| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Sunt tot același băiat care a avut probleme cu cei doi băieți(în caz că nu știți întrați la mine pe profil și acolo e întrebarea). Ok, cu unul din ei am început să mă înțeleg, nu am treabă etc; însă cu celălalt nu prea. Și anume să înțelegi, nu vreau să dau nume dar băiatul cu x e cel problemă. Iar cu y e cel bun.
Băiatul x a mai avut întâlniri cu mine, tot încercând să mă jignească că nu beau, nu fumez etc; cel cu y nu am mai avut probleme.
X săptămânile trecute îmi tot cerea bani, 10, 20 de lei, eu am zis că nu sunt fraier și nu i-am dat. Într-o zi când mi-a cerut 10 lei, nu i-am dat, a mers la altul i-a cerut tot 10 Lei nici ăla nu i-a dat și a mers la un copil care de abia intrase la liceu și fără voia lui l-a luat la percheziții! Părinții acelui copil au venit, au făcut o mică ceartă dar fără violență verbală sau fizică și x nu a recunoscut nimic. În fine ăsta e un caz, azi x nu știu cu cine sau ce dar a băut alcool. Și ieri a fost Duminică. El a mers la biserică dar eu nu din cauza că sunt un pic răcit. Ne-am întâlnit și ieri și azi dar nu am avut treabă până către amiază. El era băut, a venit s-a legat de mine că eu supăr pe Dumnezeu că nu merg la biserică că cum îmi permit etc, s-a ajuns să dea în mine. Recunosc, rănile nu sunt mari, poate nici nu se văd dar a dat cel puțin 5 pumni în mine. Am fost puțin nervos am vrut să dau în el dar am avut noroc cu y că a zis să îi dau pace ca fac prostii. Și tot y s-a băgat pentru mine. Pentru asta îl apreciez că acum sunt conștient ce puteam face dacă dădeam în x. X s-a mai legat de cineva azi. O întrebare, acest x cum ar putea să fie oprit, din prima aș zice că poliția l-ar opri, voi ce părere aveți? Sau să dau când își revine să mă iau cu el la harță? Mulțumesc pentru orice eventual răspuns!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Acest x e un adevarat hartuitor, un bully cum vezi in desene animate sau filme. Daca vrei sa rezolvi ceva te duci direct la diriginta/diriginte si ii explici situatia, ca sa ia legatura cu parintii repectivului. Daca taci si inghiti doar perpetuezi comportamentul lui, iar daca ripostezi inapoi doar intri la belele impreuna cu el.Solutia cea mai simpla si inteligenta e sa apelezi la adulti.

| Peli75 a răspuns (pentru dullcat):

Dacă e până acolo, am și eu numărul părinților lui, dar cam la scandalurile de acest fel, ea zicea că nu are ce să facă cu el, ăsta era problemă de când a fost mic. Deci și dacă aș apela eu la diriginte, ar spune dirigintele la părinți dar ei nu prea iau în considerare doar dacă e ceva grav. Cazul meu nu e atât de grav

| dullcat a răspuns (pentru Peli75):

Atunci vorbeste cu parintii tai, ca la randul lor sa mearga la director.Nu exista asa ceva,, nu are ce să facă cu el, ăsta era problemă de când a fost mic.'' Nu e problema ta. Fenomenul de bullying e tot mai prezent si din cauza profilor care inchid ochii si baga sub pres, nu cumva sa scada reputatia institutiei.

5 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Recomand sa ii faci tu un "dus" cu apa rece,să îl revigorezi, probabil alcoolul i-a întunecat mințile.
Daca nu se potolește, spune-i dirigintei și, daca lucrurile se agravează și mai mult, fa-i și o plângere. Poate așa își mai redresează comportamentul.
Nu are niciun drept să te bată că nu îi convine fata ta sau că vrea el ca tu sa ii fii sac de box.
Nu trebuie să îl lași în pacea lui, un astfel de persoanaj poate deveni nociv in societate.

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Daca x te hartuieste eu zic sa il iei la bataie pana mai are un pic pana la mormant.

| Florin23041989 a răspuns:

X+y+z= love!