| Deny_Deny_1983 a întrebat:

am 13 ani si am o problema grava de tot!
Deci sa incep:
Parintii mei s-au despartit e o poveste mai lunga, am probleme de sanatate, mama mea si-a gasit pe altcineva si pe persoana aceea nu o pot vedea in fata ochilor traieste cu noi in casa prietenul mamei mele!
Eu ma cert mereu cu mama mea pe anumite teme....ne certam foarte tare!
Cand e vorba de o certa de asta imi spune ca imi face bagajul si ma duce la tatal meu!
Cand ne certam sparge farfurii si multe chesti, arunca cu tot ce prinde adevarul e ca eu vorbesc foarte urat!
Ce sa fac va rog ajutati-ma!

3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Incearca sa o intelegi si tu pe ea. Partea cu prietenul mamei, stiu cum e, probabil niciodata nu o sa-l accepti, dar fa-o pentru ea, este cel mai bine, tu cum te-ai simtit daca ai veni cu prietenul tau acasa si mama ta l-ar respinge asa cum faci tu? Nu prea bine, cred, ai fi suparata pe ea, ai vrea explicatii... Incearca sa o intelegi, si sa vorbesti cu ea pe un ton linistit, sa-i spui ce simti, dar ca o sa incerci sa treci peste si sa te intelegi cu el pentru ea. Lucrurile o sa mearga inspre bine.
Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te certi cu mama ta din imaturitate si din prea mult timp liber.Eu zic sa te apuci sa faci ceva constructiv.
E normal ca mama ta sa-si gaseasca pe altcineva daca s-a despartit de sotul ei.Tu ar trebui sa te bucuri pentru ea.
Nu esti in masura de a-i pune mamei tale restrictii cu privire la parteneri, deocamdat esti inca un copilas si gandesti ca unul.
La ce comportament te astepti daca tu ii vorbesti urat?

| VenomMMA a răspuns:

Buna, incearca in primul rand sa-ti controlezi nervii, nu rezolvi nimic daca incepi sa jignesti, sa reprosezi. Doar prin comunicare se pot intelege doua persoane. Nici mama ta nu-i mai presus, sa-ncepi sa spargi farfurii, sa arunci cu chestii... Dar poate ai adus-o in pragul disperarii. Incerci sa-i spui ce te deranjeaza, vorbeste-i calm, nu trebuie sa va ''ciufuliti''. Ai incercat sa comunici cu acel individ, ai vazut cum este, cum se comporta? Poate nu este un om rau. Pe viitor fii mai cumpatata.