| AdrianAndr007 a întrebat:

BUNA! Sunt un baiat de 17 ani care dupa parerea mea are cam multe probleme. sad
As dori sa tratati cu atare acest postwinking
In primul rand, vreau sa stiti ca imi e greu sa scriu aceasta postare deoarece nu mai stie nimieni.Asadar sa incepem :l
Am pectus excavatum,ma limiteaza mult aceasta problema deoarece pieptul meu are un aspect nasol si prin urmare nu imi dau tricoul jos(intre persoane) niciodata. Dupa care,am si fimoza :l,din nou ma limiteaza,stiti si voi de ce. laughing
Mai am si un nume de familie, nasol sad (stiu ca nu ne-am ales noi numele dar totusi)
Pe langa toate astea nu-s nici frumos, am si nasul stramb(nu mult dar destul cat sa aiba un aspect nu foarte placut). Familia mea nu stie nimic si nici nu am de gand sa le spun deoarece din cate am citit penisul trebuia decalotat cand eram mic (6-7-8 ani, nu stiu)...pectus excavatum am citit ca se observa si la nastere, ma gandesc ca la 11-12 ani cand mergeam la mare se vedea o deformare a pieptului dar nu au facut nimic in privinta acestor probleme.Cand stau si ma gandesc la aceste probleme imi trece cheful de viata asta.(nu ma gandesc la sinucidere,si stiu ca sunt o gramada in lumea asta cu probleme MULT mai grave decat ale mele si o traiesc asa) Am scris aceasta postare ca sa vad ce parere au altii si ce sfaturi imi dau(daca aveti),si pentru ca ţinând toate astea in mine,nu prea mai pot, adica ma deprimă.
Dupa ce termin liceul vreau sa plec in armata si dupa in Afganistan, vreau sa stiu daca trebuie o anumita varsta/experienta pentru a pleca acolo sau pot sa stau 1 an 2 in tara si dupa sa plec.

Multumesc daca ati citit pana la capat si astept sfaturi daca aveti! happy
Nu stiu la ce categorie sa o incadrez, sper ca-i bine si aici.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Fimoza se poate rezolva ultra rapid si usor, o usoara incizie si in 10 minute esti gata de intors acasa, pe picioarele tale.
Totul se rezolva de un medic urolog sau chirurg, la orice spital.
Pacat ca nu ai deschis gura cand aveai 13-14 ani si faceai operatia de fimoza atunci, ca-ti elibera glandul si putea sa mai creasca.
In orice caz, trebuie rezolvat acum, ca sa poti avea si tu sex, fiindca altfele ste imposibil sa poti sustine partide sexuale cu penetrare.

Cat priveste "pectus excavatum", se pare ca asa te-ai nascut cu el si nu prea este nimic de facut.
Din pacate, este una din problemele cu care nu te poti inrola in armata, dar poti trai o viata fericita si fara probleme, chiar si asa cum esti.
Nimic din ceea ce ai mentionat aici nu-i grav sau dezastruos, incat sa te duca la depresii, sau siucidere. Dimpotriva, pari a fii un om normal la cap si iti poti face un viitor la fel de frumos si fericit, cum il au toti tinerii de varsta ta.
Chiar si cu acest handicap, poti sa-ti gasesti pe cineva si sa fiti fericiti. Trebuie doar, sa ridici capul si sa te uiti in jur, ca-s destule fete care apreciaza un baiat cinstit, sufletist, inteligent si cu bun simt.

7 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

Fimoza se poate opera frate(am avut un coleg de liceu care se operase tot de chestia asta).
Problema ta cu pieptul nu e ceva atat de colosal, deci nu te mai gandi atat. happy
Pune-te si fa sport.(tu sa concurezi cu tine insuti). Obisnuieste-te cu corpul tau.
Daca vrei sa urmezi o cariera militara o sa ai nevoie de antrenament/sport in primul rand, cat despre Afganistan(n-o sa te trimita pe tine acolo dupa ce te angajezi imediat, dureaza si sunt diverse probe sa te trimita acolo).

| mihai69 a răspuns:

Steve Hawking era vai mama lui și tot nu s-a dat bătut, ba chiar s-a mai și însurat. Tu ce probleme zici că ai, pe care nu le poți trata?

| Donsavas a răspuns:

Consulta un psiholog, mergi la fel școlar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru fimoza exista operatie si tot vei fi nevoit sa vorbesti cu parintii tai pentru rezolvarea problemei. Macar acum pana sa implinesti 18 ani pentru ca operatia va fi gratuita. In fine, ar trebui sa fie gratuita.

Si te cam autocritici singur. Lasa pe altii sa spuna ca esti urat, ca ai nasul "stramb" SAMD. Pentru unele persoane conteaza mai mult frumusetea interioara si nu cea exterioara.

Iar dupa felul in care scrii si modul de exprimare pari un baiat bine crescut. Asta conteaza cel mai mult pentru unii oameni, mai putin cele descrise de tine.

| gheorghe699 a răspuns:

In ceea ce priveste fimoza, operatia este banala, se poate face si cum, din cate spui nu ai terminat liceul, deci nu ai 18 ani, in ce priveste; peptumexcavatum, nu stiu nu ma pronunt, ..in armata poti merge intr-o misiune afara, dar dupa un stagiu minim de 1-2 ani in tara,in rest pari un baiat cu bun simt, un om deosebit, nu-ti plange de mila nu ai motive "suficiente', te sfatuiesc sa mergi la o sala de sport sa faci miscare, iti da alt tonus, alta perspectiva asupra vietii. Multa bafta.

| Raul0101 a răspuns:

Salut, in legatura cu pectusul, exista o operatie minim evaziva care te poate face "perfect" insa ea e cam scumpa de fel dar se poate integra in asigurare. Mergi la medicul de familie, acesta o sa te trimita la un kinoterapeut iar acesta mai departe iti va spune ce sa faci, doar ca trebuie sa tii cont ca dupa operatie 2 saptamani stai la par cu niste dureri destul de mari (depinde de persoana) iar dupa repausul la pat, vreo 5-6 luni nu o sa poti face efort fizic mare, succes.

| AdrianAndr007 explică:

Vă mulţumesc mult la toţi, v-aş da tuturor fundă dar nu pot. sad
Mult succes tuturor!