| cretzualexandru200 a întrebat:

Relatia mea cu tata, e mai mult una de dusmanie decat una de iubire, frateasca sau cum ar trebui sa fie o relatie tata-fiu. Locuiesc la tara si tatal meu mereu m-a muncit, el a muncit munca de jos, nu are studii superioare. Pe timpul in care munceam alaturi de el, ne am construit casa amandoi, zidit, placi turnate acoperis etc( pe timpul verii). Nu mi-a placut asta, voiam sa merg sa ma joc cu altii copii, la 13-14 ani cat aveam atunci. Mama mea era deja in Spania de un an de zile si urma sa mai stea 2 ani. in perioada aia pot spune ca ceva s-a schimbat, tata se lua de mine constant, si eu parca nu mai puteam sa suport sa-l vad, de fiecare data cand ma trezea dimineata, ma luau durerile de cap si mi uram zilele, simtind ca nu am o copilarie normala. Acum sunt clasa a 12a, mama mea a venit, a aplanat putin treburile intre noi, dar de curand s-au stricat mai rau decat erau. Am bac, ai mei nu vor sa mi plateasca meditatii, ma simt nepregatit si simt ca nu as putea sa iau examenul acela de preadmitere la politehnica, sau chiar pe cel de admitere in vara deoarece nu am incredere ca pot stii tot ce primesc acolo. Tatal meu nu intelege asta, si in plus sunt desconsiderat de el ca stau toata ziua pe laptop si nu fac bani. Gresesc eu? e posibil sa pot face bani pe laptop si sa ma mentin la scoala cu note bune + sa ma pregatesc de bac si admitere la poli+ sunt navetist. Stiu ca unii din voi aveti probleme mai grave doar ca m-am saturat de aceasta zilnica problema pe care o am si vreau sa aflu cateva pareri din exterior. Parintii mei mi au spus ca nu ' au cu ce ' sa ma intretina la facultate si ca ar fi bine ca dupa bac sa mi gasesc de munca, deoarece asa pentru inceput voi avea de la ei 5000 de lei pentru a ma descurca. Eu vreau facultate, nu sunt hotarat care, dar la poli am sa merg si as vrea sa intru cu orice pret. Revenind prin 'nu au bani' m-am referit la ' nu ti dam pentru ca nu ne respecti'. Respect, acest respect nu ar trebui sa fie reciproc? mai intai trebuie da fiu eu respectos ca tatal meu adult sa fie respectos cu mine? Mi a spus cuvinte pe care mi e jena sa vi le spun si asta m-a indepartat de el. Dupa ce v am spus, care credeti ca e solutia? trebuie sa ma las eu mai mic ca sunt copil, asa cum zice mama mea si mamaia mea, rudele mele etc. sau ce e de facut? nu m ai rezist si sunt constient ca la varsta mea de 19 ani nu ar trebui sa fiu preocupat de astfel de probleme, dar sincer nu stiu ce sa mai fac. Nu sunt apreciat deloc de parintii mei si mi se tot reproseaza ca nu fac atat cat mi se ofera. Laptopul ala mi l-am cumparat eu, am fost si am muncit la mega image vara trecuta si am reusit sa mi l cumpar. Nu sunt un om cheltuitor, nu fumez nu beau, nu mi cumpar haine scumpe, am incercat sa ma folosesc de banii din alocatie. Nu este o gluma si as vrea sa fiu tratat cu seriozitate. Multumesc celor ce mi vor citi intrebarea

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Parca ai spus povestea mea. Toată copilăria mi-am petrecut-o muncind la casa pe care am parasit-o in secunda in care am putut, fără să mă uit înapoi.

Singura diferență e că au fost de acord cu facultatea.

Te așteaptă o perioada grea, dar dacă faci acum un efort poți lua bacul cu nota bună și apoi să ajungi la facultate. Nu cred că odată student, te-ar da afară din casă. E nasol, știu, exact așa am fost și eu, navetist, cu un tata obsedat de muncă, învățând noaptea sau când apucam. In vara in care am terminat studiile m-am angajat și am început să contribui la cheltuielile casei. Peste inca un an mi-am luat zborul și a fost cea mai buna decizie pe care am luat-o. Deci strânge cureaua și pune-te pe treabă, mai târziu o sa te bucuri că ai ales sa faci asta. Plus că o să reușești prin forțele tale și fără ajutorul lor deci o sa te bucuri cu atât mai mult.

| cretzualexandru200 explică (pentru VoidEternal):

Multumesc pentru raspuns, e extraordinar sa stii ca altii in situatia ta au putut, astfel sa-ti dea speranta sa poti si tu. Am sa ti ascult sfatul.

| VoidEternal a răspuns (pentru cretzualexandru200):

Succes și spor!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa fii si singur pe picoarele atle, fara sa tot ceri ajutor de la altii! De exempolue: pune mana serios pe acrte si invata tot timpul, ins pecial sambata si duminica cand poti invata cate 14 ore pe zi, fiindca in 6 luni ai BAC-ul si trebuie sa recuperezi ceea ce nu ai invatat pana acum.
Chiar nu ai nevoie de meditaii, ca nu invata profesorul pentru tine, iar tu poti puna mana serios pe carte si sa citesti apoi sa repeti ce ai inteles. Iar la mate si fizica se lucreaza intens zilnic, rezolvand zeci si sute de exercitii si probleme, ca numai asa se invata la stiintele exacte.
Mai lasa datul vinei pe unul si altul, ca invatatul ala a depins numai de tine si acum tot numai de tine depinde!
Ia-ti raspunderea faptelor tale ca nu poate invata nimeni in locul tau si pune mana serios pe invatat, ca nu-i timp sa te plangi!