu vei sti nici macar sa vorbesti cu un omstraight face deci nu mi se pare normal :O spune-i ceea ce simti! eu nu stiu ce ai putea sa ii spui astfel incat sa ii para rau de ce ai spus, tu stii fiecare cuvant pe care l-a spus si pe ce ton! eu am aproape 14 ani, trec acum in clasa a 8a, mama ma lasa sa vorbesc cu baieti, adica nu ca i-am cerut voie, dar i se pare ceva normal :O, dar nu vreau o relatie sau ceva de genu, ca la varsta mea e prea devreme, dar tu totusi esti majora, nu traiesti in jungla ca sa nu socializezi cu nimeni, deci mai impune-te si tu totusi! crezi ca mama ta te va indruma la fiecare pas pe care il faci, poate ca da, dar gandeste-te ca mai tarziu vei fi pe cont propriu, si ea nu iti poate controla viata si de la varsta asta :O te intretine, are grija sa fii educata, sa inveti bine presupun, tu acum ar trebui sa fac pentru ea doar ce iti spune in casa ( curatenie, du gunoiu, fa mancare... laughing) ) nah... spune-i ce simti tu, si din ce ti-am mai spus noi aici pe TPUwinking bafta!

3 răspunsuri:
| Eallscriellca a răspuns:

Hello!
Sa te mute la alta scoala din cauza baiatului? Doamne...pana si bunica mi-a spus ca de la 16 ani pot avea iubit. Mama ta pare foarte stricta cand vine vorba de baieti, bineinteles ea iti vrea binele si probabil vrea sa ai un viitor bun asa ca iti este interzis cu baietii pana la facultate.
Spune-i mamei tale ca intelegi de ce a reactionat asa si explica-i motivul pentru care vorbeai cu baiatul si ca nu are nici-un motiv pentru care sa te mute. Daca nu poti vorbi cu ea scrie-i pe un bilet si lasa-l in camera ei. Sper ca nu ai vorbit prostioare cu baiatul ala laughing. Sper ca vei reusi, bafta!

| TipaRoz a răspuns:

Stiu cum este,sincer... Daca baiatul cu care vorbeai prin sms-uri,este iubitul tau, atunci incearca sa-l prezinti mamei tale. Spune-i cand esti singura cu ea, ca vrei sa purtati o discutie ca de la femeie, la femeie... Daca mama ta nu te asculta si nu o poti da la cale, vorbeste cu tatal tau, doar daca de el esti mai apropiata. Sper ca ti-am fost cat de cat, de ajutor:*

| Gabrielaaaaaaaa explică (pentru TipaRoz):

Nu am tata, straight face Dar nu era iubitul meu