| kassey a întrebat:

Sunt o fata de 18 ani care a ramas fara prieteni datorita unei relatii.Am fost proasta si cand ma sunau prietenii sa ies cu ei mereu le ziceam ca nu pot ca vine prietenu la mine, ca merg eu la el, ca mergem in oras, etc. Si asa dupa un an de zile nu mai am niciun prieten. El e genu care nu poate spune "NU" prietenilor dar mie imi poate spune "NU". Mereu cand e de mers undeva eu merg si stau cu prietenii lui, dar pe ai mei i'am pierdut.Astazi ne'am certat pe faptul ca anul trecut de inviere am fost cu el si cu prietenii lui, iar anul asta iar m'a chemat cu ai lui. I'am spus ca vreau sa merg anul asta cu familia, iar reactia lui m'a surprins. A zis ca nu ma obliga sa vin cu el daca nu vreau, dar el merge cu prietenii cum au fost si anul trecut.Nu pot sa inteleg! Eu am renuntat la tot pentru el, ca proasta... dar el nu poate renunta la nimic! Nu'i cer sa renunte la prieteni, vreau doar sa nu mai fie MEREU la cheremul lor. Mie imi poate spune ca nu poate sa vina nu stiu unde, dar lor nu le poate spune.Ma puteti ajuta? Va rog mut! Chiar am nevoie de niste sfaturi.
Nu mai am niciun prieten caruia sa-i cer un sfat.

Răspuns Câştigător
| emma_6707 a răspuns:

Of stiu cum e sa-ti pierzi prieteni datorita unei relatii. dar asta e. daca nu-ti poti reface prieteniile acum, asteapta pana dupa bac si incearca sa-ti gasesti un hobby[eu fac fotografii mereu... si desi multi nu inteleg ce e asa de interesant sau fascinant, e modul meu de a ma elibera, de a arata ce simt] incearca sa faci si tu ceva de genu, care sa te relaxeze, vorbeste cu mama ta si sincer, oricat de mult l-ai iubi, unde crezi ca va duce aceasta relatie? daca sa zicem va casatoriti sau ceva de genu. va fi la fel chiar vrei sa te sacrifici numai TU? renunta cat inca nu e prea tarziu nu e singurul baiat de pe lume si prieteni, cu greu, in timp iti vei face, so cheer up!
uh si in plus suntem atatia aici, poti vorbi oricand cu noi ^^

15 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Daca ii convingi pe cei vechi ca iti pare rau ca i-ai inlaturat asa de usor te vor ierta, mai mult ca sigur.
Nu va inteleg deloc fetelor uneori...De ce va pierdeti capul atat de usor in fata unui baiat. Oricat de mult ti-ar placea de cineva trebuie sa ai capul pe umeri tot timpul si sa iei cele mai bune decizii!

| baru a răspuns:

Prietenia se bazeaza numai pe interes de cele mai multe ori Nu trebuie sa disperi Ancearca sa mergi mai departe si capul sus

| Alisa a răspuns:

Incearca sa reiei vechile relatii pe care le aveai, cu prietenii tai. Suna-ti o prietena in care puteai sa ai incredere si iesiti la un suc, undeva sa vorbiti. Nu te izola de prieteni din cauza lui, mai ales ca prietenului tau se pare ca nu prea ii pasa, odata ce el nu poate sa ii refuze pe prietenii lui.
Numai bine!

| Rioko a răspuns:

Daca nu te intelege si nu e dispus sa se sacrifice pentru tine asa cum te sacrifici tu pentru el atunci ar trebui sa rupi relatia.Vechii prieteni daca se cred prieteni asa cum zici tu atunci ei te vor ierta! Daca nu ar trebui sa iti faci alti prieteni... Succes!

| antipatica a răspuns:

Buna! Incearca sa iti faci alti prieteni sau pe cei vechi lamurestei ca ai gresit si te or intelegewinking :*

pa-pa :*:*

| budeanu a răspuns:

Cere-ti scuze facand o petrecere pentu prieteni si de baiatul ala nesimtit daca imi permiti sa-i zic asa sa-i faci toate lucrurile asa cumm ti-a facut el tie, infine.petrecerea safie pe placul prietenilor sper sa mearga!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin aceeasi situatie am trecut si eu.Singurul lucru care ti-a mai ramas e sa incerci sa iti recuperezi prietenii, sa le cere scuze, sa le explici. daca ti-au fost prieteni adevarati cu sigurantza te vor intelege si sprijini.In legatura cu el, trebuie sa ii explici clar ca trebuie sa te puna pe tine pe primul locwinking bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai internet in bucatarie?

| anidawe a răspuns:

Trebuie sa te reintalnesti cu fostii tai amici si sa le explici situatia, iar ei daca iti sunt intr-adevar prieteni te vor intelege! iar u trebuie apoi sa faci ceva ca sa nu ii mai indepartezi de langa tine, adica sa mai iesi din cand in cand si cu ei, Iar prietenul tau trebuie sa iti accepte prietenii la fel cum faci u, fa-l sa inteleaga ca iti sunt importanti prietenii.

| anidawe a răspuns:

Dar prietenul cati ani are? nu este la varsta care sa inteleaga?

| anidawe a răspuns:

Incearca sa te aduni macar pentru bac ca apoi sa poti face o facultate sau ceva iar prietenul daca te iubeste cu adevarat o sa stea sa se gandeasca la tot ce ati discutat si o sa realizeze unde a gresit si se va intoarce la tine si va fi un baiat mai bun si isi va da seama ca nu trebuie sa te piarda! daca nu inseamna ca tu meriti ceva mult mai bun.

| kassey explică:

Frumusica: Nu mai am cum sa-i aduc inapoi pe cei vechi. Si prieteni noi incerc sa-mi fac, dar sunt si stresata cu bacu si mie teama ca am sa imi pierd si prietenu, deoarece i-am spus tot ce ma dranjeaza.Si l-am pus sa se gandeasca ce vrea de fapt.Pentru ca nu cu prietenii isi face viata si alta care sa-i faca toate mofturile si sa-i faca pe plac la orice nu cred ca mai gaseste.Nu prea mai sunt fraiere din astea...si daca tot am pierdut tot pana acum, macar sa-mi arate ca a meritat.nu?

| kassey explică:

Multumesc pentru sfat adriannna! Problema este ca nu prea pot sta fara el. Mi-e teama.Si pe deasupra il iubesc enorm...cum n-am iubit pe nimeni niciodata! El a fost ce care a reusit sa ma faca sa las trecutul in urma si sa vad spre viitor.Nu inteleg de ce nu poate sa ma inteleaga cand ii spun ca nu-mi place sa ma lase pe locul 2 dupa prietenisad
gresesc eu? ii cer prea multe?

| kassey explică:

Multumesc pentru sfat blueboy!
Dar am o intrebare...esti baiat? nu de alta dar nu am mai vazut un baiat sa aiba o asa gandire!

| kassey explică:

Anidawe: prietenul meu face 21 de ani intr-o luna.Eu am crezut ca a trecut de copilariile asteasad