| AlmudenaAntonia a întrebat:

Am 1, 68 si 54 de kilograme as vrea sa mai slabesc un pic. Dieta disociata e buna? Nu vreau sa ma ingras la loc dupa.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu are importanta ce manci si cate calorii bagi in tine, in fond mancarea nu ingrasa, cu toti avem nevoie de energie pentru a exista problema apare cand consumam prea putin si adaugam prea multa energie, dar mancaea nu ingrasa, daca metabolismul tau consuma 1500 de calorii e imposibil sa te ingrasi macand 1500 de calorii,dietele sunt prosti totul sta in nr caloriilor,ca sfat cumparati un catntar cantarestete zilnic,scrie in jurnal tot ce manci,manca mai multa carne ca tine de foame, foarte mare grija la calorii, fa sport mai mult, multa bafta, apropo macand mai putin metabolismul va deveni mai lent ca apoi sa te ingrasi mult in scurt timp

| RAY a răspuns:

Reguli pentru a slabi

7000 de calorii
=1kg de grasime

Cum sa slabim sanatos?
alimente calorii important de stiut
http://calorii.oneden.com/
Rata metabolica bazala important de stiut
http://www.doctor.info.ro/calculator_rmb.html
imc important de stiut
http://www.doctor.info.ro/calculator_imc.html
cardio
https://www.youtube.com/user/FitnessBlender/videos
culturism
http://www.culturism.ro/vedete/exercitii
1 a nu sa-i peste micul dejun ca apoi
vei avea manca mai multe alimente high carb
( dulciuri, fast food )
daca manci micul dejun nu vei avea pofte de high carb
si low carb ( salate, brocoli)
2 daca manci din farfurii mai mici
vei manca mai putin cu 25% mai putin
3 alege alimente low carb (salate, brocoli) si vei consuma
mai putine calorii cu 50% mai putine calorii
calculeaza mereu caloriile din orice aliment
4 calculeaza rata metabolica personala
a tine un jurnal in care sa scrii tot ce manci
a raporta absolut orice manci 100% orice fel de mancare
low carb sau high carb si ce manci intre mese etc
daca esti gras pur simplu esti gras
pentru ca manci ma mult si nu din cauza metabolismului
5 proteinele ( carnea peste, porc, pui )tin mai mult de foame
prea multa carne se depune si ia ca grasime
6 mancarea lichida un fel de supa tine mai mult de foame
ca mancarea solida, mancare facuta la un blinder =robot de suc de fructe
7 o dieta variata inseamna mai multe
alimente mancate vei manca cu 43% mai mult
ca o dieta restrectiva
8 alimentele low fat ajuta la extrectia
de mai multe grasime lacatate branza, lapte, unt smantana
desi e bine sa mancam alimente low fat
9 sportul arde grasimile dupa ce l-ai terminat
corpul arde carbohidrati in timpul sportului ca apoi
sa arzi grasime in urmatoarele 24 de ore
10 mai multa miscare chiar si cea casnica
mai multe calorii
arse
11, daca adopti o dieta organismul
se va adapta la ia, cand revi iar
la normal te vei ingrasa rapid
cu cat esti mai slab cu atat
ai un metabolism mai incet
12, fructoza din dulciuri da mai
multa pofta de mancare
13, sport suprima pofta de mancare
14 pentru grasimea abdominala este
important sa facem culturism + cardio
ambele in acelasi timp
15, o dieta sanatoasa trebuie sa includa
carbohidrati=fructe,legume,proteine carne pui,porc,peste etc
grasimi sanatoase =lactate, nuci, alune, seminte etc
low fat, cel mai important este
balantul deficitului caloric sa fie pe minus

| AlexCristi97 a răspuns:

Am tinut si eu dieta disociata si am slabit (am tinut putin timp si am cam pus la loc)... chestia e ca in ziua de fructe si legume eram tot flamand iar cand era zi de carbohidrati cred ca recuperam toate caloriile din ziua de fructe. Eu iti recomand sa mananci echilibrat si sa fii atenta sa faci deficit caloric.

Cu toate astea, esti foarte ok la greutate-inaltime asa ca daca as fi in locul tau eu doar as renunta la dulciuri, paine si paste (care au multi carbohidrati) si neaparat as face sport (abdomene, genoflexiuni, flotari inclinate)

| NH4OH a răspuns:

Nu trebuie să ții o dietă anume.
Trebuie să mănânci sănătos ( să eviți să mănânci prăjeli, fast-food, grăsimi, dulciuri prea multe și să bei sucuri ) + sport zilnic. Prin sport mă refer la alergat, făcut exerciții acasă ( squats și altele pentru tonifierea picioarelor și abdomenului ).
Se vor vedea cu siguranță rezultate, la mine s-au văzut în 3 săptămâni happy
Baftă happy nu uita, să te înveți să consumi fructe în loc de dulciuri: pepene galben, struguri, manană, îți poți faci smoothie zilnic și să înlocuiești zahărul cu mierea happy

| NH4OH a răspuns (pentru NH4OH):

Banană* face*

| Maya1997 a răspuns:

Incearca sa faci sport.

| ramo2003 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, eu cred ca esti numai bine... daca slabesti prea mult nu va fi deloc ok, e posibil sa rada lumea de tine ca esti prea slaba.Eu zic sa ramai asa cum esti, adica mna... daca tot vrei tu sa slabesti renunta la produsele fainoase si gatawinking