| Cristynelu5 a întrebat:

BUNA TPU
Am 14 ani si cred ca am intrat intr-o depresie.
acuma 2, 5 saptamani in urma a venit o matusa de-a mea, pentru ca mi-am petrecut jumatate de copilarie cu ea, m-am atasat extrem de mult, si a stat putin ca trebuia sa stea o luna dar s-a certat cu mama si s-a dus mai devreme ( cu 2 saptamani ) de atunci parca simt ca e vina mamei mele sad si tot timpul plang deja ( de 5 zile, de cand a plecat ) tot ma gandesc ca 's nimeni ca nu pot face nimic, ca n-am prieteni buni, toti ma tradeaza, ca nimeni nu ma intelege, ca vreau sa fie familia unita etc. stau pana la 3 noaptea in pat si ma gandesc la toate lucrurile rele care le-am facut si la cat de indiferent sunt catre educatie ( scoala, liceu, nu prea pot sa invat bine asa un mediu de 7-9 mai rar 10 ) ca mi-a murit un caine, si mai am o mica problema, simt ca n-am sentimente, eu plang doar la moartea cuiva a unui animal/om, de ex la un prieten cand a murit am plans, si la caini care aveam inainte, dar acuma nu plang nici daca-mi bagi ceapa in ochi, adica simt ca n-am sentimente, rad de forma doar ca sa nu zica "prietenii" ca sunt ciudat. pentru ca si asa cand eram in clasele primare radeam de la orice nimica toata si imi ziceau toti ciudatu'... nu mai stiu ce e frica si ce se poate si ce nu se poate, inteleg acuma moartea ca un "Fenomen" natural, care se mai intampla, arata la TV ca a murit cineva, cutremur etc. eu : Eh si ce, se mai intampla, NU ZIC neaparat ca trebuie doar sa plang si sa rad... dar, simt ca parca as avea " O GAURA " in inima!
Citat: " If you know what i mean "

Cer sa ma ajutati in nume de Prieten, nu de Mistocar TPU.
Mersi ca m-ati ascultat, daca aveti vreun sfat ceva, experiente asemanatoare, imparatasiti-va.

3 răspunsuri:
| ClauA17 a răspuns:

Pai prima data ar trebui sa iti rezolvi probleme cu familia, sa stai de vorba cu mama ta sa aflii adevaratul motiv pentru care s-au certat si a plecat, pana la urma oricum pleca. cati ani ai daca nu te superi? eu cred ca daca nu ai motive seriose sa plangi nu ai de ce. e mai bine asa decat sa plangi toata ziua.dar ce lucruri rele ai facut? pai ai zis ca ai plans pentru matusa ta si dupa aia zici ca nu plangi..pai ce vrei sa plangi fara motive? nu cred ca esti ciudat doar ca te imprietenesti greu si razi mult. asta nu e un defect. totusi daca inveti de 7-9 e bine nu ai de ce sa iti faci griji. aa ai zis ca ai 14 ani, esti in depresie pentru ca asa iti spui tot timpul, dar gandeste-te ca mama ta ar trebui sa fie pe primul loc si dupa aia matusa ta, gandeste-te si la ea cum se simte ca tu o apreciezi prea putin pe ea care este mama ta. sper ca te-am ajutat. fundita?

| Cristynelu5 explică (pentru ClauA17):

STIU CA NU AM DE CE...
Am scris in intrebare Citez "BUNA TPU

Am 14 ani si cred ca am intrat intr-o depresie."

pai nu fac intentionat si nu plang de-aia, plang fara motiv
adica nu ma gandesc la nimic si asa pur si simplu imi vine sa plang si sa gandesc rele!

| ClauA17 a răspuns (pentru Cristynelu5):

Pai nu te mai gandi atunci la rele