| anneemariia a întrebat:

Buna TPU ...aici o situatie cam ciudata...sunt impreuna de 3 luni cu, colegul meu de clasa si el ma iubeste erom de mult..imi spune asta mereu...este mereu atent cu mine...imi i-a flori...cadouri..etc. dar eu nu pot sa spun ca simt acelasi lucru....nuj exact ce simt pt el dar 80% sunt sigura ca nu-l iubesc...as vrea sa pun stop relatiei dar nuj ce sa fac...l-am intrebat ce ar face daca n.am mai fi impreuna si mi-a sp ca probabil ar intra intr-o depresie pt ca nu se vede alaturi de altcineva si nu ar suporta sa ma vada langa altcineva....si nu vreau sa il fac sa sufere...ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| TanteMarianne a răspuns:

Iti zic eu ce sa faci.
in fiecare zi incearca sa fi mai rece cu el,adica mai dura (acum nici foarte dura)
in fiecare zi indeparteaza-te de el cate un pic, pana cand intr-o zi s-ar putea sa te intrebe ce e cu tine. atunci tu trebuie sa gasesti o metoda de ai spune ca nu-l placi. sfat! sa nu i-o spui direct. spune-i-o incet si calm.
incearca aceste metode, sper sa fie bune :
Despărţirea prin mesaj

Sms, mail sau un post-it pe frigider cu mesajul "Nu a fost să fie… Am luat eu căţelul!". Dacă persoana respectivă a meritat să îţi fie alături o perioadă de timp, atunci merită şi o explicaţie pentru motivul despărţirii. Chiar dacă ţie îţi este mai uşor să procedezi aşa, gândeşte-te că nu ai vrea să fii în locul lui. Chiar dacă nu o să fie o despărţire amiabilă, măcar nu o să fii tu o ticăloasă fără inimă.

Rupi orice legătură cu el

Îi respingi mereu apelurile, nu îi mai răspunzi la telefon şi când vine la uşa ta te ascunzi ca şi când nu ar fi nimeni acasă, toate astea doar ca să eviţi o confruntare directă. Dacă speri că aşa îşi va da singur seama că nu mai sunteţi împreună te înşeli, nu vei reuţi decât să îl îngrijorezi. Iar atunci când va afla de la amici că de fapt îi dai papucii va fi foarte frustrat pentru că nu va şti ce s-a întâmplat.

Discuţia sinceră

Ai tot amânat momentul, însă nu mai poţi să trăieşti în negare. Trebuie să îi spui că sentimentele tale nu ai sunt aceleaşi. Probabil că şi el a simţit schimbarea şi poate că şi el simte la fel. Nu ai de unde să ştii până nu discuţi cu el sincer, fără ocolişuri. Nu îi da speranţe că aţi putea schimba ceva ci dă-i un sfat ca pe viitor să fie un iubit mai bun pentru altcineva. Poate chiar rămâneţi amici după ce veţi reuşi să treceţi peste despărţire.

Locul despărţirii

Deşi ai impresia că în public e mai safe pentru că nu va îndrăzni să facă o scenă, te înşeli amarnic. Nu poţi să ştii cum va reacţiona şi este mai bine să îl scuteşi şi pe el de umilinţa de a plânge în public şi pe tine de a fi în centrul atenţiei în restaurnat. Dacă te simţi mai în siguranţă, cheamă o prietenă să îţi stea aproape şi să nu te lase să te răzgândeşti în momentul critic. Mai ales dacă locuiţi împreună şi va trebui să îţi stângi lucrurile şi să te muţi.

atentie! mai intai departeaza-te de el usor si fi mai dura si rece cu el, iar daca el te intreaba ce-i cu tine incerci sa-i spui intr-un fel anume adevarul. dar totusi cel mai bine ar fi sa aplici o metoda de mai sus.si spune-i ca totusi puteti sa ramaneti amici, dar nu iubiti!

mult noroc!

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cel mai bine e sa fii sincera cu el, pentru ca daca nu acum, mai tarziu veti suferi amandoi.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi articole interesante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca mai mult a fost vina ta ca ai acceptat relatia..Trebuia sa nu o accepti de l-a inceput si sa te gandesti de 2 ori..Este numai vina ta acum, dar nu ai ce sa faci. daca nu simti la fel pune-i capat.

| BlackBi a răspuns:

Fii incera cu el. si zii ca nu mai simti nimic. se intampla, va intelege, baieti si fete sunt la greu.

fii sincera, daca vei fi sincera cu el, vei fi sincera cu tine. saau ceva de genu. nu astepta mai mult. caa dupa iti va fi mai greu. mai bine acuma.

| Mariusika_Marius_1999 a răspuns:

Spune-i asa :
nu vreau sa te superi dar nici sa te mint, asa ca iti voi zice adevarul si acesta e ca nu simt cam nimic pentru tine imi pare rau
ATENTIE :
dupa ceva timp car putea ca roata sa se intoarca si tu sa il iubesti iar el sa n-o mai faca big grin

| AnneBre a răspuns (pentru Mariusika_Marius_1999):

Atentionarea e cat se poate de adevarata

| Roxana313131 a răspuns:

Fericirea ta este pe primul loc. Daca tu simti asta, daca inima ta simte asta fa-o.Ar trebui sa ii explici frumos baiatului respectiv si sa ii SPUI CA NU TI-AI BATUT JOC DE EL, poate asta o sa il ajute intr-un fel. Pentru ca, daca te desparti de el asa pur si simplu si singurul tau raspuns e "nu mai vreau sa fim impreuna" va crede ca el este vinovatul...parerea mea, vezi ce facihappy