| Ivanut a întrebat:

Buna! Sunt o victima a bully-ingului. Sunt din Republica Moldova si invat in Romania (Cl9). Toti colegii fac misto de mine. Nu am facut nimic rau. Mereu ma iau la misto si isi bat joc de mine. Ma numesc aiurea ca sunt Moldovan, una alta. Cum pot face sa trec peste? Sunt timid si mai aparte. Toate astea m-au facut sa cad. Nu sunt increzut in mine. Plang mai mereu si nu stiu cui sa cer ajutor. sad

6 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| AlexValentinn a răspuns:

Fac bullying pe o chestie adevarata sau o chestie anume, sau fac bullying cu tot felul de subiecte inventate? Intreb asta pentru ca si eu am fost victima bullyingului 3 ani la rand, clasa a 6 7 8a si la mine era atat de rau incat la liceu m-am mutat alt oras pentru ca eram panicat ca va continua bullyingul si acolo si m-am mutat in alt oras ca sa nu imi stie nimeni trecutul si sa o iau de la capat. Eu in acei 3 ani nu am facut nimic pentru bullying, pur si simplu am indurat si am asteptat sa ma mut in alt oras sa treaca si norocul meu ca a trecut, logic, si asa usor usor am inceput sa imi revin. Daca fac bullying pe un subiect real legat de tine, de exemplu nu stiu ce sa zic: nu te speli si chiar e adevarat sau asa ai putea sa incerci sa te speli ( am dat doar un exemplu, nu stiu cum e in cazul tau), dar daca colegii tai sunt rau intentionati muta-te la alta clasa sau la alt liceu pentru ca nu ai cum sa scapi de asta si sa ramai, mai ales daca esti genu mai izolat si nu te ajuta nimeni nu ai decat sa induri. Nu te sfatuiesc sa le spui parintilor ca daca faci asta o sa faca si mai rau misto de tine si nici dirigintei ca te pui si mai rau cu colegii in caz ca faci asta. Ti-am zis, pur si simplu muta-te la o clasa care este mai ok, sau muta-te intr-o clasa cu multe fete ca fetele nu prea sunt cu bullyingu din ce am observat eu ele sunt mai cuminti, cel putin asa era in generatia mea acum nu stiu cum sunt.

| Ivanut explică (pentru AlexValentinn):

Pe diferite chestii mai ales ca sunt din Republica Moldova, chestii inventate de ei...

| AlexValentinn a răspuns (pentru Ivanut):

Muta-te la o alta clasa/scoala, gaseste-ti activitati de facut in timpul liber ca sa nu iti mai stea gandu la nu stiu ce chestii, gaseste-ti un grup de prieteni sa mai comunici ca sa te eliberezi de gandurile negative si cu timpul o sa ajungi sa nu te mai afecteze aceste chestii.

| NoahS a răspuns:

Uite, in primul rand nu conteaza ce zic altii. Copiii astia care dau bully altora si sunt nesimtiti, sunt de obicei frustrati. E chiar posibil sa fie invidiosi pentru ceva ce ai tu. Eu te sfatuiesc sa ii ignori si sa iti faci niste prieteni care te apreciaza.

| ConstantinCucos a răspuns:

Vorbeste ca un roman, sau du-te inapoi in moldova