| anonim_4396 a întrebat:

Sunt o fata de 14 ani fara prieteni. Imi doresc din suflet sa am prieteni dar nu prea reusesc. Sunt timida si niste intamplari neplacute cu colege de scoala m-au facut si mai neincrezatoare in propriile forte. Din cauza aceasta acestei atitudini ezitante nu sunt o companie prea atractiva. Dar sufar, si sunt trista caci imi doresc tare mult sa am cu cine vorbi de varsta mea, cu cine iesi la o plimbare, la un film. De aceea am scris aici, pentru a socializa, pentru a primi un sfat.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum problema este doar atitudinea ta fata de ceilalti, te-as sfatuii sa te schimbi, daca iti doresti prieteni si sa poti socializa cu lumea.
Nu toti colegii sunt rautaciosi, asa ca, alege pe cineva cu care te impaci bine, sau nu ai avut nici un fel de conflict si mergi si vorbeste in pauze cu acea persoana, usor-usor se va lega o prietenie intre voi si vei vedea ca te vei simtii din nou bine.

| aurora23 a răspuns:

Zici ca e același scenariu pe care îl purtam eu în trecut.Eu în prezent am 17 ani si sfatul meu e simplu.Incearca întâi de toate să o scoți pe adevărata tu la suprafață și nu mai fi așa ascunsă si timidă. Dupa o să atragi persoane super si de încredere în preajma ta.N u trebuie să le cauți, ci vin ele.Sa nu îți pese de părerea lui x si y si încearcă fi tu.Automotiveaza-te! E greu, dar cu pași mici vei reuși.Intai te corectezi pe tine.Gandestete ca tu ești personajul principal în propriul film si vezi ce tipar de personaj ți-ai dori să fi. Vrei ca la finalul vieții să ai regrete, ci să fi personajul mediocru, care persoanele de abia si-o amintesc, atunci corecteazăte. Sper ca te-am ajutat!

| marusha2002 a răspuns:

Multumesc. sfaturile voastre sunt la fel." sa ma schimb". dar imi trebuie putina incurajare, sa nu mai fiu respinsa de colege. Ar trebui sa nu imi pese de atitudinea lor dar...