| UnCopilMicuts a întrebat:

Acum 2 saptamani m-am culcat cu prietenul meu. Am facut-o neprotejat dar am avut mare grija. Luna trecuta mi-a venit mentstruatia pe data de 10 august. Luna asta trebuia sa-mi vina pe 7 cu 3 zile inainte ca de obicei, dar suntem in 10. Tin sa afirm ca m-a durut burta zilele astea dar nu mi-a venit. Din ce cauza? Oare sa fiu racita la burta? Daca sunt racita la burta exista posibilitatea de a intarzia? Si e normal sa intarzie? Astept raspunsuri in general de la fete! Poate da d-zeu sa imi vina azi! Multumesc :*

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"Am facut-o neprotejat dar am avut mare grija" la ce ati avut grija? Ai putut tu sau el sa controleze pusibilii spermatozoizi eliberati mai rapid? Nu cred.

ORICE contact NEPROTEJAT poate duce la o sarcina, oricata grija ai avea tu

| ywar a răspuns (pentru suntserios):

A stat cu mitraliera la putulica... cum iesea un micut, cum hop pe el. Nu intra la loc ta ta ta ta ta ta ta ta. Mort, urmatorul happy

| vocea a răspuns:

Pai ar putea sa fie o raceala, sau de un efort fizic puternic sau vreo suparare intarzie, insarcinata nu esti decat daca a ejaculat in vaginul tau, deci stai calma,, poate vrei un raspuns mai bun de la o fata mult succes

| UnCopilMicuts explică (pentru vocea):

Nu stiu nici eu...am avut grija am momente cand ma doare burta dar rare

| vocea a răspuns (pentru UnCopilMicuts):

Eu stiu ca leag traditional pentru durerile acestea de burta iti fiebi niste apa si o pui intr-un bidon, si pui acel bidon cu apa calda in zona burtii asa amelioreaza sau elimi durerea, sper sa scapi de durere

| UnCopilMicuts explică (pentru vocea):

Nu am problema cu durerile. Stau in stres din cauza asta ca pana azi trebuia sa apara menstruatia. Si nu stiu ce sa mai fac. Nu pot sa-mi dau seama din ce cauza. Au mai fost dati care a intarziat dar imi veneau fix in ziua care au venit data trecuta dar acum...nu. trebuiau sa vina azi dar.

| pietrean a răspuns:

La 17 ani,nu prea mai esti "UnCopilMicuts",asa ca,ar fi trebuit sa-ti dai seama, ca orice contact sexual neprotejat, poate duce la o sarcina nedorita.Dar si prietenul tau, mai ales ca are o varsta cat de cat mai mare, 23 ani,ar fi trebuit sa fie el mai atent,cu atat cu cat prezervativele se gasesc oriunde si nici nu costa mult.
Dar, faptul este consumat, frica a luat locul placerii si acum stai intr-un stres, care si asta poate duce la o intarziere a menstruatiei.
Dupa cate am calculat, s-ar fi putut sa fi fost in perioada ovulatiei cand ai intretinut raportul sexual.Stii cand ar fi trebuit sa ti se produca ovulatia, cu aproximatie, stii cand era perioada considerata infertila? Doar tu poti sa-ti dai seama, daca s-a intamplat ceva ce nu doreati.
Da si din cauza racelii se poate deregla ciclul menstrual.Dar un test de sarcina, nu ar fi rau sa faci:la 5-7 zile de la data preconizata a venirii menstruatiei sau la 14 zile de la presupusa conceptie, raport sexual.
In aceasta problema, chiar nu are de-a face nimic ala de sus(stiu ca asa este vorba!), asa ca doar cei ce fac un lucru periculos(si aici ma refer la sarcina nedorita), trebuie sa traga invataminte.

| UnCopilMicuts explică (pentru pietrean):

Am avut grija adica ma refer ca el nu a ejaculat in mine am fost atenti. oh go on si stiu ca menstruatia de vreo 2 ori mi-a venit inainte cu 3 zile de la data propriuzisa. Acum ma asteptam sa-mi vina pe 7. Dar suntem in 10. Tin sa afirm ca mi-a mai intarziat odata 7 zile...si nu era de la o anumita sarcina. Sunt putin stresata din cauza asta. Si nu stiu poate sunt si racita deoarece simt nevoia de baie mai des. Voi face si un test dar mai astept cateva zile. De acest stres nu pot sa scap. Nu cred ca e o sarcina, nu prea are cum caci de fiecare data am facut neprotejat si am avut grija si mi-a mai intrarziat menstra ba o zi, ba maxim 6 sau 7 nu-mi mai aduc aminte.Nu e atat de simplu sa prinzi o sarcina. happy Dar daca ar fi de la o raceala, sau din cauza stresului cam cat timp intarzie? M-a durut burta acum 2 zile ca si cum mi-ar fi venit dar de atunci ma mai doare in unele momente. Am incercat sa stau intinsa in pat si sa imi apas pe burta in anumite locuri iar cand apas jos ma dor ovarele.

| pietrean a răspuns (pentru UnCopilMicuts):

Adica tu vrei sa spui, ca in loc sa faceti dragoste, ati stat cu ochii pe faptul ca daca ejaculeaza sau nu? Asa cum ti s-a mai spus si in lichidul prespermatic exista spermatozoizi. Odata introdus penisul in vagin, daca erai la ovulatie, puteai ramane insarcinata si din acel lichid.Nu conteaza "ca am avut grija" cand ati mai "facut-o"(acest cuvant mi se pare atat de vulgar!), ci faptul ca alergatorii aceia mici cu codita, alearga atat de repede, incat nici domnul de 23 de ani, nu are ce face.Se vede ca nu este nici el destul de responsabil si uite ca tu o tragi mai mult decat el! Ulciorul de merge de multe ori la apa!"Nu e simplu sa prinzi o sarcina"? Copila draga,nici nu stii cat este de usor! Poate chiar acum,regula asta a ta,poate fi incalcata.
Daca ai fi racita,sau ai avea o infectie,sau aifi atat de stresata,nimeni nu poate spune, ca in doua, cinci, noua zile, o sa-ti vina menstruatia.Fiecare organism, raspunde in felul lui.
Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la un medic ginecolog si sa-ti faci un consult.Bineinteles,cu domnul care nu a stiut sa-si tina scula in pantalon.Mergi la medicul de familie, sa-ti dea o trimitere catre Policlinica, ca sa nu platesti nimic. Faptul ca te dor ovarele, s-ar putea sa fie si o raceala, o infectie.Cine stie? Doar medicul iti v-a spune ce ai de facut.
Orientativ, ca sa-ti calculezi singura daca ai fost la ovulatie, iti spun, cam cum se poate afla perioada de ovulatie.
In cazul in care ai un ciclu considerat normal de 26-30 zile:
3-4 zile=menstruatia
9-10 zile=perioada considerata infertila
5-6 zile=perioada de ovulatie.O luna elimina un ovar, ovulul, cealalta luna, elimina celalalt ovar.Un ovul traieste 1-2 zile, iar spermatozoizii traiesc 4-5 zile.
9-10 zile=perioada considerata infertila.
In cazul in care ovulul nu a fost fecundat, adica nu ai avut raporturi sexuale in perioada ovulatiei, apare urmatoarea menstruatie.

| UnCopilMicuts explică (pentru pietrean):

Am facut draga un test si a iesit negativ... oricum nu am nici un simptom de sarcina, la sarcina nu trebuia sa ma doara burta dar de fapt pe mine ma doare in unele momente.

| pietrean a răspuns (pentru UnCopilMicuts):

Bine "draga"!