| cristianapopen a întrebat:

Buna TPU.Am 11 ani, iar parintii mei vor sa divorteze.As vrea sa ii opresc, dar nu stiu cum as putea reusii.Ma puteti ajuta, va rog?

Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar tu nu poti face nimic sa-i opresti din hotararea pe care au luat-o... Ei au decis ca nu se mai inteleg si nu mai vor sa fie impreuna, asa ca aleg varianta divortului. Ceea ce trebuie tu sa intelegi, pentru ca de obicei copiii sufera cel mai mult de pe urma unui divort, este ca nu tu esti motivul divortului lor si faptul ca daca parintii tai nu se mai iubesc nu inseamna ca nu te mai iubesc nici pe tine. Stiu ca la inceput va fi mai greu sa suporti situatia de a sta majoritatea timpului doar cu unul dintre ei, dar gandeste-te, cum ar fi mai bine? Sa stea in continuare impreuna si sa se certe din orice, sa-si arunce cuvinte grele si apoi sa se comporte unul cu altul ca doi straini, sa-i vezi mereu tristi, nervosi, poate chiar neglijandu-te pe tine ca sa aiba timp pentru disputele lor?
Nu cred, asadar, decizia pe care au luat-o le apartine, daca vor observa ca le e greu unul fara celalalt se vor impaca singurei, dar tu nu prea poti sa intervii in situatia de fata...
Imi pare rau pentru tine, dar trebuie sa fii tare, sa accepti schimbarea din familia ta si nu in ultimul rand, sa nu uiti ca tu esti copilul lor si te iubesc la fel de mult ca inainte! happy

3 răspunsuri:
| Pavelll a răspuns:

Decizia este a parintilor tai, chiar daca va fi greu pentru ca parintii tai nu vor mai fi impreuna ei tot te vor iubi. Nu tu ai determinat divortul lor este o problema pe care parintii tai trebuie sa o rezolve.

| Pufuu a răspuns:

Eu cred ca nu poti interveni tu. este decizia lor, chiar daca tu vei avea de suferit.

| offff a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci si parintii mei sunt divortati si nu trebuie sa te superi atat intr-un fel este tare, tu trebuie sa treci mai departe bafta:*:*